Ofislerde kullanılan mobilyalar özellikle de toplantı masaları hem müşteriler hem de çalışanlar üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Toplantı odası ve toplantı masasının dizaynı toplantıya katılan kişilerin fikirlerini ve yaratıcılıklarını fazlasıyla etkilemektedir,bu noktada konforlu ofis mobilyası seçiminin ne kadar önemli olduğunu yeniden tekrarlıyoruz. İdeal ölçü ve renklerde seçilen toplantı masaları toplantının verimini de arttırır. İdeal toplantı masalarının ölçüleri ve renkleri ofisin büyüklüğü ve rengine göre ayarlanmalıdır. Peki, toplantı masalarının kullanım alanının arttırılması ve yeterli oturma alanının oluşturulması için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  • İdeal toplantı masasının ölçüleri, ofisin büyüklüğüne ve biçimine göre seçilmelidir. Eğer masa bulunduğu odanın tam ortasında bulunacaksa, masa kenarlarda kalan boşluklardan 2 kat büyük ölçüde olmalıdır. Örneğin; masayı 4×4 metrelik bir odada kullanacaksanız masanızın ideal ölçüleri 2×2 metre şeklindedir. Toplantı masası tüm duvarlara eşit mesafede yerleştirilmelidir. Bu sayede oturma ve hareket alanı da geniş olacaktır. Eğer yuvarlak masa tercih edecekseniz bu değer çap olarak kullanılmalıdır.
  • Toplantı masalarının oturma alanı, kişi başı 50 cm şeklinde hesaplanmalıdır Eğer fazla kişinin katılacağı toplantılar düzenlenecekse oturma alanı kişi başı 40 cm olarak hesaplanabilir. Fakat toplantıya katılan kişilere rahat hareket alanı bırakılması gerekmektedir. Rahat hareket alanı sayesinde kişiler daha rahat not tutabilir. Toplantı odanız dikdörtgen şeklinde ise yuvarlak masadan ziyade köşeli masaların kullanılması kullanım alanı açısından daha doğru olacaktır. Ancak kare ve küçük odalarda yuvarlak masa kullanılması gerekmektedir.
  • Toplantı masasının bulunacağı oda içerisinde dolap ya da kolon varsa ölçümler kolon ya da dolaba kadar yapılmalıdır ve masa buna uygun şekilde yerleştirilmelidir.
  • Toplantı odasının ferah olması toplantı verimini olumlu etkileyecektir. Bu sebeple toplantı masasının da açık renklerde kullanılması odayı ferahlatacaktır. Fakat çok büyük bir toplantı odasına sahipseniz mobilyaları daha koyu ahşap tonlarında kullanabilirsiniz.
  • Toplantı odaları için aydınlatma da çok önemli bir husustur. Kullanılan aydınlatmanın katılımcıların tam üzerine gelmemesine dikkat etmek gerekmektedir. Aydınlatmanın köşelere yakın biçimde konumlandırılması toplantı masasının tamamının aydınlatılmasını sağlayacaktır. Aydınlatmada kullanılan ampullerin çok fazla ısı yaymaması gerekmektedir.
  • Toplantı masasını odanın içerisine, pencerelerden gelen ışığı maksimum alacak şekilde yerleştirmek gerekmektedir.
  • Toplantı masalarının renkleri odada kullanılan diğer renkler ile uyumlu olmalıdır. Odadaki duvarların renkleri ve kullanılan aksesuarlar ile zıt renklerde kullanılan bir masa toplantının verimi ve katılımcıları olumsuz etkileyecektir. Daha çok mavi ve yeşil gibi rahatlatıcı tonlarda gözü yormayacak renkler seçilmesi gerekmektedir. Huzurlu ve sakin renklerin hâkim olduğu bir ortamda katılımcılarda huzurlu ve sakin olacaktır.