Evdeki dört ayaklı, nazlı dostlarımız için her şeyin en iyisini isteriz. Birçoğumuz kedilerimiz daha evlerimize konuk olmadan en güzel mama kabını, su kabını evin en güzel yerine yerleştiririz mesela. İlerleyen dönemlerde de yüzüne bakmayacağını bilsek bile kedi yatağını muhakkak alırız. Belki oynar umuduyla aldığımız oyuncaklar da evin bir köşesinde yığın oluşturabilir ve tabi ki tüylü dostlarımız için sadece bunları değil mamanın da en iyisini isteriz. Hem kuru kedi maması hem de yaş kedi maması söz konusu olduğunda kedinizin en hoşuna gidecek seçenekleri ise Petihtiyac.com’da bulabilirsiniz.

Kediler için Doğru Mama Seçimi

Peki, kedimiz İçin En Doğru Mamayı Nasıl Bulabiliriz?

Kediniz için doğru mama söz konusuysa pek çok detayı göz önünde bulundurmanız gerekir. Öncelikle kediniz kaç yaşında? Yavru kedi maması besin değeri daha yüksek, daha küçük taneli mamalar daha uygun olmaktadır. Genelde 1 yaştan sonra mama değişikliği önerilir. Besin değeri farklılaşır ve taneler büyür.

Öte yandan kediniz kısır mı? Kısır kediler için mamalar daha az yağlı, kalori değeri daha düşük olarak üretilmektedir. Kısırlaştırma operasyonundan sonra daha hareketsiz bir hayat tarzını benimseyen, daha çok besin tüketen kediler için kısır kedi mamaları önerilmektedir.

Kedinizin herhangi bir şeye alerjisi var mı? Kediler de tıpkı insanlar için bazı besin alerjileri geliştirebilirler. Bu sebeple mama alırken alerjisi olan besini içermeyen mamayı tercih etmeniz gerekmektedir. Tabii alerji teşhisini kendiniz koymanız mümkün değil. Bu sebeple alerji detayları hakkında veterineriniz sayesinde bilgilenebilirsiniz.

Kedinizin cinsi ne? Kedi cinsleri arasında genelde mama farklılığı olmuyor. Çoğu marka böyle bir ayrıma gitmiyor ancak giden markalar da var. Kedilerin cinslerine has yaşayabilecekleri sağlık sıkıntıları göz önünde bulundurularak geliştirilen mama formülasyonları pek çok veteriner tarafından tercih edilmektedir.

Veterineriniz tavsiye ediyor mu? Tüm bu detayların yanında elbette kedinizi takip eden veterinerinizin de tavsiyesi çok önemlidir. Hatta bazı alerjik durumlarda, hastalıklarda veteriner kontrolünde doğru mamayı kullanmak hayati önem taşımaktadır.

Kedi Maması Seçerken En Önemli Nokta

Kedi maması seçerken yukarıda saydığımız tüm detaylar bir yana en önemli nokta aslında kedinizin damak tadıdır. Kediler de tıpkı insanlar gibi bazı besinleri daha çok sevme eğilimindeyken bazı besinlerin yüzüne bile bakmazlar. Özellikle uzun süre aynı mamayı kullandıysanız ve mama değişikliğine gitmeniz gerektiyse biraz sorun yaşayabilirsiniz. Bu sebeple veterinizin de önerisiyle yeni mama ve eski mamayı ilk etapta karıştırarak vermek ve en sonunda eski mamayı tamamen bırakmak daha doğru bir seçim olacaktır.

En iyi kedi mama çeşitleri için petihtiyac.com adresini ziyaret edebilirsiniz.