Köpeklerle birlikte yaşamanın sayısız güzelliği olduğu kadar belirli sorumluluklar sunduğunun unutulmaması gerekir. Bu sorumlulukların köpek sahiplenme sürecinden önce fark edilmesi hem köpeklerin sağlığı hem de yeni ailelerinin mutluluğu açısından kritik derecede önemlidir. Sahiplenilen köpekle mutlu bir yaşam sürülmesi ve köpeğin de gereksinimlerinin karşılanması adına ücretsiz köpek sahiplenme ilanları tüm detayları ile incelenmelidir.

Köpek Sahiplenmek İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Köpeklerle bir arada yaşamak şüphesiz çok keyiflidir ancak zaman zaman özgürlüklerin kısıtlanmasını ve fedakarlık yapmayı da gerektirebilir. Nitekim sokaklara bırakılan birçok köpek olması da üstlenilmeyen sorumlulukların göstergesidir. Bu nedenle, bu önemli karar öncesinde bazı temel gerçeklerin bir kere daha hatırlanması doğru olacaktır.

Ailesini, köpek sahiplenerek genişletmek isteyen kişilerin kararlarını tüm aile fertleri ile birlikte vermesi en doğrusu olur. Böylece sosyal bir canlı olan köpek tüm aile fertleri ile sosyalleşerek daha sağlıklı bir şekilde gelişebilir, daha sıkı bağlar kurulabilir.

Köpeklerin birçoğunun gün içerisinde 30 – 60 dakika egzersiz yapmaya ihtiyaçları olur. Egzersiz yapabilmeleri için onlara zaman ayrılması ve bu iş için fiziksel yeterliliğe sahip olunması gerekir. Köpeklere ayıracak zamanı bulunmayan, fiziksel sağlığı yerinde olmayan ya da köpek sahiplenme kararından sonra köpeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için zaman yaratmak istemeyen kişilerin kararlarını gözden geçirmesi tavsiye edilir. Bu yalnızca köpeklerin sağlığı için değil mutluluğu için de önemlidir.

Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Veteriner hekim muayenelerinin aksatılmaması bu açıdan çok önemli bir gereksinimdir. Evet bu gereksinim, maliyetleri de beraberinde getirir. Köpek sahiplenme kararı dostlarımızın sağlıklı kalabilmesi ya da sağlığına kavuşması için düzenli harcama yapılmasını gerektirir. Zaman zaman kısılabilecek olsa da bazen bu maliyetler engellenemez. Köpek sahiplenme ilanlarını incelerken bu unutulmamalıdır.

Tüm bu temel gereksinimlerin karşılanması halinde köpek sahiplenerek muhteşem bir dönüşüm yaşayabilir ve bir canlının hayatını değiştirebilirsiniz. Üstelik çok kısa sürede yeni arkadaşınızı bulabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken köpek sahiplenme Ankara, köpek sahiplenme İzmir ve köpek sahiplenme İstanbul gibi filtrelerden erişebileceğiniz ilanları görüntülemek ve ilan sahipleri ile iletişime geçmek olacaktır.

Köpek Sahiplendirme Sözleşmesi Nedir?

Bazı köpek sahiplenme ilanlarında sözleşme gereksinimi sunulabiliyor. Köpek sahiplendirmek de köpek sahiplenmek kadar önemli ve sorumluluk isteyen bir karar. Dolayısıyla ücretsiz köpek sahiplenme ilanları sözleşme şartına tabi tutulabiliyor. Köpeklerin yeni yuvalarındaki yaşam şartlarından emin olmak ve sahiplenmek isteyenlerin bu sorumluluğu karşılayıp karşılamayacağını anlamak için yapılan köpek sahiplendirme sözleşmeleri dostlarımızın daha kaliteli yaşamasını sağlamayı hedefliyor.  Her sözleşmenin kendine has değişkenleri olabiliyor ancak temel olarak hepsi köpeklerin mutlu ve sağlıklı kalması adına düzenleniyor. Sözleşme dahilinde istenen evrakların ve yaşam alanı fotoğraflarının sunulması ile birlikte sahiplenme süreci gerçekleşmiş oluyor.

“Ücretsiz Köpek Sahiplenmek İstiyorum” Diyorsanız…

Ücretsiz köpek sahiplenme ilanları, köpek sahiplenmek isteyenlerin en çok başvurduğu kanalların başında geliyor. Sokakta, geçici yuvasında, barınakta ya da veteriner hekimlerin tedavisi altında bulunan sayısız dostumuza, köpek sahiplendirme ilanları incelenerek hızlı bir şekilde erişim sağlanabiliyor.

Siz de ücretsiz köpek sahiplenme ilanları arasından seçim yaparak dostunuza kavuşabilirsiniz. Petlebi.com adresinden ücretsiz köpek sahiplenme İstanbul, Ankara ve Samsun vb. gibi il bazlı filtrelemeler yapabilir size en yakın lokasyonlardan verilen ilanlara ulaşabilirsiniz. İlanlar arasından sahipleneceğiniz dostun yaşını ve ırkını filtreleyebilirsiniz. Sahiplenme sürecini başlatmak için ilan sahibi ile doğrudan görüşebilir ve hayatınızı paylaşacağınız dostunuzla tanışabilirsiniz. Aynı platform üzerinden köpek sahiplendirme ilanları da verebilir; ücretsiz köpek sahiplenmek isteyenlerle yuva arayan dostlarımızı buluşturabilirsiniz.