Sinema-tiyatro

Inishmore’lu Yüzbaşı

Yazar: Çağrı

Geçtiğimiz haftasonu İstanbul’daydım. Gayet kaliteli vakit geçirdiğimi hissettim. Bunun müsebbine sevgilerimi sunarım ^^ Neler yaptığıma gelince kısaca özetleyeyim istiyorum.

  • İlk olarak Cumartesi günü Cevahir AVM’deki Cevahir Sahnesi‘nde Devlet Tiyatroları’nın “Inishmore’lu Yüzbaşı” isimli oyununu izledim. Kısaca oyundan bahsetmek gerekirse; Martin Mcdonagh‘ın yazdığı Mehmet Ergen‘in çevirdiği, Murat Karasu‘nun yönettiği oyunda Cengiz Baykal, Reha Özcan, Hakan Şahin, Can Öztopçu, İlkay Akdağlı, Orkun Gülşen, Deniz Elmas ve Engin Şahin oyunculuklarını sergiliyor. Oyunun konusu ise şöyle: “Terör örgütü lideri Deli Padraic’in(Reha Özcan) kedisi Arap’ın, gizemli bir şekilde öldürülmesi, bireyler ve örgütler arası kanlı bir çatışmanın fitilini ateşler. Bir kedi yüzünden kaç hayat harcanır sizce? Terörün, hayata karışıp sıradanlaştığı bir coğrafyada yaşanan, nedeni unutulmuş bir şiddetin kara komedisi.” 

Oyunun sahne tasarımı gerçekten övgüyü hak ediyordu. Bu sahneyi tasarlayan Ethem Özbora‘yı tebrik etmek gerek. Ülkemizde böylesi güzel sahne tasarımları da ödüllendirilmeli ve onore edilmeli fikrimce. Müzikleri de gerçekten iyiydi ancak sanırım ses sisteminin azizliğinden pek de anlaşılır bir melodi olarak hatırlamayacağım ileride.

Oyunda Reha Özcan’ın performansı gayet iyiydi. Üstüne üstlük kıyafetleri de tam bir harika olarak zihnimde kalacak.

Biraz olsun fotoğraflarla birlikte bu kısmını bitireyim yazının. Fikrimce izlenmesi çok da gerekli olmayan ama sırf dekor ve Reha Özcan için izlenebilecek bir oyun olmuş.

IMG_4385 Inishmore'lu Yüzbaşı 2
Inishmore'lu Yüzbaşı 4 Inishmore'lu Yüzbaşı 5 Inishmore'lu Yüzbaşı 6 Inishmore'lu Yüzbaşı 7 Inishmore'lu Yüzbaşı 8 Inishmore'lu Yüzbaşı 9 Inishmore'lu Yüzbaşı 10 Inishmore'lu Yüzbaşı 11 Inishmore'lu Yüzbaşı 12 Inishmore'lu Yüzbaşı afiş İnishmore'lu Yüzbaşı Reha Özcan Inishmore'lu Yüzbaşı Inishmore'lu Yüzbaşı 3

 

Yazar hakkında

Çağrı

Ekim 87'den bu yana nefes alıp veren bir beşer. Çokça şaşar.

Yorum bırak

3 yorum

  • bence oyunu biraz küçümsemişsin hayat!tiyatrolar gününd,bu ülkede tiyatroyu öldürdüler,kaliteli oyunlar sergilenmiyor dediğini hatırlıyorum,sonra saatlerce bunun tersini savunduğumu hatırlıyorum,sonra bu oyunu hatırlıyorum…konuşmama gerek kalmıyor artık.

    devletin tiyatrosunda böyle bir reji yapılıyor ve sen buna sırf dekor için gidilebilir diyorsun,biraz haksızlık sanki.bence oyun konusunu geçmeli bu oyunda.GERÇEK silah kullanıyor adamlar,işkence sahnelerini,cesetleri,kör gözleri hatırlatırım.neyse hatırlatmayayım.senin fikrin deyip geçeyim formaliteden:)

    sidikli kasabasına gelince mehmet(adınla hitap etmem sorun değildir umarım),oyun kapalı gişe uzun zamandır.hatta o gün 1.salonda o oynanıyordu.inşallah bilet bulursak ben de çok istiyorum ona gitmeyi…

    bol sahneler hayat!

    • ^^ Fırsatın olursa git Mehmet ama sanırım ne yazık ki sadece İstanbul’da :/ O müzikali biliyorum ama (müzikal diye hatırlıyorum) fırsat olursa ancak 🙂