“Kredi kartı asgari ödeme tutarı en fazla kaç ay ödenebilir?” sorusu özellikle pandemi koşulları nedeniyle kişilerin kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarlarını ödemesi ve bu tutarı üst üste ödemesi merak konusu olmuştur.

Özellikle kredi kartı borcunun ödeme tutarının bir gün dahi geciktirilmesi kredi notunu olumsuz etkilemekte olup kişinin kara listeye girmesine yani kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Merkez bankasının kara listesine giren kişiler daha sonra 5 yıl boyunca bankalardan herhangi bir şekilde kredi çekemez ve kredi kartı alamazlar.

Kredi kartı ekstresinin belirlenen son ödeme tarihi içerisinde mutlaka asgari tutarın ödenmesi gerekmekte olup genellikle kredi kartı ekstra tarihi belirlendikten sonra 9 günlük bir ödeme süresi verilmekte ve bu 9 gün içerisinde asgari ücretin ödenmesi gerekmektedir.

https://kredikartlari.com.tr/kredi-karti-bilgi/ adresinden konuyla ilgili daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Eğer 9 günlük süreyi geçirdiyseniz ve asgari tutarı ödemediyseniz bu durumda kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Sadece asgari tutarı ödemek kişileri bir süre rahatlasa da bu süreçte kalan borca yeniden faiz işlendiği için aslında oldukça avantajlı bir durum olmamaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapılır?

Kredi kartı asgari ödeme kaç defa yapılır sorusu; özellikle kredi kartı borcundan dolayı kredi notunun düşmemesi, yasal takip sürecinin başlamaması ve sicilinin etkilenmemesi için kişilerin özellikle son yıllarda en çok araştırdığı konular içerisinde yer almaktadır.

Bankalar kredi kartı asgari ödeme tutarını bir takvim yılı içerisinde 2 defa üst üste yapma hakkı tanımakta olup 3 defa üst üste sadece asgari tutar ödeme durumunda ise borcun tamamı talep edilmektedir.

Ancak bir takvim yılı içerisinde 3 defa üst üste gelmeyecek şekilde aralarda borcum asgari tutarından fazlasını veya tamamını ödemeniz halinde bir yıl içerisinde 8 ay sadece kredi kartının asgarisini ödemek mümkündür.

Kredi Kartı 3 Kez Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı 3 kez asgari ödeme yapılırsa ne olur? Sorusu kapsamında da kişilerin bir takvim yılı içerisinde üst üste 3 defa son ödeme tarihine kadar sadece belirlenen borcunun asgari tutarını öderse bu durumda dönem borcunun tamamının ödenmesi talep edilmekte olup ödenene kadar kişilerin nakit çekim işlemleri veya mal ya da hizmet alım işlemleri engellenmektedir.

Kredi Kartı Sürekli Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur?

Kredi kartı sürekli asgari ödeme yapılırsa ne olur? Sorusu da bu noktada 3 aylık ödeme süresiyle bağlantılı olup asgari ödeme miktarının da belirli bir süresi bulunmaktadır. Ancak asgari tutardan fazla ancak borcun tamamını ödemeniz halinde de uzun bir süre kartınız kapanmadan işleme devam edebilirsiniz. Ancak unutmamak gerek ki kalan borca günlük faiz tutarı siz ödeme yapsanız dahi eklenmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi için ilk olarak kredi kartı limitinin veya kartın son bir yıl içerisinde alınıp alınmamasına göre belirlenmekteyken değişen banka politikaları kapsamında artık bu oran tüm limitler için %20 olarak sabitlenmiştir. Yani kredi kartı borcunuzun %20’lik kısmı minimum tutar yani asgari tutar olarak kabul edilmektedir.

Ancak kredi kartının asgari tutarını ödemeseniz dahi kalan borca faiz eklenmeye devam etmekte olup kredi kartı asgari ödeme faizi ise kredi kartı borcunun asgari tutarını ödedikten sonra kalan borcun üzerine aktif faiz olarak işlenmesidir. Kredi kartı borcunun aylık en yüksek akdi faiz oranı %1,36 şeklinde uygulanmakta olup örnek vermek gerekirse ek 1000 TL kart limitinin 700 TL dönem borcu bulunması halinde yapılması gereken ödeme 500 TL, asgari ödeme tutarı ise 140 TL olmaktadır. Kalan borca işleyecek gecikme faizi ise 4,30 TL olarak belirlenmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sicili Bozar Mı?

Kredi kartı asgari ödeme sicili bozar mı? Sorusu özellikle birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu noktada kredi kartının asgari tutarını ödemek zaten sicilinin bozulmaması için ve kredi notunun düşmemesi için yapılmakta olan bir işlem olup 3 kere üst üste yapmamaya dikkat edildiği takdirde kredi notu olumsuz etkilenmemektedir.

Ancak 3 dönem üst üste kredi kartının sadece asgari tutarını ödemek üçüncü ay sonunda kişilerden tüm borcunu talep edilmesine neden olmakta ve tüm borcun ödenmemesi halinde ise kredi notu olumsuz etkilenmektedir.

https://kredikartlari.com.tr/ internet sitesi üzerinden, kredi kartları hakkında tüm bilgiler ve sorunların çözümleri konusunda makaleleri bulabilirsiniz.