Beni azıcık tanıyanlar bilir, Patron adlı bir evcil dostumuz var. Geceleri göğsümde uyuyacak kadar bana yakın. Onu uzun zaman önce sahiplendik ve evimizin bir ferdi oldu. Dolayısıyla artık o da bir birey bizim evde ve onun da sözü geçiyor. Mesela istediği mama ya da ödül mamasını seçme özgürlüğüne sahip ama bir de bunun acı boyutu var. Sokaklarda ve barınaklarda yaşayan hayvanlar ne yazık ki bırakın mama seçmeyi, bazen yiyecek bir ekmek dahi bulamıyor. Bizim evcilleştirdiğimiz hayvanları sokaklarda bir başına bıraktığımız gerçeği tokat gibi çarpıyor yüzümüze ama galiba pek de umursamıyoruz ya da çok az insan umursuyor. Ben ve eşim de umursayanlar çizgisinde saf tutuyoruz. Gücümüz yettiği ölçüde sokaktaki hayvanları da besliyor, onlara su bırakıyor ya da kışın minik evler yapıyoruz ama hepsinden önemlisi onların karınlarını doyurmak gerek. Bunu da gücümüz ölçüsünde yapıyoruz. Bazen dostluk maması olarak satılan minik paket mamalardan, bazen Patron’un mamasından alıyor ve sokak hayvanlarına veriyoruz ya da kimi zaman barınaklara mama bağışı yapıyoruz. Yeterli mi? Elbette değil, çok daha fazlasına ihtiyaç var.
 Bu kadar ihtiyaç varken Getir adlı uygulama gerçekten kayda değer bir şey yapmış. Bu arada belirtmem gerek; bu yazı kesinlikle sponsorlu reklam falan değildir.Tamamen kendi isteğimle yayınlıyorum. Yayınlıyorum ki daha fazla evcil dostumuz karnını doyursun. Şimdi gelelim Getir’in evcil dostlarımıza kıyağına. 

Getir mama bağışı

HAYTAP‘ın da desteğini arkasına alan Getir, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü çerçevesinde bir kampanyaya imza atmış. 2 Ekim Pazartesi ve 4 Ekim Çarşamba arasında Getir uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz. Ya da daha önceden de indirmiş olabilirsiniz. Sol üstte menü çıkıyor. Oraya tıklayınca “Mama gönder” seçeneğini göreceksiniz. O seçeneğe tıklayarak mama göndermiş oluyorsunuz. Tamamen ücretsiz yani. Ben en son baktığımda (3 Ekim 2017 Saat: 15:56) 22 Ton 130 kilogram mama bağışı yapılmıştı. Bu rakamı arttırmak elinizde. Bence hemen uygulamayı indirin ve bağışınızı yapın. Ha bu arada bağışınızı yaptığınızdaki bağışlanan mama miktarını da bana yorum kısmından belirtmeyi unutmayın tarih ve saati ile birlikte. Böylece beraber seviniriz 🙂

Açıkçası ben Getir’i şimdiye kadar hiç kullanmamıştım ama bu güzel hareketleri dolayısıyla kullanmayı düşündüm. Umarım bu tür incelikleri daha fazla firma/şirket dikkate alır. Zira tüketici üzerinde ciddi anlamda pozitif izlenim bırakıyorlar.