Kedi – köpeğimi neden tıraş ettirmeliyim?

Kedi ve köpek sahipleri için tıraş söz konusu olduğunda genellikle tereddütlerinin olduğunu belirtirler. Özellikle kedi sahipleri, patili dostlarının tıraş olup olmaması gerektiğinden hiç emin değildir. Ancak kedi ve köpek tıraşının faydalarının var olduğunu herkes bilir. Onlar için zor görünen şey tüylü dostlarının strese girecek ya da canının yanabilecek olma ihtimalidir. Oysaki uzman ve eğitimli kişilerin seçimi ile tıraş işlemleri çok keyifli bir hâle gelebiliyor. Böylece kedi ya da köpeğimi neden tıraş ettirmeliyim, sorusun yanıt aramaktan vazgeçip düzenli olarak pet kuaförlerini ziyaret ediyorlar. Çünkü soruların yanıtlarını ve çok daha fazlasını tıraş sonrasında kendileri de fark ediyor.

Kedi ya da köpeğimi neden tıraş ettirmeliyim?

Tıraş, kedi ve köpekler için anormal bir durum değildir. Tıraş edilmeye uygun olan ırkları, düzenli olarak tüy bakımına götürmek, doğru yöntemlerin kullanması ve doğru kişileri tercih etmek ile herhangi bir sorun oluşumu engellenir.

Bilinçsiz bir şekilde yapılan tıraş, evcil hayvanların sağlığını ve psikolojisin, olumsuz yönde etkileyebilir. Alanında uzman olan pet kuaförleri, hijyenik bir ortamda en doğru zamanı seçer, en uygun kesimi yapar ve tüylü dostunuza nasıl yaklaşacağını çok iyi bilir. Sizde kedi veya köpeğinizi tıraş ettirmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Şimdi kısaca kedi ve köpek tıraşı ile ilgili ana başlıklara göz atalım.

Tıraş gerekli mi?

Kedi ve köpekler doğaları gereği tıraşa ihtiyaç duymazlar. Ki kedilerin ihtiyacı köpeklerden daha azdır. Çünkü bazı köpeklerin tüyleri çok fazla uzar. Bu da hayatlarını olumsuz yönde etkiler. Kedilerin ise parazitler, deri hastalıkları ve topaklanma gibi problemlerle karşı karşıya kalmaları durumunda tıraşa ihtiyaçları olmaktadır.

Kediler ve köpekler tüy döker ve yeni bir kürke sahip olurlar. Tüy dökme mevsimleri ilkbahar ve yaz aylardır. Yazın ince ve daha seyrek kışın ise kalın ve daha sık tüy yapısına sahip olurlar. Tüy dökümü onlar için doğaldır. Ancak bazı durumlarda tüylerindeki dökülmelerde artış görülmektedir.

Canlıların sokakta yaşarken bakım ihtiyaçları olmaz. Ayrıca sokak kedisinin tırnaklarının kesilmesi demek, kendini savunamaması ve tırmanma konusunda zorluklar yaşaması da demektir. Ancak evcil kedilerin ve köpeklerin tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir. Köpekler ve kediler ev içerisinde gezinirken tırnakları nedeni ile etraftaki eşyalara takılabilirler. Bu da tırnak kırılması ve sonucunda enfeksiyon kapması anlamına gelebilir. Ayrıca tüy bakımlarının yapılması da bir zorunluluktur. Ev halkı için tüyler zararlıdır. Her yerden tüy çıkması hiç de hoş değildir üstelik.

Özellikle tüy dökümü mevsimlerindeki artış nedeni ile etraftaki tüylerin ne yaparsanız yapın var olması sıkıntılıdır. Bazı köpek türleri tıraş olmaya müsait değildir. Onlar kısa tüy ve doğal yağlara sahiptir. Jack Russel, Doberman, Alman kurdu ya da Pomeranian boo gibi farklı tüy yapılarına sahip olanların tıraş edilmesi gerekmez.

Kedilerin tıraş edilmesi ise özel istek ile yapılır. Çünkü kürklü olan canlıların tüyleri, onları dış etkenlere karşı korur. Bu nedenle bir kedi tıraş edilecekse, bu işlem uzman biri tarafından yapılmalıdır. Kedi tıraşı, köpek tıraşından daha zor olabilmektedir. Bunun nedeni kedilerin saldırgan davranışlarından kaynaklanır. Kedilerin de köpekler gibi çok fazla tüy dökmesi, tüylerinde topaklanma olması, parazitlerden korunması, tüy yumağını yutmasının engellenmesi gibi nedenler ile tıraş olması gereklidir.

