Özel günlerde ya da kurumsal firmalarda erkeklerin boyunlarında sıklıkla görmeye alışkın olduğumuz kravatların tarihsel sürecini biliyor musunuz? Yıllar önce (Kenan Işık’ın sunduğu dönemlerde) kravatın hangi millet tarafından icat edildiğine dair bir soru vardı. Bu soru yanılmıyorsam 125 Bin TL’lik soruydu ve yarışmacı “Hırvatlar” cevabını vererek soruyu bilmişti. Ben ise Hırvat ve kravat kelimelerinin tamamen bir kelime oyunu ya da yanıltma amaçlı olduğunu düşünüp farklı bir cevap vermiştim. Şimdi gelin tarihi olarak kravatın sürecine bir bakalım.

Kravatın Tarihsel Süreci

İddialara göre kravat icadında Türklerin de rolü büyük. Takvimler 1660’ı gösterirken Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bir savaşta yenildi. Savaşın yapıldığı yıllarda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olan Hırvatistan’ın bir alay kadar askeri bu savaşın zaferle sona ermesinin kahramanı kabul edilip Paris’e çağırıldılar. Askerler kralın makamına çıktıklarında boğaz kısımlarında çeşitli renklerde mendilimsi bezler mevcuttu. Bu bezleri çok beğendiğini dile getiren kral kendi ordusunda da krallığa dair kravatlar takan bir alay kurulması emrini verdi. Dolayısıyla anlıyoruz ki Kravat kelimesi Hırvat manasına gelen “Croat” kelimesinden meydana gelmiştir. Ardından ise bu akım önce İngiltere’ye ardından da dünyaya sıçradı. Artık özellikle aristokrat kesim kravat takmadan şıklığını tamamlamış hissetmediğinden dünyada kravatın yayılımı hızlandı ve günümüze kadar geldi.

Kravatın Şıklığa Katkısı

Önceleri sadece salon erkekleri dediğimiz daha çok soylular olarak da bilinen erkekler tarafından kullanılan kravat günümüzde neredeyse yaşamın her alanında mevcut. İş dünyasında, düğün, nişan, söz gibi merasimlerde ya da davetlerde sıklıkla kravat takan insanlara rastlamak mümkün. Hatta kravat dünyası o kadar çeşitlendi ki çeşitli ebat, şekil ve renklerde kravatlar şıklığı tamamlayan unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

atatürk kravat

Atatürk kravat

Neredeyse istenilen her çeşit ve desende kravat bulmak mümkün. Mesela Atatürk kravat denilen Atatürk resimli kravatlar bir hayli gözde. Şıklık ve sadelikten yana olanlar ince ve tek renk kravat seçiyor olsalar da özellikle gençler arasında renkli ve desenli kravatların da kullanımının giderek yaygınlaştığı açık bir gerçek.

Kravat, klas dediğimiz şık erkeklerin boyunlarını süsleyen bir aksesuar olmaktan çıkıp adeta bir gereklilik haline gelmiş durumda. Doğru bağlanmış, nizami ölçülerde seçilmiş ve kıyafetinize uygun renk ve desenlerde kravat seçmek şıklık konusunda her zaman 1 adım önde başlamanızı sağlayacaktır.

kravat iğnesi çeşitleri

kravat iğnesi çeşitleri

Kravata aksesuar tanımlamasını yakıştırıyoruz fakat kravatların da çeşitli alt aksesuar grupları mevcut. Bunlar arasında ise en önemli yeri kravat iğnesi tutuyor. Kravat iğnesi, kravat maşası ya da kravat tutucu olarak da adlandırılan bu aksesuar grubu, tıpkı kol düğmeleri gibi şıklık için hanenize +1 puan daha ekleyebilecek potansiyele sahip. Çeşitli renk, boyut ve desenlerde üretilen kravat iğneleri görünüşü itibariyle de son derece klas bir hava katıyor.

Bu yazı birdunyakravat.com’un katkıları ile hazırlanmıştır.