Suskumru’nun teması ve logosunda yaptığım değişikliklerden sonra yazma serüvenine hızlıca devam ediyorum ama bunun en büyük sebeplerinden biri de mimleme kavramının iyice yayılması. Bundan şikâyetçi miyim diye soracak olursam kendime cevabım “Elbette hayır” oluyor. Birçok mimden sonra sıra geldi yaşama dair kazık soruları içeren ve cevap isteyen mime.  Ubeyd kardeşim yazısında mimlemiş beni. Bir hayli sevindim çünkü sorular gerçekten güzel. Dilerseniz (ki dilersiniz diye düşünüyorum) sorulara ve cevaplara geçelim.

papağan

 • Hayatınızda mucize olarak nitelendirebileceğiniz bir olay geldi mi başınıza?

Aslına bakarsak birçok olay geldi başıma mucize olarak sınıflandırılabilecek ama böyle zınk diye sorunca insanın aklına gelmiyor. Sevgilimle tanışmamı bir mucize olarak nitelendirebiliriz çünkü adeta diğer yarım gibi kendisi.

 • Hayatınızda aldığınız en büyük risk neydi?

Hmm, bu da kazık sıfatını hak eden sorulardan biri. Sanırım her zaman şansıma güvenmemdir ama şansım hep yaver gitmiştir. Bu da risk mi bilemiyorum. Aklıma gelmedi bir risk 🙂

 • Almayı düşünüp de alamadığınız neler var?

Neler yok ki! Başlık olarak sayayım bir kaçını:

Saksafon

İ7 işlemcili, 2 GB harici ekran kartlı, minimum 8 GB ramli, şarjı da en az 8 saat giden bir notebook

Profesyonel bir fotoğraf makinesi (Çok bir şey istemiyorum Nikon D 3100 olsa yeter)

Mitos Boyut Yayınları’nın bütün tiyatro kitapları

Honda Civic

Adidas I Love Tokio modeli ayakkabı (Bulan olsa bunu bana keşke) ve daha neler neler…

 • Kıyafet konusunda takıntılarınız var mı? (Asla beyaz giymem vs.)

Bu konuda hiçbir takıntım yok desem olmaz çünkü ara sıra mecbur kalsam da beyaz gömlek hiç sevmiyorum. Ayrıca kumaş pantolonla da bir alıp veremediğimiz var. Kendisiyle anlaşamam ama arada mecburen giyerim.

 • Nefret ettiğiniz huylar ya da nefret ettiğiniz insanlar?

Kibir huyundan asla hazzetmem, hepimizin egoları var (benim de) bu doğru ama üstünlük mücadelesine giren insanlarla muhtemelen bir daha görüşmem ya da spontane gördüysem sadece selam veririm. Ayrıca aşırı hırslı insanları da sevmem, bu hırs zarar verme aşamasına gelmişse aşırı hırslı sıfatını hak ediyor bu arada belirteyim.

 • Sizi en net tanımlayan kelime hangisi?

Dengesiz desem en doğru tanımı yapmış olurum.

 • Hayata yeniden gelme şansınız olsa, hangi ülkede doğmak isterdiniz?

Valla doğduğum ülkeden son derece memnunum. Bir başkasına gerek yok diye düşünüyorum. Üstelik daha gezilmedik onca yeri varken “Ben şu ülkede doğsaydım keşke” diyecek değilim. Ha coğrafi açıdan beğendiğim ülkeler yok mu var ama Türkiye yeter de artar bana.

 • Tek başına bir insan keyif almak için neler yapabilir?

Valla bunu tecrübe ediyorum arada sırada ama insan tek başına olunca bir süre sonra keyif meyif alamıyor. Tek başınalığın ilk zamanlarıysa kitap okumak, film izlemek, canlıları gözlemleyerek kendini geliştirmek dışında tek başına yapılacak keyif verici bir şey yok. Yukarıda saydıklarım da aslında tek başına değil birlikteyken güzel oluyor. Mesela sevgilimle film izlemek varken neden yalnız izleyeyim?

 • Nikah masasında evleneceğiniz kişiden “Hayır!” cevabı alsanız?

Bunun şaka olduğunu düşünürüm ama eğer gerçekten öyle bir durumla karşılaşırsam sebebini öğrenmeye çalışır ve her ne olursa olsun sebebi, bana yaşattıkları için teşekkür ederim. Ardından bir süre inzivaya çekilirim ve bunu hak edecek ne yaptığımı sorgularım.

 • Ölümden sonra var olan hayata inanıyor musunuz?

İnanç konusunda çok net görüşleri olan bir insan değilim ama hislerim, bildiklerim beni yanıltmıyorsa var.

 • Sizi yazmaktan soğutan olaylar?

Temamda ortaya çıkan sorunlar, kişisel yaşamımdaki kararsızlıklar, çok yoğun seyreden süreçler.

 • Kendinize robot bir sevgili yapıyorsunuz, ona hangi özellikleri eklemek isterdiniz?

Mp3 çalsın, video oynatsın, karın kısmında en az 16 inch bir ekran olsun. Sürekli kendini güncellesin 🙂 Bu nasıl soru ya? Robottan sevgili mi olurmuş? Arada tartışacaksın ki ilişkinin bir anlamı olsun. Dolayısıyla ben robottan sevgili yapmam. Ha ille de robot sevgilim olsun istersem mutfak robotunu aldatmayı düşünmem.

 • İnsan kaderini mi yaşar, kaderini mi yazar?

Kader konusunda net görüşlerim yok ama kaderin zaman içerisinde yazılacağı hissi daha ağır basıyor. Eğer kader daha önce yaratıcı tarafından yazılanın yaşanması gibi algılanıyorsa kusura bakmayalım biz kuklayız yani.

 • Aklınıza ik gelen ingilizce kelime hangisi?

Sea (Deniz)

 • Bir kitap yazsanız, adı ne olurdu?

Suskumru olurdu herhalde 🙂 Gerçekten bu ismi çok seviyorum. Bir şiirimin son mısrasıdır bu:
Susuyorum şimdi sana

kolonisini kaybeden bir balık gibi

Adım: Suskumru!

 • Blogger olmasa, şu an gerçekleştirdiklerinizi nerede gerçekleştiriyor olurdunuz? Sanırım burası sadece Blogger kullanıcılarına özel bir soruyu ifade ediyor. Ben bunu şöyle değiştiriyorum: Blogun olmasa, şu an gerçekleştirdiklerinizi nerede gerçekleştiriyor olurdunuz?

Sanırım hiçbir yerde. Ya da belki birkaç deftere bir şeyler yazıyor olurdum.

 

 • Birinden hoşlanıyorsun ama hoşlandığın kişi en yakın arkadaşından hoşlanıyor, arkadaşınsa boş değil ona karşı. Ne yaparsın?

Kesinlikle sevenlerin arasına girmem. Aradan çekilir ve zor olsa da mutluluklarını dilerim.

 • İnternette sahip olduğunuz ilk takma isim neydi?

Şimdi tam olarak hatırlayamıyorum ama sanırım şöyle bir şeydi: Jazz_
Sonrasında ise sırasıyla; dizzy, Aztec, Muallak, depresionist oldu.

 

 

Evet mimi sona erdirirken gelenek olduğu üzere birilerine paslıyorum. Bu konudaki görüşlerini gerçekten merak ettiğim Bilinmeyebilen ve Mehmet‘i mimliyorum.