Günümüz koşulları dikkate alındığında hepimiz sıklıkla seyahat ediyoruz. Bu seyahatlerin iş, tatil, ziyaret ya da herhangi başkaca bir sebebi olabiliyor. Otobüs, tren, uçak  gibi yolculuklarda karşılaşılan sorunlar ve özellikle özgürce seyahat etmek isteyenlerin tercihleri doğrultusunda ise araç kiralayarak seyahat etmek çağımızın önemli gereksinimlerinden biri haline geliyor.

Araç kiralarken elbette birçok alanda olduğu gibi sıkı bir araştırma süreci sizi bekliyor olacak. Çeşitli kriterler belirleyerek, bu kriterler doğrultusunda araç kiralama hususunda fazlaca ayrıntıya dikkat etmek ve farklı firmaları araştırmak zorunda kalıyoruz.

Araç kiralama adımları

Araç kiralamaya karar verdiğinizde çeşitli adımları gözönünde bulundurarak hareket etmeniz yararınıza olacaktır. Gelin bu adımlara birer birer gözatalım.

oto kiralama

oto kiralama

Güven veren rent a car bulmak

Araç kiralamanın belki de ilk ve en önemli aşaması güven veren bir araç kiralama sitesi ya da firması bulmaktır. Bu noktada birincil seçenek kesinlikle kurumsal olan firmalardan araç kiralamak olmalıdır. Zira adı sanı duyulmamış ya da merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz araç kiralama firmalarından araç kiraladığınızda aklınıza gelmeyecek sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Araç kiralama şartlarını iyice anlamak

Size güven veren, kurumsal ve tecrübeli bir araç kiralama firması bulduysanız sırada kiralayacağınız firmanın araç kiralama şartlarını iyice incelemek var. Bu şartlar arasında genellikle aşağıdaki maddeler olacaktır:

  1. En az 2 yıldır ehliyetiniz olmalıdır. Ayrıca genelde 21 yaşını doldurmuş durumda olmanızı şart koşarlar. Bu maddeleri iyice okuduğunuzdan emin olun.
  2. Araç kiralama işleminiz için kredi kartınız üzerinden işlem yapıyorsanız provizyon denilen (bekleme süresi) maddeyi iyice okuyun. Zira araç kiralama firmaları güvence için kredi kartınıza provizyon uygularlar.
  3. Eğer araç kiralama yapacağınız firmada araç kiralama kaskosu yoksa kesinlikle o firmayla çalışmayın. Bu ciddi maddi yaptırımlar olarak size dönebilir.

Kiralayacağınız aracı seçmek

Yukarıdaki iki adımı geçtikten sonra aklınızda belirlediğiniz bir araç varsa o aracı çeşitli araç kiralama firmalarından kiralayabilirsiniz. Bu noktada fiyat araştırması yapmanız avantajlı bir araç kiralama için faydanıza olacaktır. Kalabalık aileler ya da gruplar için nispeten daha büyük araçlar mantıklı seçim olsa da bireysel ya da 2,3,4 kişilik grup ya da aileler için daha küçük araçlar seçilebilir. Araç kiralama hususunda yukarıda da dediğim gibi güvenilir ve kurumsal firmalarla çalışmanızı öneririm.

Güvenilir ve ucuz araç kiralama için öneriler

araç kiralama vivi

araç kiralama vivi

Çeşitli kriterlerinizi göz önünde bulundurarak seçeceğiniz aracı, kiralayacağınız tarihi, aracın yakıt tipini, kasa tipini, vites seçeneklerini, sınıfını belirledikten sonra nihai seçim için geriye tek bir adım kalıyor: Güvenilir ve ucuz araç kiralayan firmalar arasında karşılaştırma yapmak!

Güvenilir firmaların fiyatlarını ve şartlarını inceleyin: Her ne kadar ödeyeceğiniz rakamlar çok yüksek olmasa da kiralayacağınız aracı çeşitli firmalarla karşılaştırma yaptıktan sonra daha uygun bir fiyata bulabilirsiniz. Bu da aile bütçesine azımsanamayacak kadar bir katkı demektir.

Aracı teslim alırken ve teslim ederken kontrol edin: Nasıl herhangi bir ürün alırken kontrol ediyorsanız aracı teslim alırken ve teslim ederken de kontrol edin ve hatta fotoğraf ve videolarla belgeleyin. Bu ileride yaşanabilecek olası sorunlarda belgelerle konuşmanızı sağlayacaktır. Hatta imkanınız varsa araç ile kısa da olsa bir tur atın ve göstergelerin, aksamın verimli çalışıp çalışmadığını deneyimleyin. Ayrıca aracın resmi belgelerinin de araç içinde olup olmadığını kontrol edin.

Güvenilir bir “karşılaştırmalı araç kiralama” sitesi var mı?

vivi araç kiralama

vivi araç kiralama

Araç kiralamak isteyenlerin yukarıda da belirttiğim gibi birincil önceliği güvendir. Kurumsal ve güvenilir firmalar size sorun çıkartmayacaktır. Bu noktada Türkiye’nin neredeyse her yerinde hizmet veren Vivi.com.tr bu iş için en güvenilir karşılaştırmalı araç kiralama siteleri arasında yer alıyor. “İnternetten yemek sipariş eder gibi” mottosu ile hizmet veren Vivi’nin özellikle İstanbul oto kiralama seçenekleri bir hayli zengin. Vivi üzerinden yüzlerce araç kiralama firması arasından size en uygun olan firmayı ve dolayısıyla aracı seçebilir, istediğiniz noktadan aracınızı teslim alabilirsiniz. Üstelik Vivi, bu işlem için sizden herhangi bir komisyon talep etmiyor. Birçok insana göre araç kiralamanın en kolay, hızlı ve güvenilir hali: Vivi!

vivi müşteri memnuniyeti

vivi müşteri memnuniyeti

Tüm bu avantajlarının dışında Vivi’nin tamamen yerli bir Türk firması olduğunu, 2014 yılında kurulmasına karşın büyük bir hızla büyüdüğünü belirtmek isterim. Ayrıca sitede 4 farklı dil desteği de mevcut.

Özetle konuşmak gerekirse;

Eğer araç kiralamak istiyorsanız ama kafanız karışıksa size en güvenilir, hızlı ve ucuz araç kiralama hizmetini sunan ve kullanımı da son derece basit olan Vivi’yi öneririm. Ayrıntılarda boğulmadan araç kiralamak için yardımcınız olacaktır.