Konteyner taşımacılığı kavramını kısaca inceleyecek olursak;
Aslında her türlü konteyner kullanılarak sağlanan taşımacılık işlemi bu şekilde adlandırılır. Genelde konteynerlar belirli bir boyutta imal edilirler fakat iç kısımları sebebiyle sayısız biçimde yüklenebilme özelliğine sahiptirler. Aynı zamanda herhangi bir araçtan diğerine aktarılması da şekli sebebiyle oldukça kolaydır. Bu ergonomik tasarım ve kullanım kolaylığı sebebiyle konteyner taşımacılığı en güvenli taşımacılık için de uygundurlar. Hatta uluslararası taşımacılık işlemleri sırasında hiçbir şekilde açılmadan gemi, uçak, tren ya da karayolu araçlarına aktarılabildiği için son derece işlevsel olarak kabul edilmektedirler.

İlk olarak 1700’lü yılların sonunda kullanılmaya başlanan bu taşımacılık türünün tarihteki ilk örneklerine İngiltere’de maden taşımacılığında rastlanmaktadır.

Konteyner nedir?

Neredeyse aklınıza gelebilecek her türlü mal ya da malzemenin güvenle taşınması için belirli ölçülerde imal edilmiş korunaklı dev sandıklar olarak adlandırabiliriz. Konteyner için belirlenen ölçüler, ISO adıyle bilinen “Organization for Standardization” tarafından belirlenmiştir. Genel çerçevede bu ölçüleri 20’lik konteyner ve 40’lık konteyner olarak 2 gruba ayırabiliriz.

konteyner taşımacılığı nedir

konteyner taşımacılığı nedir

Neden konteyner taşımacılığı?

Dünya denizyolu taşımacılığı, uluslararası taşımacılık alanında en çok tercih edilen yol olarak başı çekiyor. Bu aşamada ise denizyolu taşımacılığının % 85 oranındaki büyük kısmı ise konteyner taşımacılığı vasıtasıyla sağlanıyor. Peki neden konteyner taşımacılığı bu kadar çok tercih ediliyor?

  • Konteyner taşımacılığı son derece güvenilirdir.
  • Birçok mal ya da malzemeyi aynı konteyner içinde ve muhafazalı biçimde taşıma imkanına sahipsiniz.
  • Konteynerları birçok kez yeniden ve yeniden kullanabilirsiniz. Yani tek kullanımlık değillerdir.
  • Son derece sağlamdırlar.
  • Nakliyesi ve taşınması oldukça kolaydır.
  • Ergonomik yapısı sayesinde taşınacak mal ya da malzemenin tek seferde taşınmasına olanak sağlar. Dolayısıyla işletme maaliyetlerinde de azalma sağlamış olursunuz.
  • Bir araçtan bir başka araca (mesela gemiden karayolu araçlarına) taşınması çok basit ve güvenlidir.

Konteyner taşımacılığı kısaltmaları

FCL/LCL: Burada en az 2 farklı ihracatçının mal ya da malzemeleri 1 adet konteynerda toplanır. İthal eden firma ise tektir.  Örnek: Türkiye’deki bir firma Çin’deki 2 farklı firmadan mal alır. Malları tek bir konteynerda birleştirilip taşınır ve teslim edilir.

LCL/FCL: Burada ise ihracatçı tektir ancak ithal eden firma sayısı en az 2’dir. Örnek: Çin’deki bir firma Türkiye’deki 2 farklı ithalatçıya malları tek bir konteynerda toplayarak gönderir ve teslim eder.

FCL/FCL: Burada ihracatçı da ithalatçı da tektir. Örnek: Çin’deki bir firma Türkiye’deki bir firmaya gönderim sağlar.

LCL/LCL: Burada parsiyel yük kavramı devreye girer. Aynı yol üzerinde yer alan birbirinden ayrı en az 2 farklı müşterinin mallarının taşınmasıdır. Burada amaç taşıma maaliyetinin paylaşılarak düşürülmesidir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise şudur: Bu aşamada parsiyel yük olarak tabir edilen malda ithalatçı da ihracatçı da tektir.

Dünya da konteyner taşımacılığı

Dünya üzerinde konteyner taşımacılığı alanında en aktif ülke Çin’dir. Liman yoğunluğu açısından ise Singapur Limanı birinci sıradadır.

uluslararası konteyner taşımacılığı

uluslararası konteyner taşımacılığı

Türkiye’de konteyner taşımacılığı

Bilindiği üzere ülkemizde yaklaşık 10 Bin kilometrelik bir sahil şeridi vardır ve buna bağlı olarak da konteyner taşımacılığı oldukça aktif bir alandır. Türkiye, konteyner taşımacılığı alanında dünyada 13. sırada yer almaktadır.

Ülkemizdeki konteyner taşımacılığı hizmeti veren şirket/firmalar sıralamasında ise dünya devi olma yolunda ilerleyen https://www.borusanlojistik.com/tr/ sitesinde hizmet veren Borusan Lojistik’in zirvede olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul, İzmit, İzmir, Antalya, Mersin, Samsun, Gemlik, İskenderun ve Trabzon limanlarında hizmet veren Borusan Lojistik, dünyanın hemen yer yerine ve her limanına güvenli bir şekilde konteyner taşımacılığı yapmaktadır. Alanında uzman çalışanları ile müşterilerinin isteklerini iyi analiz ederek sonuca ulaşan firma, gelecek yıllarda da kalitesinden taviz vermeyeceğinin teminatını sunmaktadır. Dilerseniz yukarıdaki adresten diğer alanlardaki hizmetlerine de gözatabilirsiniz.