Education First adlı kurum tarafından yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde İngilizce bilen insan sayısı 1,5 Milyarın üzerinde. İngilizce bilen insanların ise yalnızca 400 milyon kadarı anadili seviyesinde konuşuyor. Geriye kalan 1.1 Milyar civarında insan ise ikinci dil olarak İngilizce konuştuğunu belirtiyor. Bu araştırma kapsamında elde edilen verilere göre ikinci dil olarak İngilizce konuşanlar sıralamasında akıcılık göz önünde bulundurulduğunda biz; yani Türkiye sondan ikinci sırada yer alıyoruz.

Bu çalışmada dünyadan 72 ülke yer alıyor. Çalışmaya göre ülkemiz dünya sıralamasında ise ancak 51. sırada kendine yer bulabiliyor.

Türkiye’de İngilizce seviyesi neden bu kadar kötü?

Hepimiz biliyoruz ki biz genel manada üşengeç insanlarız. En ufak bir sorunda vazgeçme eğilimindeyiz. Bu noktada “Ben öyle değilim” diyor olabilirsiniz ama genel çerçeveye baktığımızda ne yazık ki durum bu. Mesela ingilizce kursuna başlıyoruz ilk birkaç gün ya da birkaç hafta her şey iyi giderken ufak bir üşengeçlik ya da zorlukta parasını da ödediğimiz kursu önce kafamızda sonra da gerçek hayatta bitiriyoruz. Sonra da İngilizce kursuna giderek İngilizce öğrenilmez cümlesinin arkasına sığınıyoruz.

İşte durum bundan ibaret ama bunu aşmak da sanıldığı kadar zor değil. Öncelikle sebat edeceğiz. En ufak zorluklarda vazgeçme eğiliminden kurtulacağız. Size İngilizce kursuna giderek ana diliniz seviyesinde konuşacak, yazacak ve anlayacaksınız demiyorum ama en azından temelinizi oturtarak söylenileni anlayacak, konuşabilecek ve yazabilecek seviyeye geleceksiniz elbette. Sonrasında ise üzerine ekleyerek, pratik yaparak ve imkanınız varsa yurtdışında bir süre kalarak seviyenizi hiç ummadığınız kadar yükseklere çıkarabilirsiniz.

İngilizce en iyi nerede öğrenilir?

Yukarıda da dediğim gibi eğer imkanınız varsa yurtdışı tecrübesi size hem hızlı hem de verimli bir öğrenme süreci yaşatacaktır ama eğer imkanınız yoksa ülkemizdeki İngilizce kursları da sizi memnun edecek seviyededir. Mesela İstanbul özelinde örnek verecek olursak; Bakırköy ingilizce kursu bu bağlamda kısa sürede ve etkili öğrenme sürecinizin inşasını sağlayacaktır.

Tüm bunlar için de imkanınız yoksa altyazılı filmler izleyerek, çeşitli telefon uygulamalarında pratik yaparak, İngilizce kitaplar okuyarak (çocuk kitabı ile de başlayabilirsiniz.) ve Youtube’daki eğitimleri izleyerek de deneyim elde edebilirsiniz.