Sabah yataktan kalkınca hemen yemek yesen bile kısa bir süre sonra acıkıyor musun? Bazen açlıktan gözünün döndüğü ya da elinin-ayağının titrediği oluyor mu? Bu sorulara “Evet” cevabını veriyor ya da kafanı aşağı yukarı sallıyorsan sen de bir şeker hastası olabilirsin. Her ne kadar halk arasında şeker hastalığı olarak bilinse de bu hastalığın tıp dilinde kabul görmüş adının diyabet olduğunu belirtmek gerek.

Diyabet nedir?” sorusuna verilebilecek en net cevap sanırım “Kandaki şeker düzeyinin, normal değerlerin üzerine çıkması“dır.

Ben çocukken, şeker hastalığının isminden kaynaklı olarak “Çok tatlı bir hastalık” olduğunu düşünürdüm ama ne yazık ki gerçekler o kadar da tatlı değil. Şeker hastalığı kavramı ile ilk kez eşim sayesinde tanıştım. O zamanlar sevgiliydik ve yanımızda sürekli kek, çikolata gibi paket ürünler taşırdık. Zira şekeri düştüğünde eli – ayağı titremeye başlar ve “Bayılacak gibi hissediyorum” derdi. Halsizliği yüzünden okunabilirdi. Neyse ki sonradan etkilerini doğru beslenme ile epey azalttık.

Sonraları çalıştığım tiyatroda da bir arkadaşım, set dönüşü tiyatroya gelirken bizi arar ve “Ben geliyorum ama şekerim çok düştü, oradan kek, meyve suyu gibi bir şey getirebilir misin?” diye sorardı.

Ardından halamda da aynı rahatsızlıktan izler görmeye başladık. Hatta şimdilerde kendisi parmaktan kan almak suretiyle her sabah kan şekerini ölçüyor. Epey de zahmetli bir iş olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Zahmetli derken, insanın canını sıkan bir psikolojik tiksinti yaratıyor parmaktan her sabah kan almak. Tamam, çok acımıyor ama yine de parmağınız her sabah deliniyor.

Şeker Nasıl Ölçülür?

Kan şekeri değerleri, birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Halk arasında daha çok bilinen açlık kan şekeri testi ya da tokluk kan şekeri testi gibi ölçümlemelerin yanı sıra HbA1c testi, idrar ile kan şekeri testi ve diğer birçok yöntemle kan şekeri ölçümü yapılır. Bu testler esnasında kanda bulunan glikoz düzeyi ile vücudun, insüline dayalı direnci kontrol edilir ve önlemler alınır.

Parmaktan her sabah kan alınarak ölçüm yapmak benim gibi biri için tam bir işkence. Zira bir keresinde kan verirken bayılmıştım. Dolayısıyla kan vermek ya da parmağıma tabanca benzeri bir aletle çok hızlı biçimde iğne batırıp kanatmak pek bana göre değil. Düşünsenize, her sabah parmağınızı deliyorsunuz, bence hayattan soğuma nedeni.

Tamam, belki ben biraz tatlı canlı olabilirim ama benim gibi milyonlarca insan olduğuna da eminim. Eğer ben şeker hastalığından muzdarip olsam mutlaka önce beslenmeme dikkat ederim. Yine de önünü alamıyorsam bu sefer şeker ölçümünü parmak delerek yapmam. Teknoloji çok ilerledi ve ilerlerken benim gibi tatlı canlıları da görmezden gelmedi. Parmak delmeden ve sadece 1 saniyede şeker sonucunu görebildiğiniz cihazlar var artık. Üstüne üstlük bununla kalmayıp 8 saatlik şeker geçmişi, glikoz grafiği gibi detaylara da ulaşmaya olanak sağlıyor.

Böyle çözümler varken parmak delmek gereksiz. Eğer imkanınız varsa mutlaka bir tane edinin.

Referans: www.libresensor.com