Eşref-i Mahlûkat yani “Yaratılanların en şereflisi” olan insanoğlunun iletişimde en çok tercih ettiği yol sohbettir. Zira sohbet etmeden ne anlatmak istediklerimizi etkili olarak anlatabiliriz ne de karşımızdaki kişinin derdine derman olabiliriz. Sohbetin kardeşi olarak sayabileceğimiz muhabbet kelimesi ise temelde sevmek, ahbap olmak, dost olmak köklerinden türemiştir. Yani muhabbeti de sevilen, dost ya da ahbap olunanla edilen sohbet olarak nitelendirebiliriz esasında.

Peki ettiğimiz sohbetlerin hangisinin bize dünya ve ahirette faydalı olacağını kestirebiliyor muyuz? Başlangıç aşamasında bunun cevabını bilemesek de ilerleyen aşamalarda az çok tahmin edebiliriz. Neticede sevilen insanlarla yapılan sohbetlerin, islami sohbetler olup olmadığını anlamak pek de zor olmasa gerek.

Tamamen boş ve anlamsız sohbetlerdense dolu dolu ve sevilen insanlarla edilen sohbetler hem dünya hayatımızı hem de ahiretimizi garantiye alacağından bu yönde sohbetler etmenizi temenni ediyorum ama zaman zaman hepimiz gülmeye, güldürmeye ve neşelenmeye ihtiyaç duyuyoruz. İşte bu durumlarda dozu çok arttırmamakta fayda var. İbadetlerimizi, dünyada nasıl yaşamamız gerektiğini, etik ve ahlak kavramlarını içeren sohbetler ile gönlümüzün de gözünü açarak ferahlamak pekala mümkünken bize pek bir şey katmayacak sohbetlerde bulunmak mantık dışı değil mi sizce de? Üstelik de sonsuz bir Cennet’e götürecek islami sohbet konuları dururken anlamsız sohbetleri tercih etmek düpedüz akılsızlık olacaktır.

Öte yandan bir ömür yanımızda olacak; ihlas sahibi insanları seçmek ve islami esaslara uygun şekilde sohbet ederek karşımızdaki kişiyi tanımak, ardından da nasipse bir yastıkta kocamak için internet üzerinden sohbet etme kavramı üzerine biraz konuşalım. Bu noktada birçok internet sitesi, platform mevcut olsa da gerçekten kayda değer ve islami esasları ön planda tutan bir site/platform bulmak oldukça güç. Sayıları çok az olan kaliteli sitelerden birini önereceğim size: muslumanlar.net!

Siteye girdiğinizde sizi basit bir arayüz karşılıyor. Hemen üst menüden “islami sohbete giriş” kısmına tıklayın ve direkt olarak girişinizi yapın. Açılan sayfada belki de hayatınızın eşini bulacaksınız. Hem sizin gibi dinine düşkün hem de dünya ve ahiretini riske atmak istemeyen insanlarla dini chat yaparak doğru yoldan ayrılmamanızı dilerim. Zira ebedi mekanımızın Cehennem çukurlarından bir çukur olmasını değil; Cennet bahçelerinden bir bahçe olmasını isterim.