2000’li yıllarda doğan çocuklara ”İleride göz kırparak fotoğraf çekebileceksiniz.” derseniz buna şaşırmalarını beklemeyin çünkü teknoloji her geçen gün farklı boyutlara ulaşıyor. Onlar da tam bu dünyanın ortasına doğdular. Oysa ki biz 90’lar nesli olarak teknoloji haberleri hakkında pek bir meraklıyız. İlk Nokia 3310 ile yaptığımız şekilleri hatırlıyorum da yorumlayarak toz konduramayacağım kendimize.

Geçenlerde Black Mirror’un bir kısmını tekrardan izledim. Bilmeyenler için biraz diziden bahsedeyim. Black Mirror bir İngiliz yapımı olan ve her bölümünün farklı bir film olduğu tema olarak ise teknoloji ile oluşan popüler kültürü ele alıyor. Bu dizinin I. Sezonunun III. Bölümü’nde insanların kafatasına bir protez yerleştiriyorlar. Bu protez sayesinde gördükleri herşeyi kaydedebiliyorlar.

Aslında dizinin bir ironisi var. Bahsedilen bu teknolojik aksesuar sayesinde askeri teknolojilerde kullanılıyor. En son da Google Glass da bunu piyasaya sürdüler. Fakat beyne yerleştirilen bir protez ile bunu günlük yaşam da kullanabilmek mümkün müdür?

Güney Koreli teknoloji devi Samsung geçtiğimiz günlerde sadece gözlerimizi kırparak fotoğraf çekeceğimiz bir ürün tasarlamak için ”kontakt lens” patentini aldı. Acaba bir kontakt lensi bluetooth ile akıllı telefonlarımıza entegre ederek böyle bir teknolojiyi hayata geçirebilecekler mi? Bana biraz imkansız gibi geliyor 90’lar nesili olmama bağlıyorum. 2000’li nesil için bu sıradan bir olay.

Samsung’un arttırılmış sanal gerçeklik için attığı adımlar ve sunduğu ürünlere bakacak olursak çoğunu başardılar zaten. Teknoloji haberlerinin öncü sitelerinin çoğunda Samsung’un yer alması da pek rastlantı değildir. Çıkardıkları ürünler sayesindedir.

Samsung VR ile Sanal Gerçeklik

Survivor’da verilen ödüllerde de dikkat çeken bu VR gözlük bugünlerde sokaklarda da dolaşıyor. Bir AVM’de veya meydanlarda kurulan standlarda 10 dakikası 10 liraya kiraladıkları bu gözlük sayesinde aklınızı başınızdan alabiliyorlar. İleri de göz kırparak fotoğraf çekecek teknolojiye ulaşacaksak belkide Black Mirror’un tüm bölümlerinin gerçekleşmesi muhtemel olacaktır.

Göz Kırparak Fotoğraf Çekmek Mümkün mü?

Teknoloji haberleri hakkında fazlasıyl18a meraklıyım. Sizler de benimle aynı düşüncelerde olduğunuz için bu yazının sonuna kadar ulaşmış bulunuyoruz. Sorum açık ve net ”Sizce göz kırparak fotoğraf çekebilir miyiz?” yorumlarınızı bekliyorum. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Kaynak : https://www.teknowebim.com/