Hayatımızın hemen her alanında oldukça önemli bir yer kaplayan ve halk arasında daha çok üçlü priz olarak bilinen grup prizlere yakından bakış sunacağım bu yazıda. Özellikle akıllı telefonların hemen hemen bir organımız gibi kabul gördüğü günümüz koşullarında en büyük dertlerden biri de şarjımızın çabuk bitmesi. Aslında şarjı biten şeyler telefonlarımız ama onların şarjı bittiğinde de biz de tükenmiş hissediyoruz. Bu handikapı alt etmek için her ne kadar powerbank adı verilen taşınabilir şarj cihazları kullanılıyor olsa da kullanımı çok yaygın değil. Dolayısıyla organımız konumunda olan akıllı telefonlarımızı günün her saatinde bir yerlerde şarj etme ihtiyacı hissediyoruz. Herkesin de akıllı telefonu olduğundan kimi zaman tek priz yetmiyor. Ayrıca elektriğe ihtiyaç duyan cihazlar sadece akıllı telefonlar değil. Televizyonlar, bilgisayarlar ve diğer elektrikli cihazlar da ek priz ihtiyacı doğuruyor. Bu durumun çözümü ise üçlü priz ya da bir diğer deyişle grup priz sayesinde sağlanıyor.

Grup priz çeşitleri

Grup prizler priz sayısı ya da renk ve modellerine ve hatta özelliklerine göre çeşitli kategorilere ayrılır.Bunlar arasında en bilinenleri ise şunlardır;

 • Üçlü klemensli
 • Üçlü klemensli ve anahtarlı
 • Dörtlü klemensli
 • Dörtlü klemensli ve anahtarlı
 • Altılı klemensli
 • Altılı klemensli ve anahtarlı
 • 2 metre kablo uzunluğu olan
 • 2 metre kablolu ve anahtarlı
 • 3 metre kablolu
 • 3 metre kablolu ve anahtarlı
 • 5 metre kablolu
 • 5 metre kablolu ve anahtarlı
 • Üçlü demet grup priz

Ayrıca daha önce de dediğim gibi çeşitli renk seçeneklerinde grup prizleri değerlendirebilirsiniz.

grup priz alırken dikkat edilmesi gerekenler

grup priz alırken dikkat edilmesi gerekenler

Grup priz kullanım alanları

Aslında grup prizler hayatımızın hemen her alanında yoğun olarak kullanılmaktadır. Evlerde, işyerlerinde, şirketlerde ve aklınıza gelebilecek her yerde grup priz kullanımı yaygındır. Grup prizleri direkt olarak zemine ya da bir yerin üzerine konumlandırabileceğiniz gibi askı aparatı sayesinde duvara ya da herhangi bir yere asarak da kullanabilirsiniz. Üçlü priz alırken iyi bir marka seçmeye, çocuk kilidine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca eğer grup prizde akım koruma özelliği varsa olası elektrik kesintilerinde elektronik cihazlarınızı bozulmaktan ya da zarar görmekten kurtarabilirsiniz.

Bazı grup prizlerde usb girişi de mevcuttur. Bu tip prizler vasıtasıyla şarj aletinizin sadece kablosu olsa bile akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlarınızı şarj etme imkanına sahip olursunuz. Grup priz alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de yanmaz malzemeden yapılmış olmasıdır. Böylece olsa bir kaçak ya da yangın durumunda zarar görmeden sorunu çözebilirsiniz. Eğer kalabalık bir yerdeyseniz ve aynı anda fazla sayıda elektronik cihazı şarj etmek ya da çalıştırmak istiyorsanız mümkün olduğunca çok sayıda girişi olan bir grup priz seçmeniz ileride yaşanabilecek sıkıntıları çözmeniz açısından önemlidir.

grup priz fiyatları

grup priz fiyatları

Eğer fiyatı ucuz diye bir grup priz alıyorsanız hemen bu satın almadan vazgeçmenizi öneririm. Zira ucuz grup prizler ileride geri dönülmesi imkansız sonuçlar doğurabilir. Elektronik aksama sahip cihazlarınızı (akıllı telefon, tablet, bilgisayar, televizyon, saç kurutma makinesi, lamba gibi…) bu prizlerden dolayı bozabilir ve belki de kendi hayatınızı ya da ailenizden, çalışma arkadaşlarınızdan birinin hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Elektrik son derece ciddi olarak dikkate alınması gereken bir kavramdır. Elektrikle şaka olmayacağının bilincinde olmalı ve sırf ucuz priz alacağım diye bu tip tehlikeli durumlara düşmemelisiniz.

Hiçbir insanın hayatı ucuz değildir. Bu tür bir durumun yaşanması durumunda hesabını veremeyeceğiniz ve ömür boyu vicdan azabı çekeceğinizi aklınızdan çıkartmayın. Grup priz alırken önce kaliteli bir ürün seçmek için inceleme yapın. Bu bağlamda yılların tecrübesi ile kullanıcılara hizmet veren aşağıdaki siteyi önerebilirim.