Bankalara kredi başvurusu yapmak istediğinizde karşınıza ilk olarak kredi notu konusu çıkacak. Çünkü bankalar yapılan kredi başvurularını değerlendirirken öncelikle kişinin kredi notunun kaç olduğunu göz önünde bulunduruyor. Şayet kredi notunuz belirli bir puanın altındaysa bu durumda yaptığınız başvurunun onaylanmasını beklemeyin. Çok yüksek olasılıkla yapılan kredi başvurusu banka tarafından reddedilecektir.

İşte bu nedenle çok sayıda kişi kredi notu hesaplama işlemlerini ya da mevcut kredi puanının nasıl yükseltilebileceğini merak ediyor. Elbette kredi notunun yükseltilmesi için yapılması gerekenleri aktaracağız. Ancak öncesinde bu önemli konuyu daha yakından inceleyelim. Kredi notu 1 ile 1900 arasında değişiyor. Puanınız 1900’e ne kadar yakınsa kredi notunuz da o kadar yüksek demektir.

Elbette bu puanın belirlenmesinde sadece tek bir parametre dikkate alınmıyor. Çok sayıda farklı unsurun göz önünde bulundurulduğunu bilmeyenler için aktaralım. Çok sayıda kişi daha önce kullandığı kredili bir ürünün geri ödemesini düzenli olarak yaptığında puanının çok yüksek olacağını düşünüyor. Oysa farklı bir kriterden kaynaklı olarak bu kişinin puanı sandığından daha düşük rakamlara da tekabül edebilir.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Bu noktada akıllara gelen soru, kredi notunu belirleyen faktörlerin neler olduğudur. Bu sorunun yanıtını kısa bir liste halinde hemen sıralayalım:

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları
  • Mevcut hesap ve borç durumu
  • Kredi kullanım yoğunluğu
  • Yeni kredili ürün açılışları
  • Diğer faktörler

Görüldüğü gibi kişinin geri ödemelerini muntazam bir şekilde yapmış olması tek başına kredi notunun çok yüksek olmasını sağlamıyor. Aynı zamanda diğer kriterler açısından da kişinin durumunun parlak bir tablo sergilemesi gerekiyor.

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolu

Kredi notunun yükselmesini sağlamak isterseniz çok sayıda kişi gibi siz de Findeks internet sitesini ziyaret edin. Ardından sitede yer alan ‘Not Danışmanım’ hizmeti hakkında mevcut bilgilere göz atın. Çünkü bu hizmet kapsamında kişinin mali durumu özel danışmanlar tarafından masaya yatırılıyor ve ardından kişiye özel bir yol haritası çıkarılıyor. Böylelikle kredi notunun yükselmesi için ne yapılması gerektiği de net bir şekilde belirlenmiş oluyor.