Ülkemizin İngilizce konusunda ne kadar üşengeç ve vazgeçme eğilimli olduğundan daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Burada belirtmem gerek ki ülkemizdeki her vatandaşı aynı kefeye koyamayız. Çeşitli zorlukların üstesinden gelerek İngilizce öğrenen hatta onunla yetinmeyip birkaç yabancı dil daha öğrenen azimli vatandaşlar da var.

İstanbul’daki en iyi İngilizce kursları

Ülkemizin nüfusu 80 milyonun üzerinde. 15 milyonluk nüfusu ile İstanbul’da ise ülkemizin % 18.75’i yaşıyor. Dolayısıyla İngilizce kursu tavsiyesi arayan, yorumları merak edenler için İstanbul özelinde İngilizce kurslarından bahsedeceğim. İstanbul’da bir çok ingilizce kursu mevcut. Bu kurslar arasında nasıl seçim yapabileceğinizi merak ediyorsunuz. Gelin İngilizce kursu seçerken hangi kriterleri değerlendirmeniz gerektiğini madde madde sıralayalım:

  • Bu noktada alanının uzmanı eğitmenlerle çalışmak birincil önceliğiniz olsun.
  • Kursun kaç yıldır hizmet verdiğini gözönünde bulundurun. Ne kadar eskiyse o kadar kaliteli olacaktır; yalnız çok eski olması en iyi olduğu anlamına da gelmez.
  • Daha önce ilgili kursa katılanların yorumlarını öğrenmeye çalışın. Neticede kullanıcı deneyimi en önemli kıstaslardan biridir.
  • Ücret kıstasını da atlamayın. İşe yaramayacak bir kursa tonlarca para ödemek bütçenizi sıkıntıya sokabilir.
  • Kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve evinize ya da işinize yakın bir yer olmasına dikkat edin. Kısa zamanda ulaşabileceğiniz bir kurs üşengeçlikten de kurtulmanızı sağlayacaktır. Mesela Mecidiyeköy ingilizce kursu arıyorsunuz diyelim; eviniz Mecidiyeköy’e uzak bir yerdeyse üşgengeçlik sebebiyle önce bir – iki ders kaçırmaya başlarsınız ardından da komple kursa devam etmeme kararı alabilirsiniz.

İngilizce kursunda İngilizce öğrenilir mi?

Bu soruya kısa yoldan cevap vereyim: Evet, öğrenilir. Bu aşamada sizin isteğiniz, azminiz ve kendinize güveniniz ön plandadır. Kesinlikle İngilizce öğreneceğim mottosu ile hareket ederseniz kurslarda İngilizce öğrenebilirsiniz. Kurs bittikten sonra bilgilerinizi tekrar etmez, pratik yapmazsanız üzgünüm ama aldığınız eğitim boşa gitmiş demektir. Kurstan sonra mutlaka arkadaşlarınızla, internet üzerinden ya da akıllı telefon uygulamaları üzerinden pratik yapmaya devam etmelisiniz. Bunların hiçbirini yapmıyorsanız altyazılı film izleyerek de pratik yapabilirsiniz. Ya da Youtube gibi platformlarda bulunan eğitim videolarını pratik yapmak için kullanabilirsiniz.

Kurs esnasında bir deftere mutlaka öğrendiklerinizi yazın. Hatta anı olarak yazarsanız hatırlamanız daha kolay olacaktır. Sonrasında ara ara defterinize göz gezdirerek bilgilerinizi tazelemeyi unutmayın. Mümkünse internet üzerinden arkadaşlar edinerek onlarla İngilizce konuşma ve yazma pratiği yapın. İngilizce bilen arkadaşlarınızla sık sık pratik yapmak da size yeni ufuklar kazandıracaktır.