Bir araştırmaya göre her insanın parmak izi gibi, dil izi de farklıdır. Hatta insanların her biri, bir diğerinden tamamen farklıdır. Bunun aksini kim iddia edebilir ki? Sevgiliniz ya da anne – babanız; size de diğer tüm insanlardan farklı gelmiyor mu? İşte, tüm insanların bambaşka biri olmasını sağlayan şey, sizin ona yüklediğiniz değer ve kişilik özellikleri ile ilişkilendirilir. Hal buyken, insanları mutlu edecek şeylerin sabit olmadığını da söyleyebiliriz.

Örneğin, alınan bir doğum günü hediyesi kimisini mutlulukta arşa çıkartma potansiyeline sahipken kimisinde de “Pff, bu mu yani…” etkisi oluşturabilir. Peki, bu durumda ne yapıyoruz? Hediye alacağımız kişinin ilgi alanları ve beğenilerini aklımızın bir köşesine not edip, hediye seçimlerimizi ona göre belirliyoruz.

Kişiye Özel Hediye Seçimi Önerileri

Herkese, doğum günlerinde parfüm ya da kazak/t-shirt alan tiplerden size de gına gelmedi mi? Şahsen ben doğum günümün kutlanmasına çok önem vermem ama birinin doğum günü için hediye alacaksam, gidip de bir parfümle işi geçiştirmem. Bu, biraz da saygısızlık gibi geliyor bana. Onun yerine, doğum günü olan arkadaşımın ilgi alanlarına şöyle bir kafa yorar ya da birlikte geçirdiğimiz zamanları düşünür ve onu mutlu edecek, aynı zamanda da kullanabileceği bir hediye alırım. Bunlara birkaç örnekle açıklama getireyim.

ipli ve mandallı anı çerçevesi

ipli ve mandallı anı çerçevesi

#1 Anı Çerçevesi: Hediye alacağınız kişi çok yakınınızsa, birlikte tarihin tozlu raflarına gömdüğünüz anılara dair fotoğraflardan oluşan şöyle şık bir anı çerçevesi gayet mutluluk verici bir hediye olabilir.

#2 Doğduğun Gün Neler Oldu Kartları: Zaten doğarak ve sizin hayatınıza dahil olarak, size verebileceği en güzel hediyeyi vermiş birinin doğum günüyse ve bu kişi az da olsa tarihi şeylere ilgi duyuyorsa; doğduğu gün nelerin olduğunu anlatan bir kartlar dizisi gayet mantıklı bir seçimdir.

#3 Erkeklere Özel Cüzdan/Bileklik/Kol Düğmesi Seti: Nasıl kadınlar, ayakkabı ve çanta düşkünüyse; erkekler de cüzdanlara düşkündür. Beyaz yakalı bir erkeğe alınabilecek en güzel hediyelerden biri cüzdan&bileklik&kol düğmelerinden oluşan bir settir.

#4 Modası Geçmeyen Hediye: Kitap: Okumayı seven bir yakınınızın doğum gününde onu mutlu etmenin, basit ve ucuz yolu kitaplardan geçer. Yalnız dikkat: Daha önce okuduğu bir kitabı almamaya özen gösterin. Risk almak istemiyorsanız kitaplardan konuştuğunuz bir sohbet esnasında okumadığı kitaplara dair gizlice bilgi alabilirsiniz. Bu arada hep kitap dedim ama sevdiği bir dergiye yıllık abonelik yaptırmak da mantıklı olabilir. İşte burada tam da kişiye özel hediye kavramı devreye giriyor. Abonelik yaptırdığınız dergi ya da aldığınız hediye, doğum günü olan kişinin ilgi alanlarında değilse, faka bastınız demektir.

nostaljik oyuncaklar sepeti

nostaljik oyuncaklar sepeti

#5 Nostaljik Oyuncaklar: Kadın ya da erkek fark etmeksizin bütün yetişkinler; geçmişe ve özellikle çocukluk dönemlerine özlem duyarlar. Bu özlemi dindirmenin en keyifli yollarından biri ise nostaljik oyuncaklardır. Çocukluğunda oynadığı oyuncaklar ya da yediği çikolatalar, bisküviler, sakızlar; onu çocukluğuna götürebilir.

#6 Ona Kitap Hediye Edin: Herkes bir kitabı olsun ister ama çoğunun kitabı ne yazık ki yoktur. İşte şimdi, yayınevi ayağınıza geldi. Sevgiliniz ya da eşinize, aşkınızı anlatan bir kitapla yazar olma şansı verebilirsiniz.

#7 Kadınlara Özel Sevgi/Dostluk Mesajları: Her kadın, güzel sözler duymaktan hoşlanır. Bu kadını ille de sevgiliniz ya da eşiniz olarak düşünmeyin. Zira, anneniz, teyzeniz, halanız ya da ablanız; hatta çalışma arkadaşınız bile, onu ne kadar sevdiğinizi ya da ne kadar takdir ettiğinizi anlatan hediyelerden hoşlanacaktır. Böylece olumlu ve sevgi dolu bir algı da bırakmış olursunuz. Çevrenizdeki herhangi bir bayana hediye almak için çok düşündüğünüzü biliyorum.