Geçtiğimiz günlerde internetin gizli adamı Bilinmeyebilen beni bir yazısında mimlemiş. Mimin konusu da tam benlik yani, belirtmeden geçemeyeceğim. İzlediğiniz ve hayatınızda yer edinmiş en fazla 5 filmi yazıp altına da bir kaç satır bir şeyler karalıyorsunuz. Bu mimden nasibimi aldığıma çok sevindim. Sanat hakkında da bir şeyler yazmak fikri çok cazip. Çok film izledim mi belki evet belki hayır ama en azından 4-5 film önerisi yapacak kadar izlemiş biri olarak mime cevaben başlıyorum yazmaya.

Forrest Gump

Forrest Gump, isimli karakterin hayatı üzerinden hareket eden bu filmde duygulanmamak ve bir şeylerin kafanıza dank ettiğini hissetmemek neredeyse imkansız. Forrest’ın zeka seviyesi yalnızca 75 ( hafif geri zeka ile sınır zekanın arasıdır). Normalde 91-110 arası oluyormuş. Ve kendisi  muhtemelen 35 yaşlarında falan. Devlet okullarının zeka seviyesi nedeniyle kabul etmediği Forrest tesadüflerin de yardımıyla çeşitli başarılara imza atıyor. Forrest’ı canlandıran Tom Hanks’in de payı büyük bu filmin bu denli önemli olmasında.

forrest-gump1

Bu film o kadar tutuldu ki bazı replikleri halen bir çok insanın aklındadır. Mesela

 • Koş Forrest Koş
 • Sadece aptalca davrananlar aptaldır.
 • Annem daima söylerdi, “Hayat bir kutu çikolata gibidir, içinden ne çıkacağını asla bilemezsin.”
 • Bize , Vietnam’in Amerika’dan çok farklı olacağı söylenmişti.Bira kutuları ve ızgaralar dışında öyleydi de.
 • – Neden ölüyorsun anne?
  – Vaktim doldu, sıram geldi,
  – Ah hayır.
  – Sakın korkma bitanem ölüm de hayatın bir parçası.
 • Jenny: “Hey, Forrest, Vietnam’da korkmuş muydun?”
  Forrest:  “Evet. şey, bilemiyorum. Bazen yağmur, yıldızların çıkmasına izin verecek kadar duruyordu. O zaman güzel oluyordu. Çölde günbatımının hemen öncesine benziyordu. Suda milyonlarca yakamoz olurdu. Tıpkı o dağ gölü gibi. Çok berraktı Jenny, sanki üstüste iki gökyüzü varmış gibi duruyordu. Sonra çölde, güneş doğduğu zaman, göğün nerede bitip, yeryüzünün nerede başladığını kestiremezdim. Çok güzeldi.”
  Jenny:  “Keşke oralarda seninle birlikte olabilseydim.”
  Forrest:  “Benimleydin.”
  Jenny:  “Seni seviyorum.”
 • -Vay canına! Forrest? -Neden koşuyorsun? -Dünya barışı için mi yapıyorsun? -Evsizler için mi? -Kadın hakları için mi koşuyorsun? -Çevre? -Bunu neden yapıyorsun?
  Forrest: Canım koşmak istedi.
 • – Sensin. Gerçekten sen olduğuna inanamıyorum. Sanki kafamda alarm zili çalmaya başladı. Kendime, “işte üzerine düşeni yapan biri.” dedim. “İşte yanıtları olan biri.” Sizinle her yere gelirim Bay Gump!. Böylece bana katılanlar oldu. Sonra daha çok katılan oldu. Ardından daha da çok insan katıldı. Birileri bunun insanlara umut verdiğini söyledi. Ben bunlardan anlamam. -Üç yıl, iki ay, 14 gün ve on altı saat koşmuştum. (Forrest Gump durur. Arkasından koşan insanlar da durur. Forrest döner ve)
  – Susun. susun. Galiba bir şey söyleyecek.
  Forrest :Çok yoruldum galiba eve döneceğim.
  (Üç yıl, iki ay, 14 gün ve on altı saat koştuktan sonra hiçbir şey olmamış gibi geri dönüp koşmaya başar)
  – Biz ne yapacağız?

Ek olarak şunu belirtmem lazım; Sagopa Kajmer bir skitte “Neden ölüyorsun anne” sözlerini kullanmıştır.

Memento-Akıl Defteri

Aslında çok uzun zaman olmuş bunu izleyeli ama aklıma geldi bir an. Son derece ilginç ve sürükleyici bir konusu var. Leonard Shelby, son derece zengin bir iş adamı gibi görünüp ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir.

memento_image_3Ancak Leonard’ın tek amacı karısının ırzına geçen adamı bulup öldürmektir. Olayı ilginç kılan ise Leonard’ın nadir görülen ve tedavisi olmayan bir hafıza rahatsızlığıdır. Geçirdiği kazanın öncesindeki tüm olayları en ince ayrıntısına kadar hatırlıyorken, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

 

3 İdiots – 3 Aptal

Hint Sineması’nın en nadide örneklerinden biri olan bu filmi iki kez izledim. Üstelik çok uzun olmasına rağmen. Aamir Khan’ın sempatik oyunculuğu ve konunun gidişatı ile birlikte eğitim sistemine yapılan eleştiriler harika.

