Kişiliğini ve benliğini fark ettiği andan itibaren, kulaklarının neden kepçe olduğunu sorgulamaya başlayan kişiler, sürekli kulaklarını incelemeye ve saklamaya başlar. Özellikle kız çocuklarında çok daha erken yaşlarda başlayan bu sorun, pek çok psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Arkadaşları arasında kabul görmeme, erkek arkadaşının beğenmeme kaygısı, kişiyi sosyal hayatından uzaklaştırmasına neden olur.

Sonradan oluşan ya da önemli bir rahatsızlık değildir elbette. Sadece vücut estetiği açısından kendini beğenememe durumu yaratır. Genetik olduğu bilinse de, bire bir kişinin kendi yapısıyla da alakalı olabiliyor. Böyle durumda kendini rahatlatabilmek adına kepçe kulak estetiği yaptırmayı seçenler var. Bu ameliyatlarda kulağa arka kıkırdağından bir müdahale yapılıyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanları tarafından yapılan bu uygulama oldukça yaygındır. Başarı oranı yüksek olan bu tür ameliyatlara, sanıldığı kadar büyük rakamlar ödenmiyor.

Kepçe kulak ameliyatında yara izleri yok denecek kadar azdır. Hiç kalmaz da denilebilir. Kulağınızın arkasına yapılan bu uygulama, görünmez bir yerde olduğundan dolayı, elle dokunmayan anlaşılmayan bir iz taşır. Kulaklarınız konusunda rahatsızlık yaşıyorsanız ve ameliyat olmaya karar verdiyseniz, öncelikle uzman hekiminizi iyi seçmeniz gerekiyor. Tecrübeli ve branşında uzman bir doktor hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu tarz ameliyatlarda başarı oranı doktorlarında tecrübelerine dayanarak yüzde 95’lere varan rakamlardadır. Bu uygulama estetik ameliyat türüne girdiği için devlet hastaneleri tarafından yapılmıyor. Özel hastanelerde yapılması gereken bu ameliyatlarda ücretler hastanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Ameliyat sonrasında yaklaşık 1 hafta boyunca dinlenmeniz gerekir. Bu süre içinde doktorunuzu ziyaret etmeniz ve kontrol olmanız gerekebilir. Bandajlarınızın çıkarılması da iyileşme süresine göre değişiklik gösterebilir. Bandaj içinde kalan kulaklarınızı sudan ve benzeri etkilerden korumanız gerekebilir. Uyulması ve yapılması gereken tüm tavsiyeleri doktorunuz önerecektir. Sizlerde aklınıza takılan her soruyu doktorunuzla paylaşmalısınız. Rahatsızlık, ağrı, kanama ve benzeri şikâyetlerinizde hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Yetişkinlerde ameliyat yaşı yoktur. Fakat çocuklar için aynı şey geçerli değil elbette. Kepçe kulak sorunu yaşayan çocuklar anne ve babalarının isteği üzerine 7 yaş ve sonrasında lokal anestezi ile ameliyat olabilirler.

Daha Detaylı bilgi için tıklayınız.

http://iplekepcekulakameliyati.com/

Op Dr Ali Mezdeği