Yaz mevsiminde yapılan kedi ve köpek tıraşı faydalı mı?

Dünyadaki tüm canlılar, hava koşullarından olumsuz yönde etkilenmeyecek şekilde yaratılmıştır. Köpekler, yaşadıkları ülke ve bölgelere göre özel kürklere sahip olsa da dünyanın her yerinde hayatta kalabilirler. Bu da havalar ısındığında köpeklerin tüylerinin tıraş edilmesi onları mutlak bir şekilde ettireceğini anlamına gelmez.

Kediler de aynı şekilde kürk yapısına sahiptir ve yazın sıcaktan koruyan kışın ise soğuktan koruyan tüylere sahiptirler.  Bu nedenle tıraş edilerek daha rahat olacaklarını düşünmek tam olarak doğru olmayabilir. Hatta bazı kedi ve köpek ırklarının kürkleri yaz aylarında daha rahat olmaları için faydalıdır. Fakat her şeye rağmen yukarıda belirttiğimiz gibi tüy dökmeleri, tüy yumağı yutmları, parazitlerden korunmaları gibi nedenler ile tıraş olmaları da onlar için faydalıdır.

Kedi veya köpeğimi kendim traş edebilir miyim?

Kedi veya köpek sahibi olanlar için tıraş kolay gibi görünebilir. Bunun yanı sıra bazı yerlerde evcil hayvanınızı kendiniz tıraş edebileceğinizi bildirirler. Oysaki bu çok yanlıştır. Kedi ya da köpek tıraşı pet kuaförleri tarafından yapılmalıdır. Ki uzman ve eğitimli kişilerle çalışılması oldukça önemlidir. Eğer başkasının ekipmanının kullanılmasından hoşnut değilseniz, evcil hayvanınız için özel ekipman alarak onların kullanılmasını rica edebilirsiniz. Daha sonra sterilize edip saklamaya devam edersiniz. Bir sonraki bakım işleminde ne de olsa tekrar lazım olacak.

Pet kuaförleri konusunda dahi seçim yapmanız gerektiğini belirttik. Bu nedenle asla kendi başınıza kedi ya da köpeğinizi tıraş etmeye kalkmamalısınız. Yaralanmalar ve ciddi sorunlar oluşabilir.

Tıraş, kedi veya köpeğime zarar verir mi?

Bazı köpek ırklarının tıraş edilmeye müsait olmadığını belirtmiştik. Bu ırklardan birine sahipseniz ve tıraş ettirirseniz elbette zararlı olur. Ayrıca uzman kişiler seçilmediğinde pek çok kedi ve köpek tıraş edildiği için mutsuz olur. Yanlış davranışlar, işlemin birden başlamış olması, kedinin ya da köpeğin ona dokunulması konusunda izin vermemiş olması gibi pek çok neden saymak mümkündür mutsuz olmalarını sağlayan.

Kedi ve köpeklerin tüm gövdesinin tıraş edilmesi doğru değildir. Bu evcil hayvanınızın mutsuzluğa itecektir. Bu nedenle baş kısmı tıraş edilmese de problem oluşturmaz. Ayrıca yine belirtmek isteriz ki mesleki donanıma sahip olan Petibom’un uzman kodrosundan hayvan kuaförü hizmeti alabilirsiniz.

Kedi ev köpek kuaförleri, meslekleri konusunda eğitimler alırlar. Bu eğitimler uygulamalı olarak gerçekleşir. En önemlisi de içlerindeki hayvan sevgisidir. Sadece maddi kazanca önem veren kişiler, evcil hayvanınızın ne hissettiğini önemsemeden daha fazla işlem alabilmek için bakıma başlar ve evcil hayvanınızın mutsuz ve gergin olmasına neden olur. Uygun olmayan tıraşlar cilt problemlerine neden olduğu gibi tıraş esnasındaki hatalı davranışlar psikolojilerini olumsuz olarak etkiler.

Dostlarınıza İyi Bakın

Evimizin bir parçası ve sessiz dostlarımız olan kedi ve köpeklerimiz, yanımızda iken bize muhtaçtırlar. Onlara iyi bakmak için sadece beslenmelerine odaklanmak yeterli olmaz. Veteriner kontrollerine önem verilmelidir. Konforlarının yerinde olması için de bakımlarının yapılması gerekir. Böylece hem onlar rahat eder hem de biz. Daha sağlıklı tüy yapısı ile tüy dökülmesi de azalacaktır üstelik.