Tadilat gerektiren her alan için mutlaka bulundurulması gereken malzemeler vardır. Matkap bu malzemeler içinde en geniş kullanım alanına sahip, sıklıkla tercih edilen bir yapı malzemesidir. Evde basit onarımlarda ya da profesyonel tadilat yapı işlerinde hatta hobi yapımında oldukça sık başvurulan gereçlerdendir.

Sert yüzeylerde delik açmak, açık olan delikleri genişletmek üzere kullanılan matkaplar, tahta, mermer, beton, çelik, taş gibi pek çok zeminde delik açmak, açık delikleri genişletmek için de kullanılırlar.

Matkabın kullanım alnının genişliği ve gerekliliği de matkap ihtiyacını doğuruyor. Hemen her alanda kullanılan bu yapı malzemesini temin edeceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken ilk şey hangi alanda kullanacağınız olmalı.

Matkabı kullanacağınız alanı belirleyin…

Darbeli ya da darbesiz, şarjlı ya da elektrikli gibi farklı seçimler sunan matkap modellerinde en doğru tercihi yapabilmek için kullanacağınız iş alnını belirlemeniz doğru bir adım olacaktır.  Örneğin hiltli maktalar daha ağır maden ya da endüstri alanlarında kullanılan, daha çok ağır iş alanlarında verim alacağınız matkaplardır.

Darbeli delme metodu için kullanılan matkaplar daha ağır iş alanları için kullanılırken dönel delme metotlu matkaplar ev, atölye gibi yerlerde, daha basit işlerde kullanılır. Ancak bu alanlarda ağır işler için de darbeli kullanabilirsiniz. Dolayısıyla matkap seçerken ilk olarak hangi tarz işlerde kullanacağınızı seçmelisiniz.

Darbeli mi yoksa darbesiz matkap mı seçmelisiniz?

Öncelikle matkap kullanacağınız işin ağırlığı, kullanacağınız iş alanı göz önünde bulundurarak tercihe başlamalısınız. Eğer, alacağınız matkabı ev ya da atölye gibi alanlarda, kullanmak istiyorsanız, sizin için en doğru tercih darbeli matkap olacaktır.

Darbe mekanizmasına sahip olan bu matkaplar, dönerken duvara ya da ahşaba darbe uygulayarak döner ve delik açmanızı sağlar. Darbeli matkapların ileri geri hareketi, delme sırasında işleminizi kolaylaştırır.

Darbesiz matkap, darbeli matkap gibi ağır işler yerine daha hafif işlerde, örneğin basit bir delme işlemi gerektiren hafif ev atölye işleri için kullanılır.

Kullanım açısından şarjlı matkap mı yoksa akülü matkap mı tercih edilmeli?

Elektrikli matkaplar, kablolu ve elektriğe bağlı matkaplardır.  Akülü ya da şarjlı matkap ise kablosuz, şarj edilerek kullanılan matkaplardır. Akülü matkaplar, kolay taşınabilirliği ve elektriğe ihtiyaç duymaması ile daha pratik bir kullanım şekline sahiptir.

Şarjlı matkaplar, elektriğin kesik olduğu zamanlarda da kolaylıkla kullanabileceğiniz matkaplardır. Ancak kullanacağınız zaman, alan ve işe göre şarj süresinin uzun tutulmasına dikkat etmelisiniz.

Yine kullanacağınız işin profesyonelliği ve süresi açısından kimi zaman elektrikli matkaplar daha doğru bir tercih olacaktır.

Civtec tadilat ve yapı işlerinde kullanabileceğiniz, darbeli matkap ya da darbesiz matkap gibi kullanım amacına yönelik pek çok matkap seçeneği ile sizleri doğru tercihlerle buluşturuyor.

Kullanım şekli bakımından şarjlı matkap ya da elektrikli matkap gibi seçeneklerle de siz de evinizde ya da atölyelerinizde kullanabileceğiniz uygun matkap modellerine Civtec ile ulaşabilirsiniz.