3_idiots_still1Hindistan’daki en gözde mühendislik okulundaki 3 kafadarın maceralarını anlatan bu filmin sonundaki manzara ise beni benden aldı. Bu filmi daha önce yazmıştım. Görmek isteyenler buraya tık.

Filmde yer alan bir diyalogdan bahsedeyim: 

– Bir makine nedir? Neden gülüyorsun sen?
+ Mühendislik okumak benim çocukluk hayalimdi, efendim. Sonunda burada olduğum için, çok mutluyum.
– O kadar hevesli olma. Makineyi tanımla.
+ Bir makine, insanın daha az emek harcamasını sağlayan herhangi bir şeydir.
– Daha ayrıntılı, lütfen?
+ İşi kolaylaştıran, ya da zamandan kazandıran herhangi bir şeydir makine. Sıcak günlerde, bir tuşa basarsınız, serin hava gelir.Klima… Bir makine! Kilometrelerce uzaktaki arkadaşlarınızla konuşursunuz.
Telefon… bir makine! Saniyeler içinde milyonlarca işlem yaparsınız.
Hesap makinesi… bir makine! Etrafımız makinelerle dolu. Kalemden fermuara kadar hepsi makine! Aynı saniye içinde aşağı ve yukarı.
Aşağı ve yukarı.
– Tanım dedim sana.
+ Ben de tanım yaptım, efendim.
– Sınavda bunu mu yazacaksın? Bu bir makine, aşağı yukarı… Aptal!
Başka tanımlayacak olan?.. Evet?
+ Efendim, makineler hareketleri kısıtlanacak şekilde biraraya getirilmiş parçalardan oluşan bir bütündür ve bu da demektir ki, güç ve hareket, vida ve yuvasına girmesi, levyenin kaldıraç gibi kullanılması, çıkrık ve dönme noktası vb. olaylarda, aktarılabilir ve dönüştürülebilir hale getirilir, özellikle de az ya da çok komplike olarak, hareketli parçalar kombinasyonundan, ya da tekerlek, levye, dişli gibi basit parçalardan oluşan yapılardır.
– Enfes. Mükemmel. Oturabilirsin.
+ Teşekkürler.
..
+Efendim, ben de aynı şeyleri, sadece daha basit bir dil kullanarak söyledim.
– Daha basit bir dil istiyorsan, git güzel sanatlara yazıl.
+ Ama efendim, anlamını da bilmemiz gerekmiyor mu? Sadece kitaptaki tanımı ezberlemenin anlamı nedir ki?
– Kitaptan daha mı zeki olduğunu söylüyorsun? Geçmek istiyorsanız, kitaptaki tanımı yazacaksınız, küçük bey.
+ Ama başka kitaplar da var..
– Çık dışarı!
+ Neden?
– Daha basit bir dille, dışarı! Aptal! Evet, makinelerden bahsediyorduk.. Neden geri döndün?
+ Birşey unutmuşum efendim.
– Ne unuttun?
+ Görsel ya da dokunsal yollarla; aydınlanma, anlama, bilgiyi artırma, beynin eğitilmesi amacıyla yapılmış olan; resimli, resimsiz, kauçuk kapak, kâğıt kaplama, jelatinli, jelatinsiz türleri olup; içerisinde önsöz, tanıtım, fihrist bulunan; bilgileri kaydeden, analiz eden, özetleyen, organize eden aletlerdir.
– Bu da ne demek?
+ Kitap, efendim. Kitaplarımı unutmuşum, alabilir miyim?
– Neden daha basitçe söylemedin?
+ Az önce denemiştim, efendim. Ama basitçesi işe yaramadı.

Ayrıca bu filmde yer alan bir sözü de belirtmeden geçemeyeceğim:

All is well (Herşey yolunda)

Pandora’nın Kutusu

Yeşim Ustaoğlu’nun filmi olan Pandora’nın Kutusu sanat filmi olması sebebiyle durağan olduğundan birçoklarına sıkıcı gelecektir ancak ben çok seviyorum. Özellikle filmde Alzheimer hastası Karadenizli Nusret Hanım’ı canlandıran Tsilla Chelton’un (Belçikalı kadın oyuncu) o güzelim bembeyaz saçları, maviş gözleri ve o yaşına rağmen bir kaç kelime de olsa Türkçe öğrenmiş olması beni fazlasıyla cezbetti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum.pandoranın kutusu

Şimdi de diğer güzel filmlere geçelim:

 • Ölü Ozanlar Derneği
 • İncir Reçeli
 • Kaybedenler Kulübü
 • Aşk Tesadüfleri Sever

Ben de bu yazımın sonunda gelenek gereği Sezer‘i ve Mehmet‘i mimliyorum.