Ne kadar da hızlı ilerliyor değil mi zaman? Hatırlasanıza ilk bilgisayarla tanışmanız nasıl olmuştu? Ben ilk kez bir internet cafede tanışmıştım bilgisayarla. O zamanlar bizden büyük abilerin yanında durup mirc gibi platformlarda oyun oynamaya meraklıydık. Chat yapacak kadar büyümemiştik henüz. Ya da bizi yanına kavalye alarak erkeklerin egemen olduğu internet cafelere giden ablaların yanına oturur ve sorardık neyin ne olduğunu. Sonra zaman ilerledi ve internette karşı cinsin de sohbet etmek için var olduğunu gördük. Benim de hatırladığım ilk mirc nickim AzT€c’ti galiba. O zamanlar antik uygarlıklıklara ilgi duyduğumdan böyle bir seçim yapmışım besbelli.

Sonrasında internet dünyasında bilgi veren siteler olduğunu keşfettim. Ben de bir internet sitesi açmak istiyordum ama ne yazık ki o zamanlar ne kaynak vardı rehber niteliğinde ne de yol gösterecek bir yakınım… Zaman hızla ilerledi ve ben gazetecilik yaptığım dönemlerde (2010) blog kavramını keşfettim. Bir blog da ben açtım ama ne yazacağımı bilmiyordum. Bir gün oturdum ve yanımda taşıdığım çantada neler olduğunu yazdım. Uzun bir süre yazmayınca boşverdim ve hayli uzun zaman sonra Suskumru’yu açtım. Şimdilerde hasbelkader ilerliyoruz birlikte.

herayaklogo

Blog kavramı kısaca özetlemek gerekirse; yazar ya da yazarlara sahip olan ve bu yazar ya da yazarların aklına ya da başına gelen ya da gelebilecek olay ya da durumları; hayal gücünün kıvrımlarını, beğenileri ya da izlenimlerini yazdığı herkese açık internet günlükleridiri diyebiliriz. Kişisel blog ise daha çok bir yazarın kendi özgürlük alanında kaleminden dökülenlerin ortaya konduğu bir platform olarak kabul görüyor. Zaman zaman kişisel blog yazarları bir diğer yazarın bloguna yazar olarak misafir olduğunda ise misafir blogculuk kavramı ortaya çıkıyor.

Ben de bu noktada her blog yazarı gibi bir çok farklı blogu takip ediyorum. Girer girmez çıktığım bloglar olduğu gibi her noktasına gerek tasarım gerekse içerik olarak hayran olduğum bloglar da oluyor. Herayak da bunlardan bir tanesi. Kişisel blog tanımının dışında yer alan bu güncel blog neredeyse ihtiyaç duyabileceğim her alanda doyurucu içeriği ve göz alıcı tasarımı ile göz dolduruyor.