Fotokopi kağıdı, en çok kullanılan kırtasiye malzemelerinden biridir. Başta ofis ve iş yerleri olmak üzere okullarda ve evlerde de sıklıkla kullanılır. Çekilen fotokopinin ve alınan çıktının tam verimli olması için doğru bir fotokopi kağıdına sahip olmak gerekir. Dolayısıyla fotokopi kağıdı satın alırken bazı detaylara dikkat edilmelidir.

Kalite

Bir fotokopi kağıdı için tercih edilecek marka son derece önemlidir. Dışarıdan bakıldığında her ne kadar aynı gibi görünse de bu kağıtlar arasında kalite farkı vardır. Kalitesiz kağıtlar çabuk yırtılabilir ve yıpranabilir. Böyle olumsuzluklar yaşamamak adına kaliteye dikkat etmek önem arz eder.

Fotokopi kağıtlarının hamur kalitesine bakılarak genel performansı hakkında bilgi sahibi olunabilirken en kalitelisi 1. hamur olarak kabul edilir. 1. hamur fotokopi kağıtları rengi tamamen beyaz olan kağıtlardır.

Gramaj ve Ebat

Satın alınan fotokopi kağıdının ihtiyacı tam olarak karşılaması için temel özelliklerine dikkat edilmelidir. Kağıtları birbirinden ayıran temel özellikler gramaj ve ebattır. Fotokopi kağıdına ne için ihtiyaç duyuluyorsa, o ihtiyaca yönelik gramajda ve ebatta bir ürün tercih edilmelidir. Aksi halde satın alınan kağıt kullanışlı olmaz.

Adet

Fotokopi kağıtları, farklı adette kağıt içeren paketler halinde satılır. Fotokopi kağıdına hangi ortamda ne sıklıkla ihtiyaç duyulduğu, en kullanışlı paketi seçmek için göz önüne alınması gereken detaydır. Çok sık kullanımlar için çoklu paketler ekonomik olurken nadiren kullanımlar için tek top kağıt yeterli olur.

Fotokopi Kağıdı Gramajı ve Ebatları Nelerdir?

Fotokopi kağıtları ihtiyaca göre değişen çeşitlere sahiptir. Dolayısıyla ebatları ve gramajları da değişkendir. Fotokopi çekme amacıyla en çok kullanılan üç ebat şu şekildedir:

  • A3 / 297 x 420 mm / 11,70 x 16,55 inç
  • A4 / 210 x 297 mm / 8,27 x 11,70 inç
  • A5 / 148 x 210 mm / 5,83 x 8,27 inç

Fotokopi kağıtlarında bir de gramaj detayı bulunur. Ambalajların üzerinde kağıdın gramajı yazar ve bu gramaj, kağıdın her bir metrekaresinin ağırlığını gösterir. 1. hamur standart fotokopi kağıtları genellikle 80 gramdır. 80 gramdan daha yüksek ağırlığa sahip olan kağıtlar daha kalındır. Daha hafif kağıtlar ise fotokopi kağıdı olarak pek tercih edilmez.

Kaliteli Fotokopi Kağıtları Yazıcıda Sıkışma Yapar mı?

Fotokopi kağıtlarının kalitesi ilk bakışta çok net anlaşılmasa da kullanım sırasında kendini belli eder. Kalitesi kağıtların üzerine yapılan baskılarda net görünmeme, soluk durma gibi problemler görülebilirken bu kağıtlar muhafaza edilme konusunda da verimsizdir.

Kaliteli fotokopi kağıdı ise her zaman maksimum performans gösterir. Sorunsuz bir yapıda olduğu için yazıcı ve fotokopi makinelerine uyum sağlar. Yazıcı içinde sıkışma gibi bir probleme sebep olmaz ve giriş çıkışlarda yırtılmaz.

Fotokopi kağıdının fotokopi makinesi ya da yazıcı gibi cihazlara sıkışması ciddi problemlere sebep olabilir. Yapılan işin yarım kalmasına ya da gecikmesine neden olurken cihazda da bazı arızalar görülebilir. Bu nedenle kaliteli kağıtları tercih etmek her zaman daha avantajlıdır.

Uygun Fiyatlı ve Kaliteli Fotokopi Kağıdı Nereden Satın Alınır?

Fotokopi kağıdı, bazı ofis ve iş yerleri için ciddi bir gider kalemi oluşturabilir. Böyle durumlarda daha ekonomik kağıtlara yönelme durumu olsa da kalitesiz kağıtlar pek tercih edilmez. Dolayısıyla hem uygun fiyatlı hem de kaliteli fotokopi kağıdı seçen bir satış noktasına ihtiyaç duyulur.

Ofis ve kırtasiye malzemeleri konusundaki çözümleri ile ön plana çıkan Avansas, fotokopi kağıtları konusunda da en ideal seçeneklerin bulunduğu bir alışveriş platformudur. Toptan fotokopi satışı da yaptığı için çoğunlukla uygun fiyatlıdır ve farklı marka seçenekleri sunduğu için de en kaliteli ürünlere ulaşmak kolaydır.