Teknolojinin akıl almaz bir hızla ilerlemesini takiben iletişim de son derece kolay bir hal aldı. İlk etapta çevirmeli telefonlar ile başlayan sesli iletişim süreci sonrasında tuşlu telefonlara evrildi. Ardından ise cep telefonları hayatımıza girdi. Tarihte bilinen ilk cep telefonu 1983 yılında Martin Cooper tarafından icat edildi ve adı ise Motorola DynaTAC 8000X’ti. İlk çıktığında fiyatının 3995 $ olduğunu belirtmem gerek. Kendisi şöyle bir şeymiş:

Motorola DynaTAC 8000X

Motorola DynaTAC 8000X

1993 tarihinden bu yana ise akıllı telefonlar hayatımızın baş köşesinde. İlk akıllı telefon PDA (Kişisel Dijital Asistan) olarak da kabul gören IBM Simon’dır. Piyasaya ilk sürüldüğünde fiyatı 899 $’mış. Kendisi şöyle bir şeymiş:

IBM Simon

IBM Simon

1993 yılından beri akıllı telefonlarla iletişim kuruyoruz. Hatta akıllı telefonları sadece iletişim için değil; fotoğraf, video, oyun, müzik, not alma, dosya yükleme gibi çeşitli ek işlevler için de kullanıyoruz.

Günümüzde en yaygın iki tür ise genel bir çatı ile ifade edecek olursak; IOS ve Android tabanlı akıllı telefonlar olarak öne çıkıyor. Her ne kadar Samsung ve LG gibi Android dünyasının amiralleri olan markalardan üst segment telefonlar görüyor olsak da iPhone, her kesimden insan tarafından en çok tercih ve/veya arzu edilen akıllı telefon olarak kabul görüyor.

Neredeyse hiç sorun çıkarmayan işletim sistemi, kamera kalitesi gibi unsurları sebebiyle tercih edilen iPhone modellerinin en büyük handikaplarından ikisi ise yedekleme ve dosya aktarım sürecidir. İşte bu noktada IOTransfer tarafından üretilen iPhone Manager, yani iPhone Yöneticisi programı hepimizi bu dertten kurtarıyor. Ben de bir iPhone 7 kullanıcısı olarak bu programla birçok derdimi kolayca ortadan kaldırdım. Hemen yukarıdaki linkten ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

IOTransfer Ne İşe Yarar

IOTransfer3 Türkçe

IOTransfer3 Türkçe

iPhone, iPad gibi IOS tabanlı cihazlarda verileri yedeklemek biliyorsunuz ki son derece önemli. Cihazınızı kaybeder, değiştirir ya da bozarsanız bu yedeklemeler sizi büyük bir dertten kurtaracaktır. IOTransfer ile neredeyse tüm Apple cihazlarınızdaki verileri, bilgileri, fotoğraf, video, kişiler gibi dataları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

 

 

IOTransfer‘in kullanılabilmesi için bilgisayarınızda iTunes da kurulu olmalıdır. IOTransfer ve iTunes’u kurduktan sonra IOTransfer açık konumdayken bilgisayarınız ve bağlı olan iPhone ya da iPad’iniz bağlantı sağlayacak. Bundan sonra ENTER CODE isimli kısma tıklayın ve lisans kodunuzu girin.

IOTransfer ile neler yapılabilir?

IOTransfer3 Kullanımı

IOTransfer3 Kullanımı

  • Fotoğraf, video, müzik gibi verilerinizi bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.
  • Tek bir tıklama ile toplu biçimde transfer yapabilirsiniz.
  • Tüm dosyalarınızı güvenli biçimde silebilir ve arkada hiçbir önbellek verisi bırakmadan cihazınızın daha stabil çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bilgisayardan kolay bir biçimde iPhone/iPad’inize dosya aktarabilirsiniz.
  • Sürükle bırak yöntemi ile kolayca bilgisayardan cihazınıza film yükleyebilirsiniz.
  • Eğer video indirmek istiyorsanız free online video downloader olarak bilinen özelliği sayesinde Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, Twitch, Vine gibi 100’den fazla mecra üzerinden cihazınıza kolayca video indirebilirsiniz. Aynı zamanda yukarıdaki linkten bilgisayarınıza da indirme yapabilirsiniz.
  • Şu sıralar çokça kullanılmakta olan GIF formatında dosyalar oluşturabilirsiniz. Bunun için free online GIF maker adresine girin ve ardından GIF haline getirmek istediğiniz görselleri ya da videoları seçin. Görüntü süresi ve yükseklik ile genişlik ayarlarını yapın. Ardından GIF oluştur yazan yere tıklayın. (Create GIF) Eğer dilerseniz kolayca GIFleri iPhone ya da iPad’inize aktarın.

IOTransfer minimum sistem gereksinimleri

  • Aslında çok da fazla bir sistem gereksinimine gerek kalmıyor. Win7 ve yukarısındaki işletim sistemleri yeterli.
  • 30 MB boyutunda bir boş alanı gerekli.

Ayrıca IOTransfer‘in Türkçe dahil 16 dili desteklediğini de belirtmem gerek.