Küçük dostlarımızla yaşamaya başladığımızda artık onlardan biz sorumlu oluruz. Onların sağlığı ve bakımına dikkat etmemiz gerekiyor. Köpek ya da kedi maması seçimimiz ise onların sağlığını etkileyen en önemli faktör. Kedinizi ne kadar ve ne sıklıkta besleyeceğiniz onun ihtiyaçlarına, sağlık durumuna ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Eğer kedi maması tercihiniz doğruysa patili dostunuzun hastalıklara karşı bağışıklığı artar.

Her kedinin alması gereken kalori miktarı ve besin değerleri farklılık göstermektedir. Eğer kedinizin ihtiyacından fazla mama verirseniz bu obezite gibi kilo problemlerine ya da artrit gibi ciddi eklem rahatsızlıklarına sebep olabilir. Kedi maması seçiminizi yaparken patili dostunuzun; Aktivite seviyesi, kilosu, sağlık koşulları ve yaşına göre seçim yapmanız gerekmektedir.

Kedinizi hem kuru mamayla hem de yaş mamayla besleyeceğiniz bir diyet hazırlayabilirsiniz. Kuru kedi mamasının birçok avantajı vardır. Bununla beraber dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar da var. Eğer kediniz çok su içmiyorsa sadece kuru kedi maması kullanmak onun idrar yolları hastalıklarına yakalanma riskini artıracaktır. Bunun sebebi kedilerin doğalarından kaynaklanıyor. Kediler yedikleri besindeki sıvıyı almaya yatkın canlılardır. Sadece kuru kedi maması ile beslenen kediler su tüketme anlamında yetersiz kalacaklardır. Tam da burada yaş kedi maması devreye giriyor. Yaş kedi mamalarında en az %70 oranında su bulunmaktadır.

Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden birisi de kedinizin yaşıdır. Yavru bir kediyle yaşıyorsanız onu günde en az 3 hatta daha fazla besleyebilirsiniz. Yetişkin kedilerin ise günde bir veya iki öğünle beslenmesi yeterlidir. Eğer kediniz yetişkinse, yani bir yaşını geçtiyse yetişkin kedi maması çeşitlerine geçebilirsiniz. Yaşlanan kedilerde diş eti problemleri görülebileceği için kuru mamayı çiğnemeleri zorlaşabilir. O yüzden dostunuz için daha yumuşak veya daha küçük kedi maması çeşitlerine bakabilirsiniz.

Kedinizin beslenmesinde mamanın çeşidi ve içeriği kadar yediği beslenme kabının da önemi var. Kedi kabının ne kadar geniş olması gerektiği çok bilinen bir bilgi değildir. Ancak kediler bıyıklarını denge için kullandıklarından ötürü çok derin olmayan kapların seçilmesi önemlidir. Bunun dışında eğer kediniz mamasını etrafa dökerek yiyorsa derin bir kap tercihinde bulunabilirsiniz. Diğer bir yandan kediler yemek yerken eğilmeyi çok sevmezler, yemek yerken aynı zamanda etrafı görebilecekleri bir mama kabı onların güvende hissetmesine neden olacaktır.

Kedi dostlarımız doğuştan etobur canlılar oldukları için tercih edeceğiniz kedi maması oldukça önemli. Onların damak zevkleri için özel olarak üretilmiş kümes hayvanlarının ve deniz ürünlerinin yer aldığı, kuzulu, etli gibi birçok çeşit mevcut. Önemli olan kedinizin yaşına, ırkına ve aktivitesine göre seçim yapmaktır. Eğer kediniz seçtiğiniz kuru mamaya alışamadıysa yaş kedi maması ile diyetini destekleyip onun yeni mamasına alışmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bir yol ise alacağınız kedi mamasını düşük gramajlarda alıp kedinizin damak zevkine uyup uymadığını kontrol etmek. Eğer kediniz kısırlaştırılmışsa mama seçiminde buna mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir. Kedinize özel kısırlaştırılmış kedi maması alabilirsiniz. Bu mamalarda besin değerleri diğer mamalara göre farklıdır. Kedinizin kısırlaştırılma işlemi sonrası sağlıksız kilo alma yatkınlığını doğru ve kaliteli mama çeşitleriyle önleyebilirsiniz.

Kısacası yaş mama ve kuru mamanın birlikte olduğu karışık bir diyet hazırlamanız kediniz için en sağlıklısı olacaktır. Kedinizin beslenme şekli onun sağlığını şekillendireceği için orijinal ve kaliteli mamalara ulaşmanız büyük önem taşımaktadır. Bunu en hızlı şekilde sağlamak ve kedinizin yaşına, ırkına, kısırlaştırılma durumuna göre bulabileceğiniz yüzlerce mamaya https://www.petlebi.com/ üzerinden ulaşabilirsiniz.