Kedilerin çene yapılarının gelişmesi yavruluk evresinde gerçekleşir. Anne sütünden sonra kuru mamaya geçmek ve kediyi kuru mamaya alıştırmak bu konuda atılacak en doğru adımdır. Yavru kedi maması çeşitleri incelemeleri çok önemlidir. Yavru kedinize en uygun mamayı bulmanız onu yaşam boyu rahat ettirecektir. Yaş mama ile beslenerek büyüyen yavru kediler kuru mamaya geçtiklerinde mamayı kırmakta zorlanabilirler ve bu sebeple zorluk çıkarabilirler. Kuru mama yemeye alışana kadar çok sık yaş mama vermemek yararlı olacaktır.

Kedi maması kadar büyüme evresinde verilen ek besinler de kediler için önemlidir. Kediler etobur hayvanlardır. Dolayısı ile yemek masanızda et gördükleri zaman en masum bakışlarla yanınıza yaklaşır ve ayaklarınıza dolanırlar. Bu noktada çoğu kedi sahibi dayanamamaktadır. Çok dayanılması gereken bir durum yoktur fakat kedinin buna alıştırılmaması daha doğrudur. Günlük yaşamda tükettiğimiz besinlerden kedilerimize çok sık vermememiz daha sağlıklıdır. Aksi takdirde bu besinlere alışıp kendi yemesi gereken besileri reddedebilir.

Yaş mama bu dengeyi kurmakta tüketicilere yardımcı olur. Birçok yaş mama çeşidi bulunur. Konserve ve pouch formunda yaş mamalar bulunmaktadır. Bunlar gramaj olarak farklıdır. Çoğunlukla bir porsiyon yaş mama bir öğüne denk gelir. Fazlasını vermemek kedinizin kilo kontrolü için önemlidir. Kediler yaş mamaya asla hayır demezler çünkü kuru mamaya göre daha lezzetli ve yenmesi daha kolaydır. Kedi yaş konserve mamaları protein içeriği olarak da zengindir.

Parça etli, kıyılmış, ızgara, jöleli gibi birçok çeşit mevcuttur. Bunları ayıran en önemli etmen içerisindeki et parçasının büyüklüğüdür. Kıyılmış kedi konserveleri püre şeklindedir ve yenmesi daha kolaydır. Bu sebeple dişleri zorlanan kediler bu mamaları yemeyi daha çok seveler. Yavru ve yaşlı kediler için de uygun mamalardır. Jöle içindeki mamalar sulu mama seven kediler için idealdir. Parça etli kedi konserve mamalarını çoğunlukla tüm kediler nefes almadan ve bayılarak tüketir.

Kuru mama ve yaş mamayı farklı mama kaplarında vermek daha sağlıklı olacaktır. O mama kabının o mama çeşidine özel olması kedilerin eğitimi açısından da uygundur. Belli zamanlarda verilen kedi konserve yaş mamaları kedinizin daha mutlu olmasını sağlar. Konserveyi onun için eğlenceli hale getirir. Mama tüketiminde her zaman taze su bulundurmak da önemlidir. Kedilerin en zayıf olduğu nokta susuzluktur. Özellikle sıcak günlerde hem sokak hayvanları hem de ev hayvanlarınız için taze su bulundurmanız onlara karşı görevinizdir.

Mama kabı olarak da bir çok çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitler mama kabının malzemesine göre işlevine göre değişir. Kedi mama  kabı seramik, çelik veya plastik olabilir. Daha çok dekorasyon yönünden farklılık gösteren bu malzemelerde sağlıksız bir durum bulunmamaktadır. Bunun yanında devir daim yapan otomatik su kapları da bulunmaktadır. Akan su içmeyi seven kediler için bu su kapları hediyedir.