Hatırladınız değil mi? “Neydi, sen söyle” cümlesini sık sık duyuyor ve hatta kullanıyoruz. İyi ama insan nedendurum, mekan veya özel isimleri sürekli unutup karşı tarafın hafızasından yararlanmak zorunda kalıyor? Günlük konuşma sırasında, özellikle karşı tarafa önemli bilgiler aktarırken muntazam hitabetimizi bozan bir unutkanlık ile takılıp kalıyoruz. O güzel seyri bozmamak ve karşımızdakinin dikkatini korumak için “neydi, sen söyle” diyoruz. Yani, dilimize pelesenk olan bu cümlenin altında yatan sebep UNUTKANLIK (Hafıza zayıflığı) olabilir mi?

Kesinlikle olabilir!

Kurcalamaya devam ettikçe altından başka sebeplerin de çıkabileceğini size göstereceğim. Yine sizi hatırlamaya davet ediyorum: Bir kişiyi veya sunumu dinlerken (bir bilgiyi kaydetme aşamasında) dikkatinizi tam veremediğiniz için birçok önemli detayı adeta duymamış gibi atladığınız olmuyor mu? Yani, aslında hiç hafızaya bile almadığımız anlar oluyor. Sık sık terimleri unutmamızın sebebi, hafıza zayıflığı ile birlikte dikkat dağınıklığı da olabilir mi?

Kesinlikle olabilir!

İnsan yaşamı için çok önemli iki beceriye değindim. Hafıza ve Dikkat! Öyle ki çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar dünya nüfusunun %10’unda (yeni nesilde) dikkat problemleri olduğunu belirtiyor.Tüm bu problemler ise hızlı bir şekilde akıl yürütmemizi engelliyor. Peki, günümüzün en büyük problemlerinden olan dikkat-hafıza sorunları neden çığ gibi büyüyor ve nasıl önlem alabiliriz?

Dikkat ve Hafıza Problemlerinin Artmasındaki Temel Sebepler

Akıl yürütmemizi engelleyen (aslında kolaylık sağlayan) teknolojilerin hayatımıza nüfus etmesi olabilir mi? En basit örnekleri: Hesap makinesi, elektronik ajanda, anımsatıcılar… Daha komplike örnekler de verebilirim: CRM yazılımları, excel formülleri, navigasyon cihazları ve saymakla bitmeyen teknolojiler. Bunları hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil. Ayrıca, bu doğru bir tercih olmaz! Tüm kişisel gelişim uzmanları yeniliğe ayak uydurmayı öğütler. Bu doğru!

Öyleyse, teknoloji ile iç içe yaşamayı da öğrenmeliyiz. Öğrenmeliyiz ancak, beynimizi aktif bir şekilde kullanmayı, akıl yürütmeyive zihinsel becerilerimizi geliştirmeyi de ihmal etmemeliyiz.

Teknoloji bize bir yandan zarar verirken diğer yandan karmaşıklığı sayesinde IQ seviyemizi geçmiş nesillere göre daima artırıyor.

Bununla ilgili Prof. TomoeKanaya’nınliteratüre… ımm… neydi siz söleyin… Heh! Literatüre “Flynn Etkisi” başlığıyla geçen bilimsel bir araştırması var. Flynn Etkisi, sürekli gelişen bilim ve teknolojinin çocukların daha hızlı öğrenerek geçmiş nesillere göre daha yüksek IQ skorlarına sahip olduğunu öne süren bilimsel bir araştırmadır. Demek ki bütün mesele doğru tüketim, bilinçli kullanım 😉

“Çivi çiviyi söker”

Akıl Yürütmemizi Sağlayan Beyin Egzersizleri Dikkat ve Hafızamızın Gelişmesinde Etkili!

Sizi sıkmamak için bilimsel araştırma sonuçlarını, mümkün olduğunca bilimsel terimler kullanmadan anlatacağım. Temporal ve parietal loblardan, hippokampustenvs bahsedip okuma zevkinizi bozmak istemiyorum 🙂

İnsan beyni, tıpkı diğer uzuvlar gibi egzersizlerle gelişen bir yapıya sahiptir (Bilimsel araştırmaların sonucu). Bir Futbolcu düşünün: Ayak bileğini etkin bir şekilde kullanabilmek için yıllarca egzersiz yapar. Sonucunda ise topu istediği noktaya gönderme ve rakibine karşı hakimiyeti altında tutabilme becerilerini geliştirir. Sakatlandığında veya uzun süre idman yapmadığında yeteneklerinde bir miktar körelme olur.

Akıl yürütme, düşünme egzersizleri de buna benzer. Hayatımızı kolaylaştıran akıllı teknolojiler çoğu kez bizim yerimize hatırlayan, bizim yerimize hesaplayan, bizim yerimize akıl yürüten araçlardır. Onlardan biri var ki akıl oyunları sayesinde bizi hem eğlendiriyor, hem de zihinsel becerilerimizi geliştirmemizi destekliyor. İlla ki duymuşsundur; sen söyle 🙂 Evet, MentalUP Akıl Oyunları’ndan söz ediyorum.

Birçoğumuz MentalUP’ı sadece çocuklar için geliştirilmiş bir akıl oyunları uygulaması zannediyor olabiliriz. Nitekim, haksız da sayılmayız. İlk amaç: çocukların ders ve okul başarısını artıracak, zihinsel becerilerini geliştirecek akıl oyunları sunmaktı fakat zamanla yetişkinlerin de tercihi oldu.

MentalUP akıl oyunları, yetişkinler tarafından özellikle dikkat ve hafıza gelişimi için kullanılan bir uygulama. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve alanında uzman pedagoglar tarafından TÜBİTAK desteği ile geliştirilen MentalUP’ın en güzel özelliklerinden biri de akıllı oyun motoru.

Akıllı oyun motoru şu işe yarıyor: Başlangıçta herkesi aynı egzersizlerden başlatıp zamanla oyuncunun zeka potansiyelini derecelendirerek kendisine en uygun zorluk seviyesindeki egzersizleri otomatik belirliyor. Hiçbir ayar yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Tamamen performansınıza göre şekillenen egzersizler sayesinde kısa süre sonra sizi zorlayacak akıl oyunları ile karşılaşıyorsunuz. Zihninizi zorladıkça gelişmesine katkı sağlamış oluyorsunuz.

Türkiye’de geliştirilip dünyaya yayılan (globalleşen) MentalUP Akıl Oyunları’nı ister kendiniz için, ister çocuklarınız için incelemenizi öneririm. Pedagojik bir ürün olduğu için ücretli ve fiziksel ürünlerle karşılaştırdığınızda ücretler oldukça makul. 1 hafta deneme süresince hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Bu süre zarfında MentalUP size zihinsel becerilerinizle ilgili önemli istatistikler de verecektir. 1 haftanın sonunda eğer tam sürüme geçmezseniz üyeliğiniz otomatik olarak pasif oluyor.

www.suskumru.com’unMentalUP’a geri bildirim ve tanıtım konusunda verdiği desteklerden dolayı tüm ziyaretçileri ile paylaşabileceği %20 indirim koduhediye edilmiştir. Lütfen bu indirim kodunu başka marka veya site isimleriyle ilişkilendirerek halka açık mecralarda paylaşmayınız.

MentalUP’ı Google Play’de İncelemek İçin TıklaAkıl Oyunları (MentalUP)

İndirim Kodu:950410