İzolasyon trafosu, insan hayatı ve elektrik dünyası için hayati öneme sahip bir kavramdır. Temel prensip olarak izolasyon trafosu, şebekeden gelmekte olan gerilim ve alıcı konumdaki gerilimi ayrıştırır. Bu durumda gerilim izole edilmiş olur. Bu bağlamda trafo çıkışında bulunan ekipmanları da gerilim değişimlerine karşı koruma görevi görür. Tabi en önemlisi insan hayatına yaptığı önemli dokunuştur, zira bu trafo bu tip durumlarda insanların elektrik çarplamalarından korunmasını sağlar.

İzolasyon trafosunun önemi

Şebekeden gelen elektrik yükündeki gerilimler çeşitli sebeplere bağlı olarak gerilimde dalgalanma ve dengesizlik oluşabilir. Söz konusu dalgalanmaların yarattığı gerilim düşüklüğü ve yükselmesi sırasında eğer izolasyon trafosu kullanılmıyorsa bağlı elektrikli aletler ve ekipmanlarda zarar oluşabilir. Bazen bu zararlar giderilemeyecek boyutlarda olabileceğinden izolasyon trafosu kullanımı son derece önemlidir. Böyle arızaları engellemek adına kullanılması zaruridir. Genelde elektrik panoları içerisinde zaten izolasyon trafosu yer alır.

elektrik çarpması

elektrik çarpması

İzolasyon trafosu nasıl kullanılır?

Pano içerisine gelmekte olan 380 Volt değerindeki gerilimi panoda yer alan güç ve kumandaya dair gerilimden ayrıştırmak adına bu tip izolasyon sağlayıcı trafolar kullanmak, elektrikli ekipmanların çalışma prensibinde arzu edilen çıkış gerilimini elde etmenize olanak sağlar. Söz konusu gerilim seçilmiş olan trafonun girdiği ve çıktığı değerlerin seviyesine bağlıdır. Ayrıca izolasyon trafosu kullanmak panoda meydana gelen harmonikleri de devreden çıkararak elektrikli ekipmanların da ömrünün uzamasına yardımcı olur.

izolasyon trafosu nedir?

izolasyon trafosu

Elektrikle herhangi bir işlem yapılan tüm yerlerin (evler, dükkanlar, fabrikalar, şantiyeler, şirketler gibi…) elektrik aksamlarında problem ya da kaçak meydana gelebilir. Bu problemlere bağlı olarak şebeke fazına dokunur ya da herhangi bir şekilde temas ederseniz bedeniniz devre konumuna gelir . Eğer bedeninizin herhangi bir kısmı toprağa değiyorsa söz konusu akım üzerinizden hareket eder ve devrini toprağa geçirir. Yani özetle; elektriğe çarpılırsınız.

Bu olay yaşandığı sırada bedeninizle temas etmiş olduğunuz faz, eğer izolasyon trafosunun çıktığı akımda yer alsaydı referans değeri toprak olmayacağından herhangi bir çarpılma yaşamazdınız. Yani çarpılmazdınız. Dolayısıyla bu tip kazaların yaşanmaması için izolasyon trafosu hayati bir önem taşır.

İzolasyon trafosu satın almak

Elektriğe bağlı kazaların önlenmesi amacıyla izolasyon trafosu kullanmak istiyorsanız satın alırken mutlaka iyice değerlendirmelisiniz. Satın alma kararını verirken de ince eleyip sık dokumanızı öneririm. Bu bağlamda APC tarafından satışa sunulan izolasyon trafoları son derece güvenli olmaları sebebiyle çeşitli sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

izolasyon trafosu

izolasyon trafosu

APC WW 20KVA İzolasyon Trafosu özellikleri

20 KW değere sahip APTF 20 KW 01 adlı izolasyona yönelik trafo APC tarafından üretilmektedir. Elektriğin kuvvetini düşüren bu  dönüştürücüler; voltajı düşük olan AC ekipmanlarını çalıştırmak adına yüksek olan voltaj çıkışını (208 ya da 200 VAC) düşürmeye ve ilgili çıkışı 120 ya da 100 VAC çıkışına dönüştürmeye yarar.

Paket içerisinde izolasyon trafosunun kullanımına dair CD, hardwire paneli, kurulum rehberi, raf montaj destekleri, kullanıma dair rehber bulunur.

APTF 20 KW adlı bu trafo kabinlere monte edilebildiği için kullanımı son derece kolaydır. Söz konusu trafoyu hem yatay hem dikey hem de alet kullanmadan monte edebilirsiniz. Böylelikle trafo gücü ilgili bölgede en fazla ihtiyacı olan konuma aktarır.

Hem daha sağlıklı bir elektrik yönetimi, hem değerli ve elektrikli ekipmanlarınızın olası elektrik dalgalanmalarından etkilenmemesi ve bozulmaması hem de can kaybı ve yaralanmaları önlemek amacıyla izolasyona yönelik trafo kullanmaya ve hatta etrafınıza da önermeye özen gösterin.

Eğer sorun yaşamadan uzun zaman kullanabileceğiniz bir yalıtım trafosu arıyorsanız ya da güç kaynağı gibi ürünler arıyorsanız aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz. Böylece sorunsuz bir elektrik yönetimi sağlamış olursunuz.