Hiç düşündünüz mü “Ben nasıl bir yaşamdayım, neleri yapmak istiyor da yapamıyorum!” diye?  Bu düşünce, geçmişe dair pişmanlıklar ve yapamayacağımıza inandıklarımız bizi yaşamayı arzuladığımız yaşamın kıyısından bile döndürüyor bazen. Ben de bu durumdaydım ama artık geçmişimle barışmak arzusundayım. Şimdi siz de elinize bir kağıt kalem alın, dikkat edin kağıt kalem diyorum çünkü muhtemelen siz de daha önceden benim yaptığım gibi bir word belgesi açacak ve oraya yazacaksınız 🙂 Bunu yapmayın, kağıt kalem alın.

hayat-plan

  • Eğer imkanınız varsa bir küçük not defteri edinin ve en güzellerinden, yazmaktan keyif alacağınız bir de kalem.
  • Her gününüzü planlayın ama şu saatte bunu yapacağım falan diye değil. Bugün bunları yapacağım yazın ki olası aksi durumlarda yapmak zorunda olduklarınızı yapamamış olmayın. Düşünün ki günlük yarım saat kitap okuyacaksınız ve saat 14.00 olarak karar verdiniz ama o saatte bir işiniz çıktı. Ee ne yapacaksınız? Kitap okuma iptal mi olacak? İşte bunun yerine günlük yarım saat kitap oku diye bir not düşün kendinize. Böylece istediğiniz ya da müsait olduğunuz herhangi bir saatte yapabilirsiniz.
  • Günlük, haftalık, aylık, yıllık ve daha uzun vadeli planlar oluşturun. Örnek veriyorum; 1 sene sonra X tane kitap okumuş olacağım ya da X kursu tamamlamış olacağım.
  • Bu planlara ulaşmak için kısa vadede hedefinize ulaşabileceğiniz planlarınızı revize edin.
  • Unutmayın ki bu hayatı siz yaşıyorsunuz; Anneniz, babanız ya da arkadaşınız değil. Bu sizin hayatınız ve kararları en iyi siz verebilirsiniz.
  • Ulaşmak istediklerinizi de etraflıca düşündükten sonra karara bağlamayı unutmayın.

Ben