Bir markanın pazarda tutunabilmesi ve hedeflerini gerçekleştirebilmesi için önce göze sonra da kulağa hitap etmesi gerekiyor. Çeşitli reklam materyalleri, billboardlar, gazete, dergi reklamları gibi reklam türleri ile göze hitap edebilmek mümkün. Peki, kulağa hitap edebilmenin yollarını biliyor musunuz? Ya da bir marka kulağa nasıl hitap edebilir sizce? Gelin bu soruya kısa ve öz bir biçimde cevap arayalım.

Bir marka kulağa nasıl hitap eder?

Göze olduğu kadar kulağa da hitap etmek son derece önemli. Markanızla, mevcut ya da potansiyel müşterilerinizin kulaklarına hitap etmek ve akıllarında kalmak için çeşitli yöntemler mevcut.

  • TV reklamları
  • Radyo reklamları
  • İnternet reklamları

bu yöntemler arasında başlıcaları olarak ön plana çıkıyor.

Diyelim ki markanız ya da bir ürününüz için tv reklamı vermek istiyorsunuz. Bu durumda markanızı tanıtacak olan ses de profesyonel olmalıdır. Böylece akılda kalma oranınızı arttırmış olursunuz. Ya da aynı şekilde radyo reklamları da profesyonel seslendirme sanatçıları tarafından seslendirilirse marka tutundurma çalışmalarına büyük bir katkı yapmış olursunuz. Aynı şeyleri internet reklamları için de söylemek mümkün.

Tabi iş sadece reklamınızı profesyonel ellere teslim etmekle bitmiyor. Eğer kurumsal düşünüyorsanız markanızı da ayrı bir birey olarak ele almalı ve onun da profesyonel düşünmesini sağlamalısınız. Bu bağlamda müşteri hizmetleri departmanınızda da kurumsallık kavramını elden bırakmamalısınız. Sizi bilgi almak, şikayet, öneri gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak arayan müşterilerinizi karşılayacak sesi seçerken de son derece dikkatli olmakta fayda var.

Bunların yanında aşağıdaki alanlarda markanızın ses kimliğini oluşturmanız ve müşterilerinize sunmanız yerinde bir karar olacaktır.

Santral Anons Seslendirme

Müşterilerinizin sizi aradığı esnada santralden bağlantısı sağlanırken ilk iletişimi de kurmuş oluyorsunuz. İşte bundan dolayı markanızın sesini ve dolayısıyla kimliğini ortaya koyacak, olumlu algılar oluşturacak şekilde hareket ediyor olmalısınız. Santral anons seslendirmesini yapacak kişi ya da ajansı seçerken sadece sesinin güzel olup olmadığına bakmayın. Sesiniz aynı zamanda kurumsal kimliğiniz olacaktır. Bu noktada bu işin profesyoneli olan ajanslarla çalışmanız mantıklı bir adımdır. Özellikle sektörde uzun zamandır varlığını sürdüren ve müşteri memnuniyetini esas alan bir ajans seçmeye özen gösterin. Zira seçeceğiniz ajans anons seslendirme metinleriniz ve fon müzikleri konusunda da size ciddi manada yardımcı olacaktır.

Santral anons ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Reklam Seslendirme

Radyo, televizyon ya da video içeriklerini baz alan reklamlarda seslendirme belki de görüntü ile birlikte en önemli kıstastır. Baştan savma ya da uygun sesler kullanılmadan yapılacak bir reklam seslendirmesi mevcut durumunuzu da daha kötüye götürebilir. Dolayısıyla reklam seslendirmesi için de alanında uzman bir ajansla çalışmanız önerilir. Televizyon ve internet mecralarındaki reklamlarda seslendirme elbette çok önemli ancak sadece sesin varolduğu radyo reklamlarında seslendirme birincil önem sırasında. Dolayısıyla sizi/markanızı temsil edecek sesi dikkatli seçmelisiniz. Reklam seslendirmelerinde seçilen sesin ve metinlerin müşteriyi çekecek biçimde olması son derece önemli. Amaca hizmet etmeyen ses ya da sesler ummadığınız sonuçlar doğurabilir.

Tanıtım filmi seslendirme

Özellikle internette neredeyse hepimizin  karşısına çıkan tanıtım filmlerindeki seslere hiç dikkat ettiniz mi? Başarılı tanıtım filmi seslerinin her birinde “Call to action” ya da Türkçesi ile “Eyleme çağrı” dediğimiz metinler ve bu metinlere paralel vurgular, tonlamalar vardır. İşte bu birleşimin kaliteli biçimde yapılması ile tanıtım filmi amacına ulaşmış olur. Yine bu alanda etkili bir çalışma yapmak için ajans faktörünü dikkate almanız gerekir. Zira ajanslarla yapacağınız çalışmalarda etkili senaryolar oluşturma ihtimaliniz de yüksek olacaktır.

“Jingle”ınız hazır mı?

Jingle ya da kurumsal reklam müziği olarak adlandırabileceğimiz bu kategoride markanızı müşterilerinizin önce öğrenmesini, sonra akıllarında tutmasını ve en nihayetinde benimsemesini sağlayabilecek fırsatlar mevcut.

Seslendirme fiyatları

Bu kadar profesyonel biçimde yapılan ve adeta kulağınızın pasını alan seslendirmeler için ciddi paralar ödemek zorunda olduğunuzu sanıyorsanınız yanılıyorsunuz. Son derece uygun fiyatlara seslendirme hizmeti alabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ise seslendirme için uzman bir ajansla çalışmanız olacaktır.