Güneş biraz kendini göstermeyedursun, hemen güneş gözlükleri ortaya çıkıyor ve gözümüze takmasak bile bir aksesuar olarak yanımızda gezdiriyoruz. Özellikle havaların sıcak mı sıcak seyrettiği Mayıs – Ekim arasında güneş gözlükleri adeta kurtarıcımız oluyor. Peki, hayatımızın baş köşesinde loca verdiğimiz bu minik ve camlı arkadaşlar (gözlükler) hakkında Orhan Pamuk romanlarındaki kuyular kadar derin bilgiler edinmek ister misin? O halde hemen başlayalım ?

Güneş Gözlükleri Hakkında İlginç Bilgiler

Hayat, güneş gözlükleri hakkında ansiklopedilerce bilgi okuyarak ya da Wikipedi’ye yaslanarak geçireceğimiz kadar uzun değil. Bazı önemli bilgileri öğrenip ortamlarda satmak peşindeyseniz, doğru yazıya geldiniz. Hap niteliğinde 15 güneş gözlüğü bilgisini sizinle paylaşıyorum.

#1 İlk Güneş Gözlükleri

Tarihteki ilk güneş gözlüklerinin tarihi yaklaşık olarak 2000 yıl öncesine ve muhtemelen Alaska’ya dayanıyor. Inuit olarak da bilinen Eskimolar, kardan yansıyan güneş ışınlarını engellemek ve daha iyi bir görüş sağlayabilmek için hayvanların kemikleri, derileri ve bildiğimiz ağaç dallarından kar gözlükleri yapıyorlar. Bu gözlükler öylesine gelişmiş ki en küçük ışık huzmelerinin geçmesine izin veren gedikler var.

#2 Dünya Güneş Gözlüğü Pazarı İtalyanların Elinde.

İtalyanların ünlü gözlük şirketi Luxottica, dünyanın hemen hemen yerinde lider durumda. Adını daha önce hiç duymadınız mı? O halde size Luxottica’nın portföyündeki gözlük markalarını söyleyeyim:

 • Ray-Ban
 • Oakley
 • Vogue Eyewear
 • Persol
 • Oliver Peoples
 • Alain Mikli
 • Giorgio Armani
 • Burberry
 • Bulgari
 • Chanel
 • Coach
 • Dolce&Gabbana
 • Michael Kors
 • Prada
 • Ralph Lauren
 • Tiffany & Co.
 • Versace

#3 Güneş Gözlüklerinde Moda, Kendini Tekrarlıyor.

Tıpkı modanın herhangi bir alanında olduğu gibi, güneş gözlüğü modası da yıldan yıla değişiyor ama bu değişim her zaman benzer tarzlar ve stillerle geri dönüyor. Mesela, pilot gözlüğü ya da havacı gözlüğü olarak bilinen gözlükler, damla gözlükler ya da büyük boyutlar her zaman geri dönme potansiyeli taşıyor. Şimdilerde ise nispeten daha küçük güneş gözlükleri moda olacak gibi görünüyor. Bu modanın belirlenmesinde elbette moda dergileri ve ünlüler büyük pay sahibi. Yine de siz, gözlük seçimi yaparken kendi yüz hatlarınızı dikkate alın. ?

#4 27 Haziran, Dünya Güneş Gözlüğü Günü Olarak Bilinir.

Dünyada 27 Haziran, Güneş Gözlüğü Günü olarak kabul edilir ve bu gün, güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü takmanın önemine vurgu yapılır. ?

#5 Polaroid (Polarize) Güneş Gözlükleri (UV Korumalı) 1936’da İcat Edilmiştir.

Gözleri, UV ışınlarından korumayı amaçlayan polaroid (polarize) güneş gözlükleri icat edilmeden önceki tüm gözlüklerin tek esprisi, güneş ışınlarının parlaklığını azaltmasıydı. ?

#6 Pilot Model Gözlükler (Damla Gözlük) 1930’larda İcat Edilmiştir.

Hem geçmişte hem de günümüzde en popüler gözlük modellerinden biri olan yeşil ağırlıklı Ray Ban Aviator, pilotlar için 1930’ların başında icat edilmiştir ve amacı, gökyüzündeki aşırı parlamaları önleyerek pilotları korumaktır. Buradan Tom Cruise’a selam olsun. ?

#7 ABD’de Her 14 Dakikada 1 Güneş Gözlüğü Veda Ediyor.

ABD’de her gün yaklaşık 103 güneş gözlüğü sahibine veda ediyor. Bu vedalar; kaybolma, düşerek ya da üzerine oturularak kırılma şeklinde gerçekleşiyor. Siz siz olun, gözlüğünüzü kılıf ile koruyun. Hayır, kafanızın tepesinde olsa bile tehlike büyük. ?

#8 Dünyanın En Pahalı Güneş Gözlüğü

Lüks ve güneş gözlüğü kelimeleri teknik olarak birbirine yakışan kelimeler değil mi sence de? Bizim gibi düşünen İsviçre’nin süper lüks şirketlerinden biri olan Chopard’ın ürettiği güneş gözlüğü tam olarak 400.000 $ değerindedir. Gözlüğün gölgelik kısımları 60 gram ve 24 ayar altından yapılmıştır. Ayrıca 51 tane elmasla da süslenmiştir. Bitti mi? Bitmedi: Gözlüğün sapları da noktalı ve işlemeli altından üretilmiştir. ?

#9 Güneş Gözlükleri Gerçekten Birer Moda Aksesuarıdır.

Kim ne derse desin, asıl işlevinin yanında güneş gözlükleri moda için birer kurtarıcıdır. Kıyafetini tamamlayan ve seni daha şık bir görüntüye büründüren bu güneş gözlükleri sayesinde sen de daha şık hissetmiyor musun? Gözünü koruyan, seni daha şık bir görüntüye taşıyan, görüntünü değiştiren ve hatta daha güvende hissettiren güneş gözlüğü modelleri için seni mutlaka güneş gözlüğü cenneti Solaris‘e davet etmem gerek.

#10 Elton John’un Güneş Gözlüğü Sayısını Tahmin Et!

Moda, bazıları için ayakkabı; bazıları için gömlek ama her şeyi ile kendine has olan Elton John için güneş gözlüğü demek sanırım. Zira moda ikonu John’un en seçkin ve bulunması zor güneş gözlüklerinden oluşan koleksiyonunda 1.000’den fazla gözlük olduğu tahmin ediliyor. Düşünebiliyor musun? 1.000’den fazla!

Peki, senin güneş gözlükleri ile ilişkin nasıl? İşportacılardan her yaz 1 tane alıp sürekli kaybederek mi yaşıyorsun yoksa “Ben 1 kere alırım, uzun süre kullanırım.” diyenlerden misin?