Yeni temama geçiş yaptığıma göre artık yeni yazılarla “Merhaba” demeliyim. Düşündüm ki insanlar artık çok fazla mobil ve işlerin neredeyse hepsinin ucunda bilgisayar, dolayısıyla da internet var. Peki bu insanlar bilgisayarlarında hangi programları kullanıyor? Hangilerine sürekli ihtiyaç duyuyor? Buradan hareketle ben de hem bilgisayarımda hem de telefonumda kullandığım program/uygulamaları biraz anlatayım istedim.

Yakın zamanda bilgisayar ve telefonundaki gereksiz ve az gerekli uygulamaları silerek ciddi bir temizliğe gitmiş biri olarak artık çok fazla program/uygulama barındırmıyorum cihazlarımda fakat gerçekten işimi çok kolaylaştıran bir sürü program/uygulama mevcut.

Bilgisayarımda hangi programlar var?

Şöyle bir bakıyorum da gerçekten az programla çalışıyormuşum. Bunlar arasında tasarım, video montaj ve kodlama açısından sabit kullandığım programlar dışında çok da bir şey yokmuş.

Corel Draw

2010 yılından bu yana tasarım için sadece Corel Draw kullanıyorum. Nedense Photoshop’a pek ısınamadım hiçbir zaman. Gaztecilik yaptığım dönemlerde kullandığım bu programı artık her türlü tasarım işimde kullanıyorum. Bana gerçekten çok kolay geliyor. Belki de uzun zamandır kullandığım içindir.

Camtasia Studio 8

1 yıl kadar önce başladığım vlog maceramda montaj için Camtasia kullanıyorum. Gönül Adobe Premiere, After Effects isterdi ama ne yazık ki onlar bana zor geliyor. Basit montajlar için Camtasia son derece yeterli bir program.

Avast

Bilgisayarımda bir antivirüs programı olsun diye edindiğim Avast’ı da bayağı uzun zamandır kullanıyorum. İşe yarıyor mu bilmiyorum ama eski kullanıcılarındanım. Hatta eski arayüzleri bile aklımda.

Wamp Server

Bazı web site tasarımlarım için önce yerel sunucuda çalışma adına Wamp kullanıyorum ve memnun olduğumu belirtmeliyim.

EverNote

Sayısız not alma uygulaması/programı denedim ama içlerinden en verimli kullanabildiğim budur. Akıllı telefonla senkronize olması da ayrı bir avantajı.

Skype

Anlık mesajlaşma için pek sevmesem, ısınamasam da kullanıyorum arada bir. Bazen haftalarca aklıma gelmediği ve açmadığım oluyor ama bazen gerçekten lazım oluyor. MSN günlerini mumla arıyorum.

TeamViewer

Bu programı şu sıralar bayağı aktif kullanıyorum. Bilgisayarımda müdahale gerektiren ve benim beceremediğim şeyler konusunda arkadaşlarımın yardımını alıyorum. Arkadaşlarım, bilgisayarıma bağlanıp sorunu hızır gibi çözüyorlar.

CCleaner

Gereksiz sistem dosyalarını kaldırmak ve silmek için son derece yararlı bir program. Kurun ve tek tıkla gereksiz dosyaları temizleyin.

Filezilla

Kendimi bildim bileli web siteme dosya aktarmak için kullandığım dosya aktarım protokolü olan program. Diğerlerine hiç meyletmedim, son derece memnunum.

Simple Sticky Notes

Çok hızlı biçimde bilgisayarımda masaüstüne not almak ve sürekli o notla karşılaşmak istersem ilk olarak bu programa kaydediyorum. Normal masanızın üzerinde bir post-it varmış gibi düşünün.

Handbrake

Youtube’a yükleyeceğim videoların dosya boyutlarını küçültmek için kullanıyorum. Gerçekten muazzam işler yapıyor.

Bu tip programları indirmek ve kurulumuna dair bilgi edinmek istediğimde birçok site mevcut ancak bunlar arasında gerçekten kayda değer birini seçmem gerekirse dost indir adlı siteyi tercih ediyorum. Gerek program ve uygulamalara kolay ulaşılması gerekse kullanımının tarif edilmesi bakımından işimi bir hayli kolaylaştırıyor diyebilirim.

Telefonumda hangi uygulamalar var?

Hayatını sadeleştirirken telefonu da buna dahil eden bir adamım ben. Yakın zamanda yazdığım hayatı sadeleştirmek yazısının hemen ardından telefonumdaki gereksiz ve az gerekli bütün uygulamaları kaldırdım. Kalanlar ise aşağıdaki gibi:

 • N Track: Müzik aletleri için akordu uygulaması
 • El feneri
 • SwiftKey Klavye: Telefonun ekran klavyesini kişiselleştirmek için
 • RAR: Sıkıştırılmış dosyaları açmak için
 • Mobiett: İstanbul’daki otobüslerin saatleri, güzergahları ve o an nerede olduklarını görmek için
 • Evernote: En işlevsel not alma uygulaması
 • Duolingo: İngilizce pratik ve öğrenme için
 • Enpara: Hesap hareketlerimi kontrol etmek, ödeme alıp yapmak için
 • Medium: Medium’daki yazıları daha kolay okumak için
 • İş Kanunu: Bölümüm gereği (İnsan Kaynakları Yönetimi) iş hukukuna bakmak için
 • Kütüphanem: Elimde olan kitapları kaydetmek için
 • Gmail: Maillerime daha kolay erişmek için
 • Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Google Plus, Youtube
 • Chrome: Daha stabil bir gezinme deneyimi için
 • Haritalar, Drive: Verimlilik için
 • Onedio
 • N11, Kitapyurdu, Yakalaco, Aliexpress, Sahibinden: Alışverişlerde daha hızlı olmak için
 • Yi Action: Aksiyon kameramdan anlık görüntü almak ve ayarlarını kontrol etmek için
 • BlaBla Car: Yolculuk paylaşımı için
 • Brick Breaker Star: Telefonumdaki tek oyun. Nostaljik, topla kutuları kırma oyunu.

Aslında baktığımda uygulama sayım az da değilmiş ama bunun 2,5 katı kadar uygulamaya sahip olduğum zamanları düşününce gerçekten ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Hepinize sade mi sade, minimal mi minimal bir yaşam dilerim. Bu sadeliği dijital dünyada da uygulamayı unutmayın.

http://www.dostindir.com/