Girişimcilik, belki de her insanın aklında bulunan ancak cesaret edilememesi sebebiyle dizginlenen güzel duygulardan biridir. Her ne kadar aklınızın bir köşesinde bulunduruyor olsanız da bu statüyü kazanmak için sadece düşünmek yetmeyecek, birden fazla özelliği aynı anda kendinizde bulundurmanız gerekecektir.

İçeriğimizin girişinde bahsettiğim gibi bir girişimcide bulunması gereken özelliklerin tamamının kendinizde olduğunu düşünüyor ancak bu konu hakkında sizi ateşleyecek herhangi bir bilgi ya da kaynak bulamıyorsanız bu yazıda listelediğim internet sitelerine göz atmanızda fayda var.

Girişimci Olmak İstiyorum, Hangi Kaynakları İncelemeliyim?

Herhangi bir sektörde girişimci niteliği kazanmak için sizlere bilgi aktarımı sağlayacak olan internet sitelerinin küçük  bir kısmını aşağıda listeliyorum.

HubSpot Academy

Hizmet verdiğiniz sektörde girişimci olarak iyi bir izlenim bırakmak istiyorsanız işinizi ilk olarak dijitale taşımanız gerekiyor. Son yıllarda dijitalde başlayan girişimlerin birçoğunun başarıyla sonuçlandığını gözlemleyebilmek sizin için zor olmayacaktır. Her ne olursa olsun bu konuda belli başlı eğitimler alarak bu site aracılığıyla hem sertifika sahibi olursunuz hem de içerik pazarlaması, website optimizasyonu, potansiyel müşteri kitlesini arttırmak gibi konularda kazanımlar elde edersiniz.

LearnVest

Girişimciliğin ilk kuralı elde edilen kazancın ya da yatırımın doğru yönetilmesidir. Hem sosyal hayatınızda hem de iş hayatınızda elde ettiğiniz gelirleri planlı  harcamalarla yönetmek istiyorsanız LearnVest ile “En İyi Para Yönetimi” ve “Bütçe Planlaması” başlıkları altında dersler alabilir hem de bu derslere hiçbir şekilde ücret ödemezsiniz.

edX

Girişimcilik serüvenine başladığınız günden itibaren aklınızı kurcalayan birçok soru ortaya çıkacaktır. Bu soruların yanıtlarını bulmak için daha önce proje yapmış ve projelerinde başarılı olmuş kişilere ulaşmak isteyebilirsiniz. Bu işlem çok zor gibi görünüyor olsa da edX platformu sayesinde tüm sorularınızı bilirkişilerle paylaşarak onlardan konu hakkında detaylı yanıtlar alabilirsiniz.

Verigom

Dijitalde oluşturmayı planladığınız projenizi başarıya ulaştırmanın en iyi yollarından biri projenin barındığı web hosting hizmetini doğru firmadan almaktır. Birçok girişimin altyapı desteğini sunan Verigom Bilişim Teknolojileri ile başarıya ulaşmak çok kolay olacak. Türkiye’de en iyi hosting firması denildiğinde akla ilk gelenlerden olma niteliğine sahip olmasının yanı sıra süper hızlı destek, uygun fiyat politikası ve mükemmel altyapı seçeneğiyle sunmuş oldukları paketler projenizin dilden dile dolaşmasını sağlayabileceklerine inanıyorum. Siz de hosting satın almak için Verigom’un https://www.verigom.com/web-hosting sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

MIT Open Courseware

Girişim sadece hiç olmayanı ortaya çıkarmaktan ibaret değildir. Kişisel olarak küçük sermayeler ile açmış olduğunuz bir şirket bile girişim niteliği taşıyor. Bu sebeple şirket kurma yolunda atacağınız adımların daha sağlam olması için bu internet sitesinde yer alan bilgileri kesinlikle incelemeniz gerekiyor.

YouTube

YouTube bir girişimci için bulunmaz nimetlerden biridir. Bu platformda girişimciler için ilham veren, ufuk açan içeriklerin yanı sıra daha öncesinde bir girişimde bulunmuş, başarılı ya da başarısız olmuş kişilerin hikayelerini dinleyebilirsiniz. Bu sayede başarısız bir girişimde bulunmamak için diğerlerinin yaptığı hatalardan ders alabilir ve kendinize en doğru yolu çizmek adına planlamalar oluşturabilirsiniz.