İnternet, dünyada ve Türkiye’de sürekli yenileniyor, gelişiyor. Her geçen gün yeni kullanıcılar internetle tanışıyor. Durum böyle olunca da internet üzerinde yeni sektörler de bir bir ortaya çıkıyor. Yeni kurulan siteler en azından birkaç kişiyi çalıştırdıkları için istihdama da katkı sağlıyor. İstihdamın artması, işsizlik sorununa da bir nebze olsun çözüm getiriyor.

Türkiye’ye internet ilk geldiğinde, ağırlıklı olarak sadece çocukların kullanacağı bir mecra olarak görünüyordu. Şirketler bu teknolojiye tamamen yabancıydı. İnternetin nasıl bir dünya yarattığı bilinmiyordu. Bunun sonucunda da internet,. Sadece çocukların kullanacağı oyun aracı olarak değerlendiriliyordu. Aradan zaman geçti, internetin önemi kavranmaya başladı. Kullanıcı profili değişti, belirli yaş grupları da internet kullanıcısı oldu. Durum böyle olunca şirketler internette kendi profillerini oluşturmaya başladı. Ancak zaman geçtikçe tanıtımlar yetmez oldu. E-ticaret boyutu ağırlık kazanmaya başladı. Ancak ilk anlarda e-ticarete de güvenilmedi. Bu oluşumun olgunlaşması için yine zaman geçmesi gerekiyordu. Zaman geçti, e-ticaret oturdu. E-ticaret, zamanla kavram değiştirdi, online alışveriş siteleri doğdu. Online alışveriş sektörü de, yeni bir iş kapısı oluşturdu. Bu iş kapısı istihdam sağladı ve sağlamaya devam ediyor.

İnternet üzerinden iş yapan firmalar nitelikli personel yetiştirirken işgücüne de çok önemli bir katkı sağladı. İnternet üzerinden iş yapan bu firmalar işsizlik sorununun çözümü için bir nebze olsun katkı sunarken, ülke ekonomisinin gelişmesi için de büyük yarar sağlıyor. Şimdilerde internet üzerinden iş yapan firmalar ağırlıklı olarak online alışveriş siteleri. Online alışveriş sisteminin büyümesiyle de bir açık doğdu. Bu açık fırsat takip sitelerinin hayata geçmesine neden oldu. Bu fırsat takip siteleri, yüzlerce online satış mağazasının günlük fırsat kampanyalarının takibi için yeni yeni personel istihdam etmeye başladı. İstihdama büyük katkı sağlayan bu siteler, zaman geçtikçe kendini yenilerken, sürekli kendini geliştirmeye devam ediyor. İndirimlr.com gibi fırsat takip siteleri, yüzlerce online alışveriş mağazasının alışveriş fırsatlarını duyururken, perakende sektörüne de en büyük hizmeti vermiş oluyor. Mobilyadan duvar kağıdına, giysiden ayakkabıya kadar bin bir çeşit ürünün satıldığı online alışveriş sitelerinin tüm ürün gruplarını tek bir çatı altında toplayan fırsat takip siteleri, online ticarete ve dolayısıyla ülke ekonomisine büyük bir destek sağlıyor. Gerek perakende sektöründeki firmaların online siteleri, gerekse online alışveriş siteleri olsun, fırsat takip siteleri hepsinin kampanya duyurularını ilan ediyor. Hal böyle olunca, tüketici saktın alacağı ürün için öncelikle fırsat takip sitesini ziyaret ediyor, kampanya ile ilgili duyuruları inceliyor ve alışverişine öyle başlıyor. Fırsat takip siteleri de bu nedenle personel istihdam ediyor.

Fırsat takip sitelerinin de desteğiyle Türkiye’de online alışveriş, geleceğin alışveriş metodu olarak karşımıza çıkıyor. Fırsat takip siteleri,tüm online fırsat ve kampanyaları tek sayfada toplamayı hedefleyen; İndirimlr.com gibi siteleri kapsamakta. Şu anda internet kullanıcılarının yüzde 47 gibi bir oranının kullandığı online alışveriş fırsatı, zamanla daha da gelişeceğe benziyor. Zahmetsiz, ucuz, güvenli alışveriş sunan online alışveriş sitelerinin, gelecekte tek alışveriş merkezi olacağı, insanların alışveriş için devasa boyutlardaki alışveriş merkezlerine rağbet etmeyecekleri düşünülüyor. Bu düşünceye neden olan gerçeklerin başında, online alışveriş sitelerinde satılan ürünün, normal satışlardan çok daha ucuza satılması gösteriliyor. Tüketicilerin aynı kalitede bir ürünü online satış mağazasında görmesiyle, alışveriş merkezindeki mağazaya gitmeyeceği, bunun sonucunda dünyanın moda devlerinin ürünlerini doğrudan online olarak satışa sunacağı vurgulanıyor.