Kişisel blog açarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara dikkat etmek blogunuzun ziyaretçi sayısını artırır.

Kişisel blog açmak bir an için kolay gelebilir ancak bu iş göründüğü kadar basit algılanmamalıdır. Yazmak, yeniden yazma, düzenlemek, araştırmak, görüntü bulmak gibi pek çok yan unsuru bulunmaktadır. Bu nedenle kişisel blogunuz için, gerekli zaman ve çabayı harcamak birinci koşuldur. Ayrıca sadece yayınlamakla iş bitmiyor. Ardından blogunuzu çeşitli ağlarda tanıtmak için zaman da harcamanız gerekir. Bu nedenle kişisel blog açarken çok çalışacağınızı asla unutmayın.

Kişisel Blog Açarken Sevdiğiniz Bir Konuyu Seçin

Kişisel blog açarken unutulmaması gereken bir konu daha bulunmaktadır. Bu da milyonlarca blog sayfasının varlığıdır. Bu blog sayfaları arasında öne çıkmanın tek yolu ise belli bir nişe sahip olmak ve ona bağlı kalmaktır. Niş, alan anlamına gelmektedir. Böylelikle ideal okuyucularınızın kim olduğunu ve onları nasıl hedeflemeniz gerektiğini daha iyi tanımlayabilirsiniz.

Kişisel blog açarken mutlaka hem bilgili olduğunuz hem de sevdiğiniz bir konuyu seçmeniz önem teşkil etmektedir. Bunun nedeni ise sürekli olarak aynı konu hakkında yazacak olmanızdır. Bu nedenle iyi ve ilgi çekici içerik üretmenin tek yolu budur. Kişisel blog açarken dikkat edilmesi gerekenler listesinin ikinci maddesi sevdiğiniz bir şey hakkında yazmaktır. Bu sayede blog yazarken motivasyonu sürdürmek de daha kolay olmaktadır.

Kişisel blogunuz için içerik yazmaya ilk kez başlıyorsanız, işlerin nasıl gideceğinden tam olarak emin olamamanız da normaldir. Bunu sevebilir ya da birkaç hafta veya ay sonra vazgeçebilirsiniz. Kararlılığınızı sürdürmek önemlidir. Bu nedenle bir profesyonelden yardım almanız sizin yararınıza olacaktır.

Örnek Bir Kişisel Blog: Serhatpehlivan.com

Serhat Pehlivan, kişisel blog açarken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bloggerlara teknik destek vermesiyle öne çıkmaktadır. Pehlivan sıfırdan başlayan tüm bloggerlar için veri analizi yaparak sayfanın ziyaretçi sayısını artırmaktadır. Serhat Pehlivan, bağlı olarak çalıştığı kurum ya da bireysel blog sayfalarının ihtiyaçlarına göre araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak yazılım programları da tasarlamaktadır. Bunun yanı sıra yapmış olduğu tüm çalışmalarda seo kavramına da önem vererek Google arama motorunun isteklerine cevap verebilmektedir. Bu sayede sayfanın nasıl olması, içeriklerin nasıl olması gerektiği konusunda önemli bir yol gösterici olarak sektörde konumlanmıştır. Yazılım günümüz dünyasının en büyük gerekliliklerinden bir tanesidir. Serhat Pehlivan bunların yanı sıra yazılım konusunda sektöründe öncü bir isim olarak anılmaktadır.