Erkeklerde rastlanan jinekomasti, göğüslerin olması gerekenden fazla büyümesi durumudur. Genelde ergenlik çağındaki erkeklerde görülebiliyor. Yaş almalarıyla zamanla ortadan kaybolabilen bu büyümenin bedene herhangi bir zararı yok. Fakat erkeklerde psikolojik rahatsızlıklara neden olabiliyor. Neden kaynaklandığı konusunda herhangi bir sebep yok. Fakat en büyük nedeninin seks hormonlarındaki dengesizlik olabileceği düşünülüyor. Vücuda büyüme sırasında herhangi bir zararı yoktur. Fakat büyüme başladığında neden kaynaklandığını öğrenebilmeniz için doktora başvurmanız gerekebilir. Geçicidir. Fakat farklı bir hastalığın da belirtisi olabilir. Bunun en kesin kararını uzman doktorlar verecektir. En çok ergenlik çağında rastlanması, genç yaştaki erkeklerde bazı psikolojik etkiler oluşturabilir.

Sorunun nereden kaynaklandığına dair herhangi bir bilgi olmamasından dolayı, tedavi yöntemi de bulanamıyor. Tek sorunun cerrahi müdahale olduğunu belirten uzmanlar, sosyal hayatlarını olumsuz yönde etkileyen kişilerin bu ameliyatı olmalarında herhangi bir sakıncanın olmadığını söylüyor. Jinekomastinin 3 farklı türü ve çeşidi bulunuyor. Bunlar, glandüler, mikst tip ve lipomatöz. Bu çeşitler arasında bulunan glandüler, gerçek meme dokusu ile büyüme sağlıyor. Lipomatöz tipte ise memede yağ dokusu olarak genişliyor. Mikst durumu ise, hem yağ dokusunda artış hem de meme dokusunda artış sağlayan bir hormondur.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişiler cerrahi müdahaleyi seçiyor. Kendi kendine geçmediği sürece ameliyat olan erkekler, liposuction yöntemi ile meme bezinin çıkarılması sağlanıyor. Alanında uzman cerrahların yapması gereken bu uygulama, 3 aylık bir istirahat gerektirir. Hasta aylık kontrollerine kesinlikle gitmeli, bandajlarında herhangi bir sorunun olup olmadığına baktırmalıdır. Estetik operasyon alanına giren bu uygulama özel hastane servislerinde yapılıyor. Ciddi psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Sosyal hayatını olumsuz yönde etkilemesini sağlıyor. Arkadaşları arasında farklı algılanmasından ve anılmasından çekinen erkekler, en kısa sürede kurtulmak istiyor. Kendi kendine geçen vakalar da var elbette. Ama geçmemesi durumunda doktor muayenesi gerektiren bu rahatsızlık cerrahi müdahale gerektirebiliyor. Uzman doktor tarafından liposuction yöntemi ile memeye müdahale ediliyor. Yağ ve meme dokusu alınıyor. Eğer bunlar dışında fazla deri bulunması halinde ona da müdahale edilebiliyor.

Daha Detaylı bilgi için tıklayınız

http://jinekomastiameliyati.net/jinekomasti-ameliyati.html

Estetik Cerrahi Uzmanı

Op Dr Ali Mezdeği