Özellikle ben ve benim yaşıma yakın olan bir çok insanın hayali, beyaz yakalı çalışan olmaktansa kendi işine sahip olmaktır. Bu uğurda bazen uzun süre yeni bir fikir üzerine düşünülür ama sonunda yine bilinen ve çok fazla örneği olan bir iş kolu seçilir. Aslında buraya kadar problem yok, neticede Amerika’yı yeniden keşfetmeden de başarılı olunabiliyor fakat karar verildikten sonra yeni bir işe başlarken etraflıca düşünülmesi ve ince elenip sık dokunması gereken konular var.

 İşyeri açarken nelere dikkat edilmeli? 

 • Öncelikle mutlaka iş koluna karar verirken iyi düşünülmeli. Yeni bir fikir olmayabilir eyvallah, çok fazla örneği olan bir işletme de açabilirsiniz ve başarılı olabilirsiniz ama bu işi yapabilecek misiniz? Gerekirse sevdiklerinizle geçireceğiniz zamandan feragat edip çalışabilecek misiniz?
 • Mutlaka bir risk planınız ve tehditler-fırsatlar analiziniz olsun. Olası aksilikler karşısında kenarda mutlaka bir yedek sermayeniz olsun. Zira iş dünyasında ne zaman ne olacağı pek belli olmuyor.
 • Birlikte çalışacağınız insanları iyi seçin. Aynı takımda, takım başarısı için oynayacak arkadaşlar olacaksınız, unutmayın.
 • Çözüm ortaklarınızı ve müşterilerinizi de iyi analiz edin. Unutmayın ki müşteriler ve çözüm ortakları aynı zamanda sizin taraftarınızdır.
 • Ve bana göre en önemli meselelerden biri: İşyeri konumu ve yapısının seçimi… Seçeceğiniz iş yerinin konumu mutlak surette merkezi olmalı. Ha fabrika kuracaksanız ya da depo işine girecekseniz ayrı ama sıcak satışın önemli olduğu bir sektördeyseniz mutlaka görünür olmalısınız. Ayrıca işyerinizin biçimi, ambiyansı ve sıcaklığı da çok önemli etkenler arasında yer alıyor. Mesela ben bir web tasarım ofisi açacak olsam Kadıköy’de; Bahariye Caddesi’nde olsun isterim. İnsanların her zaman yoğun olduğu ve genç nüfusun yoğun olduğu bir lokasyon.

Peki, bu iş yerini nerede ve nasıl arayacağız? Bir çok şekli var, gezerek arayabilirsiniz, gazete ilanlarına bakabilirsiniz ya da en kolayı ve etkilisi olarak bilinen internet sitelerine bakabilirsiniz. Fikrime göre hiç bir yerde bulamayacağınız işyeri ilanları Emlakjet’te!

 Emlak Jet’te etkili ve sonuca yönelik arama nasıl yapılır? 

emlakjet-com-ev-lendiriyor-4862245_o

Aslında o kadar kolay ki, akıllı telefon kullanan herkes yapabilir ama yine de daha sonuca yönelik arama için teknik ipuçları vereceğim. Farz edelim bütün kararlarınızı verdiniz ve sıra geldi işyerini seçmeye.

 • Hemen  EmlakJet.com ‘a giriyorsunuz ve üst menüden “işyeri” kısmını tıklıyorsunuz.
 • Açılan pencerede arama detaylarını girebileceğiniz bir kısım yer alıyor. O pencereden kiralık ya da satılık o da olmadı “devren” kısmını seçiyorsunuz.
 • Hemen sağından istediğiniz semti yazıyorsunuz.
 • Biraz altından en düşük ve en yüksek fiyatları belirleyerek aramanızı daraltabiliyorsunuz.
 • Ayrıca işyeri büyüklüğünü de yine aynı kısım üzerinden seçip “Ara” butonuna tıklıyorsunuz.
 • Karşınıza çıkan arama sonuçları arasından yine eleme yapabiliyor ve kattan bina yaşına, ısıtmaya ve işyeri tipine kadar her şeyi seçebiliyorsunuz.
 • Beğendiğiniz bir işyeri ilanını incelediğinizde işyeri fotoğraflarına, işyeri özelliklerine, iletişim için telefon numaralarına, konumuna ve haritadaki yerine ulaşabiliyor, değerlendirmenizi yapabiliyorsunuz. Ayrıca sağ kısımdan baktığınız ilana yakın yerlerde bulunan benzer işyerlerine de bakabiliyorsunuz.