Çağımızın en belalı hastalıklarından biri olarak görülen kanser birçok insanın yaşam kalitesini düşürdüğü gibi doğru ve erken dönem tedaviler uygulanmazsa öldürücü olabiliyor. Bunların yanında hem hastayı hem de hasta yakınlarını maddi ve özellikle manevi yönden çok etkilediği de açık bir gerçek. Son dönemde edinilen istatistiklere göre (bu istatistikler 2015 yılına aittir.) her sene dünya üzerinde 14 milyon kişi kansere yakalanıyor ve 8 milyon 200 bin kişi de kansere bağlı sebeplerle hayatını kaybediyor. Yine öngörülere bakıldığında takvimler 2030’u gösterirken dünyada 22 milyon yeni vakanın ortaya çıkacağı belirtiliyor.

Ülkemizde (Türkiye) kanser istatistikleri

 1. Son araştırmalara göre Türkiye’de her senede 163 bin 400 kişiye kanser tanısı konmaktadır ve bu rakam dünyada her yıl kanser tanısı konanların % 1.12’sine tekabül etmektedir. Yani bir başka deyişle dünyada her sene kansere yakalanan her 100 kişiden 1’i Türkiye’dendir. Öte yandan her sene ülkemizde kanser tanısı konanların 96.200’ü erkek, 67.200’ü ise kadındır. Bu istatistiği gün bazlı olarak ifade etmek gerekirse ülkemizde her gün yaklaşık 447 kişi kanserle tanışmaktadır.
 2. Öte yandan ülkemizde AB ülkeleri ve ABD gibi ülkelere oranla daha az kanser vakasına rastlanmaktadır.

Dünyada kanser istatistikleri

 • Dünya geneline bakıldığında bağırsak kanseri ya da bir başka deyişle kolorektal kanser cinsiyete bakılmaksızın en çok görülen kanser türleri arasında üçüncü sırayı alıyor.
 • Çocuklarda en çok görülen kanserler arasında ise lösemi başı çekmektedir.

Erkeklerde kanser istatistikleri

 • Erkeklerde en fazla akciğer ya da prostat kanseri görülürken bunu tütün ve türevlerinin neden olduğu kanserler izlemektedir.
 • Tütün ve türevleri sebebiyle meydana gelen 27. 700 dolayında kanser vakası olduğu tahminlenmektedir.
 • Erkeklerde en fazla görülen kanser türleri aşağıdaki tabloda görüldüğü gibidir:

Erkeklerde kanser istatistikleri

Kadınlarda kanser istatistikleri

 • Kadınlarda en fazla meme kanseri vakasına rastlanmaktadır. Dünya üzerinde 100 kadından 25’i yani bir başka deyişle her 4 kadından biri meme kanseri olmaktadır.
 • Bir senede ortalama 17 bin kadına meme kanseri tanısı konulmaktadır.
 • Aşırı kilolu olma durumu olarak bilinen obezite de kansere neden olmakta ve obezite sebepli kanserler kadınlarda daha çok görülmektedir. Öte yandan obezite sebebiyle gelişen kanser sayısı 6 bin olarak ifade edilmektedir.
 • Kadınlarda en çok görülen kanser türleri aşağıdaki gibidir:

kadınlarda en çok görülen kanserler

Kanser sebebiyle ölüm istatistikleri

Araştırmalar gösteriyor ki dünyada her 5 ölümden biri kanser kaynaklıdır. 2015 yılında 49 bin 946 erkeğin ve 27 bin 22 kadının  ölüm nedeni kanserdir. Gırtlak, soluk borusu, bronş ya da akciğer kanserleri; kanser sebepli erkek ölümlerinde 20 bin 388 erkeğin hayatını kaybetmesine neden olurken kadınlarda ise kanser sebepli ölümlerde en yüksek rakam 3853 kişi ile meme kanserinde.

Dünyada 2011-2015 arasında ölüme sebebiyet veren hastalıklar aşağıdaki gibidir.

dünyada ölüm istatistikleri

Kanser tedavisi ve kemoterapi

Kanserin erken dönemde tanısı ile bazı kanser türleri büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Hatta son günlerde çeşitli ülkelerde kanser tedavisine yönelik ciddi çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalardan özellikle Küba’da sevindirici ve umut verici sonuçlar alınmıştır. Kanser tedavisinde kocakarı ilaçları olarak bilinen yöntemler büyük risk doğurmasına karşın çokça tercih edilmektedir ancak bu noktada mutlak surette uzman bir sağlık kuruluşundan yardım almak hem hasta hem de hasta yakınları için en iyi çözüm olacaktır.

Uzman sağlık kuruluşları ve hekimlerin yönergeleri doğrultusunda yapılacak tedaviler arasında başlıca yöntem kemoterapidir. Özellikle saç dökülmesi gibi sonuçları ile bilinen kemoterapide artık akıllı ilaçlar sayesinde saç dökülmesi engellenebiliyor.

Yapılan tedaviler etkili bir şekilde devam ettirilirse ve kemoterapi sonrası neler yapılması gerektiği bilinirse kanseri hayatınızdan def etmeniz mümkün. Tabi erken teşhisin de hayat kurtardığı gerçeğini gözardı etmemek gerek. Bu aşamada hasta yakınlarına da en az hastanın kendisi kadar görev düşmektedir. Hastanın moralini yüksek tutmak kanser tedavisinde ve kemoterapi sonrasında hastaya yapılabilecek en büyük iyiliktir. Morali yüksek olan hastanın kanseri alt edebilmesi son derece olasıdır.

Umarım kanserle hiç karşılaşmazsınız ama olur da karşılaşırsanız ona “Ben senden daha güçlüyüm” mottosunu kabul ettirmelisiniz.