Merhaba sevgili arkadaşlar,

Daha önce sizlere Kara Tahta Tiyatrosu‘nu tanıtacağımızı ve kendileriyle bir mini röportaj yaptığımızı söylemiştik. Ancak şimdiye kısmet oldu. Karasu’da Mekruh Kadınlar Mezarlığı adlı oyunu sergileyen ve büyük alkış alan Kara Tahta Tiyatrosu ekibini tanımak adına hiç zaman kaybetmeden ayrıntılara geçelim:

“KADIN VE ŞİDDET… ” OYUNUMUZ KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ HER YÖNÜYLE ELE ALAN BİR KOLAJ ÇALIŞMASIDIR. KADININ SESSİZ ÇIĞLIĞI… YÜREĞİNDEN KOPUP GELEN FIRTINALARIN UĞULTUSU.  SON YILLARDA ARTAN KADIN CİNAYETLERİNİN ÇİRKİN GÖRÜNTÜSÜ…..KADINI CİNSEL BİR OBJE OLARAK GÖREN ZİHNİYETİN KENDİ İÇİNDE MİDE BULANDIRICI ÇARPIKLIĞI…ŞU AN BU SATIRLARI YAZARKEN BİLE DÜNYA ÜZERİNDE BİR ÇOK KADIN ŞİDDETE MARUZ KALIYOR: O SİZİN ANNENİZ; KUTSAL SAYDIĞINIZ.. O SİZİN EVLADINIZ ÜZERİNE TOZLARI BİLE KONDURAMADIĞINIZ… O SİZİN KARDEŞİNİZ, BİRLİKTE AYNI BAHÇEDEN ERİK ÇALDIĞINIZ…. SÖZLERİMİZ HER KULAĞA HOŞ GELMEYEBİLİR; ÇÜNKÜ BİLİYORUZ SESİMİZ GÜZEL ÇIKSA DA GÜZEL DEĞİL SÖYLEDİKLERİMİZ…. AMA BİZ DE HER KULAĞA SÖYLEMİYORUZ ZATEN SÖZLERİMİZİ…. EĞER HOŞ GELSEYDİ SÖZLERİMİZ; HÜLYALARIN ADI NAMUS OLUP SOKAK ORTASINDA VURULMAZDI….HEDİYE’NİN TEK SUÇU DULLUK OLMAZDI. TANYA’NIN 18 YAŞINDA İLMEĞİ GEÇİRMEZLERDİ KUĞU BOYNUNA. ULRİKE DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI TECRİT EDİLİP KATLEDİLMEZDİ HÜCRESİNDE.BİR KADIN YEMEK YAPAMADIĞI İÇİN BABASININ EVİNE GÖNDERİLMEZ TEK BAŞINA YAŞAYAN BAŞKA BİR GENÇ KIZ SEVGİ ARADIĞI ERKEĞİN KOLLARINDA TECAVÜZLE KARŞILAŞMAZDI…. BU BİR OYUN DEĞİL GERÇEKTEN….OYUNDAKİ KARAKTERLER SİZLERSİNİZ. VE BİZ AYNAYI DOĞRULTTUK YÜZLERİNİZE… ÇİRKİN GÖRMEYİN SAKIN; GÖRÜYORSANIZ ÇİRKİNLİKLER, GÜZELLEŞTİRMEK DE SİZİN ELİNİZDE… İYİ SEYİRLER…… YASEMİN HACIEYÜPOĞLU AKYÜZ KARATAHTA TİYATROSU YÖNETMENİ

Kimsiniz siz?

Biz Kara Tahta Tiyatrosu’yuz. 2002 yılında Adapazarı’nda (Sakarya) kurulduk. En başında öğretmenlerden oluşan bir tiyatro grubuyduk. Gerçi hâlâ öyle. 2002 yılından beri drama ve tiyatro eğitimi de veriyoruz aynı zamanda. Milli Eğitim’e bağlı öğretmenlik yapıyoruz zaten hepimiz.

Peki neden böyle bir şeye gerek duydunuz?

Zaten hepimizde olan mevcut yeteneğin dışında bir şeyler yapmak ve belki de tiyatronun “İnsana insanı insanla insanca anlatma sanatı” olduğunu bildiğimizden ve eğitimci ruhumuzdan dolayı bazı şeyleri; erdemleri ve kavramları tiyatronun diliyle, dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz. Bundan dolayı buna gerek duyduk.

Kimler var grubunuzda biraz konuşalım mı?

Tabii söyleyelim:

 Yazan : Zeynep KAÇAR- Deniz KAPTAN- NAZIM HİKMET- Dario FO

Yöneten : Yasemin HACIEYÜPOĞLU AKYÜZ

Oyuncular : Çiğdem KEÇELİ KURTDENİZ, Eylem YILMAZLAR, Özlem BOĞA KOZAN, Furkan HOCALAR, Sinan GİRGİN, Kaan DEMİRTAŞ, Yasemin HACIEYÜPOĞLU AKYÜZ, Uğur KOYUHİSARLI, Buse Özge ÖKSÜZOĞLU(15 yaşında lise öğrencisi ve Yasemin HACIEYÜPOĞLU AKYÜZ’ÜN kızı)

Grafik ve reji: Murat Aydın

Amacınız nedir?

Biz seyirciyle birlikte olduğumuzda amacımıza ulaşıyoruz zaten. Öyle meşhur olalım gibi bir düşüncemiz en azından şimdilik yok. (Daha büyük bir sahnede oynasak daha iyi olur ama :D)

Bu oyunda kadın teması üzerinden sosyal sorunları ele aldınız. Diğer oyunlarınızda da sosyal mesaj olgusunu kullanıyor musunuz?

Kadın üzerine çok çalıştık biz. Kadına yönelik her türlü çirkinliği ele alıyoruz tabi ama tek derdimiz kadın değil. Sosyal mesajı olmayan bir tiyatro oyunu zaten güldürü olur. Belden aşağı olan tiyatroya hayır diyoruz. Bizce sosyal bir mesaj vermeli, ille de güldürü olacaksa kara mizah olabilir.

Bundan sonraki sahnelerin yeri ve tarihi belli mi?

Bu oyunla bir daha 25 Ocak’ta Eğitim Gönüllüleri Vakfı için çıkacağız AFA’da (Sakarya) Ondan sonra da bir İstanbul gözüküyor ama bunun tam tarihi belli değil.

Tiyatroda oyunu sergiledikten sonra nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

Erkeklerden mi kadınlardan mı 😀 (Burada bir kahkaha tufanı kopuyor.) Biz 2008’de “Çürük Elma” adlı oyunu oynadığımızda oyunun yazarı Atilla Alpöge Fransa’dan kalkıp gelmişti izlemeye. Öğretmenleri yerden yere vurduğum bir oyunda 4 tane öğretmen nasıl oynar diye çok merak ederek gelmişti ve çok memnun ayrılmıştı bizden. Benim için çok hoş bir deneyim oldu. Çok olumlu geri dönüşler alıyoruz.

Kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum, yaşam sahnenizin karanlıkta kalmamasını diliyorum.

Biz teşekkür ederiz, emeğinize sağlık.

Ayrıca kendi kişisel problemlerimden, belirsizliklerimden ve hezeyanlarımdan dolayı bu yazıyı çok geç yayınladığım için tüm Kara Tahta Tiyatrosu ekibinden özür diliyor, affınıza sığınıyorum. 

Çağrı Mustafa Alkan