Geçtiğimiz haftasonu İstanbul’daydım. Gayet kaliteli vakit geçirdiğimi hissettim. Bunun müsebbine sevgilerimi sunarım ^^ Neler yaptığıma gelince kısaca özetleyeyim istiyorum.

  • İlk olarak Cumartesi günü Cevahir AVM’deki Cevahir Sahnesi‘nde Devlet Tiyatroları’nın “Inishmore’lu Yüzbaşı” isimli oyununu izledim. Kısaca oyundan bahsetmek gerekirse; Martin Mcdonagh‘ın yazdığı Mehmet Ergen‘in çevirdiği, Murat Karasu‘nun yönettiği oyunda Cengiz Baykal, Reha Özcan, Hakan Şahin, Can Öztopçu, İlkay Akdağlı, Orkun Gülşen, Deniz Elmas ve Engin Şahin oyunculuklarını sergiliyor. Oyunun konusu ise şöyle: “Terör örgütü lideri Deli Padraic’in(Reha Özcan) kedisi Arap’ın, gizemli bir şekilde öldürülmesi, bireyler ve örgütler arası kanlı bir çatışmanın fitilini ateşler. Bir kedi yüzünden kaç hayat harcanır sizce? Terörün, hayata karışıp sıradanlaştığı bir coğrafyada yaşanan, nedeni unutulmuş bir şiddetin kara komedisi.” 

Oyunun sahne tasarımı gerçekten övgüyü hak ediyordu. Bu sahneyi tasarlayan Ethem Özbora‘yı tebrik etmek gerek. Ülkemizde böylesi güzel sahne tasarımları da ödüllendirilmeli ve onore edilmeli fikrimce. Müzikleri de gerçekten iyiydi ancak sanırım ses sisteminin azizliğinden pek de anlaşılır bir melodi olarak hatırlamayacağım ileride.

Oyunda Reha Özcan’ın performansı gayet iyiydi. Üstüne üstlük kıyafetleri de tam bir harika olarak zihnimde kalacak.

Biraz olsun fotoğraflarla birlikte bu kısmını bitireyim yazının. Fikrimce izlenmesi çok da gerekli olmayan ama sırf dekor ve Reha Özcan için izlenebilecek bir oyun olmuş.

IMG_4385 Inishmore'lu Yüzbaşı 2
Inishmore'lu Yüzbaşı 4 Inishmore'lu Yüzbaşı 5 Inishmore'lu Yüzbaşı 6 Inishmore'lu Yüzbaşı 7 Inishmore'lu Yüzbaşı 8 Inishmore'lu Yüzbaşı 9 Inishmore'lu Yüzbaşı 10 Inishmore'lu Yüzbaşı 11 Inishmore'lu Yüzbaşı 12 Inishmore'lu Yüzbaşı afiş İnishmore'lu Yüzbaşı Reha Özcan Inishmore'lu Yüzbaşı Inishmore'lu Yüzbaşı 3