Selam olsun sevmeyi bilen herkese,

Gözlerinizde problem yoksa farketmişsinizdir, blogun temasını yine değiştirdim. Diğer temalarımda hep bir sorun, hep bir içime sinmeyen şeyler oluyordu. Bu tema da uzun zamandır göz kırpıyordu bana ama tercih etmemek için çeşitli sebeplerim vardı. Bu sebeplerin en önemlisi ise Sezer’in kullanıyor olması ve benim ona yamuk yapmama prensibimdi. Kendisiyle daha önce konuşmuştuk, “Senin kulllanman beni rahatsız etmez, rahat ol!” demişti. Ben de o duruma istinaden bugün öğleden sonra kurdum, ayarları falan derken saat gece 04.30 oldu ama tamamladım. Dedim ki tamamlamışken bir de yazı patlatayım.

Kişisel bloglar için SSL gerekli mi?

Biliyorsunuz Google, yakın geçmişte yaptığı açıklama ile SSL sertifikasının son derece önemli bir kıstas olduğunun altını çizdi. Peki ama kişisel bloglar gibi küçük oyuncular için de SSL sertifikasına gerek var mı? Açıkçası ben bu konuda çok sayıda yazı okudum. Kimi yazılarda kişisel bloglar için ssl’e gerek yok denilirken kimi yazılarda ise her ne sitesi olursa olsun ssl olmalı deniliyor. Burada Google’ın ifadeleri dikkate alınmalı diye düşünüyorum. Amiyane tabirle Google’ın açıklaması şu şekilde:

Hacım, eğer sen SSL kurup siteni güvenli hale getirir ve okuyucularına daha güvenli bir ortam sunarsan ben de seni üst sıralara doğru taşırım.

Düşünüldüğü zaman tek başına SSL’e sahip olunmasının doğrudan SEO açısından bir etkisi yok gibi görünüyor ama mutlaka yükselen bir ivme ile önemini arttıracaktır. Yani yakın gelecekte önemli SEO kriterlerinden biri olacaktır bence.

Kişisel bloglar hangi tip SSL tercih etmeli?

Burada hangi tipte SSL tercih edilmesi gerektiği ile ilgili de ciddi bir soru işareti var. Bu konuda benim fikrim kişisel bloglar için en düşük paketin seçilmesidir. Zira kâr amacı gütmüyoruz kişisel bloglarda ve fazla para ödemeye de gerek yok bence.

SSL kurulumunda; http’den https’ye geçişte sıralama kaybı olur mu?

Google’ın açıklamalarına göre sıralama kaybı yaşanmayacak ama siz yine de eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın derim ben. Yalnız Google, bu aşamada akılcı bir 301 yönlendirmesi yapmanız gerektiğini de üstüne basa basa söylüyor. Bir de Google, sıralama kaybının tam aksine yükseliş olacağını ifade ediyor. Konuyla ilgili Burak-WPMavi’nin WordPress SSL Kurulumu yazısına gözatmanızı öneririm çünkü adam benden daha fazla şey biliyor, deneyimlemiş ve tembel değil. Yani özetle sıralama kaybı yaşamadan tam ve eksiksiz biçimde SSL kurmak istiyorsanız bu yazıyı kaynak edinin bence.

Son sözlerim

Benim fikrim ve gönlümden geçen şu: En azından gelecek yılın bahar aylarına kadar SSL olmadan da idare edilebilir. Zaman içerisinde neler olacağını görüp deneyimledikten sonra SSL için hamle yapılmalı. Ha tabi SSL için ayıracak paranız varsa ve profesyonel düşünüyorsanız bir an bile beklemeyin.