İnternet dünyasının hızlı gelişimi türlü sektörlerin doğmasına neden oldu. Bu sektörlerden biri de SEO danışmanlığıdır. Özellikle son birkaç yıldır SEO hizmeti almak, internet siteleri için elzem bir hale gelmiştir.
Pekiyi, internet sitesi sahip yada yöneticisi bu hizmeti nereden satın alacak. Önünde sadece iki seçenek var. Ya kişilerde Bireysel Danışmanlık, ya da ajanslardan Kurumsal Danışmanlık hizmeti alacak.
O halde site yönetiminin iki şıktan hangisinde karar kılacağına yardımcı olmak adına Kurumsal ve Bireysel danışmanlık arasındaki farkları hızlıca sıralarsak; Adından da anlaşıldığı gibi Bireysel Danışman hizmeti tek başına verirken, Kurumsal Danışmanlar geniş bir ekiple bu işi yürütür. Bireysel danışman her konuya hakim olamayabilirken, Kurumsal danışman firma ihtiyaç duyulan her alanda uzman personel istihdam edebilir. Bireysel danışman hizmet verdiği firmaya yeteri kadar zaman ayıramayabilir. Kurumsal danışman ajans ise ihtiyaç duyduğunda personel takviyesi yapabilir. Ajanslar farklı konularda da hizmet verebilirken, bireysel danışman bunu yapamayacaktır. Ajansla çalışmak, bireysel danışmanlara göre çok daha ucuzdur. Bireysel danışman, riski olmadığından, site yönetimini aldatabilirken, Ajanslarda bu ihtimal neredeyse yoktur.
Aslında en önemli farklardan biri de Hizmet Kalitesi ve Sürekliliğidir. Bireysel SEO danışmanı hastalandığında iş durur. Ancak ajansta böyle bir durumla karşılaşıldığında, hemen ikame personel görevi yürütür.
Bireysel danışman tatile çıktığında, acil bir durum yaşadığında işler durma noktasına dayanır. Ancak Kurumsal SEO Danışmanlığı veren firma gerektiğinde vardiya sistemine geçerek 7X24 hizmet vermeyi sürdürür. Bu da hizmeti alan için de veren için de büyük bir avantajdır.
Kesintisiz hizmet, elbette kaliteyi de beraberinde getirecektir. SEO danışmanlığının sürekli ve kaliteli hizmet verebilmesi için ajanslar her türlü tedbiri alırken, bireysel danışmanın yapabileceği çok da fazla bir şey yoktur.