31 Ocak 2019’da yayınlanan “2019’da Dijital” adlı araştırma son derece çarpıcı sonuçlarla karşımıza çıktı. We Are Social ve Hootsuite’in birlikte hazırladığı ve araştırmada dünyada internet ve sosyal medya kullanım oranları ile alışkanlıkları yer alıyor.

Dünyada internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları

Dünyada internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları

Araştırma sonuçlarına göre dünyada 4.38 milyar internet kullanıcısı var ve bu rakam dünya nüfusunun % 56‘lık bir kısmının internet kullanıcısı olduğu anlamına geliyor. Sosyal medya kullanıcısı sayısı ise 3.48 milyar kişi civarında. Burada da dünyanın yaklaşık %45‘inin sosyal medya kullanıcısı olduğunu görüyoruz. Bir başka veri ise dünyadaki insan sayısının %67‘sine denk gelen 5.11 milyar kişinin de mobil kullanıcısı olduğunu işaret ediyor. 3.25 milyarlık bir nüfus ise mobil sosyal medya kullanıcısı olarak karşımıza çıkıyor; yani dünyanın % 42‘si… Tabii bu rakamların her geçen yıl daha da artacağını net olarak söyleyebiliriz. Yani şahsen ben söylerim 🙂

Türkiye’de de durum çok farklı değil. Ülkemizin nüfusunun yaklaşık 82.4 milyon olduğu ifade ediliyor. Aynı araştırmada elde edilen sonuçlara göre ülkemizin % 72‘lik bir kısmına denk gelen 59. 36 milyon internet kullanıcısı var. % 63‘lük bir oranla 52 milyon vatandaşımız ise aktif bir şekilde sosyal medya kullanıyor. 44 milyon vatandaşımız ise aktif olarak mobil cihazlar üzerinden sosyal medya kullanıyor.

türkiyede internet ve sosyal medya kullanım oranları

türkiyede internet ve sosyal medya kullanım oranları

Web Sitesi Şart mı?

Yukarıdaki araştırma verilerinden yola çıkarsak büyük küçük demeden neredeyse bütün firmalar için internet sitesi şart! İnternette görünür olmak ve satış yapabilmek için internet sitenizin olmaması, bir dükkanınızın olmamasına benzer. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, belirli bir büyümeden sonra ne yazık ki düşüşe geçecek, ve tarihin tozlu sayfalarına gömüleceksiniz. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, internet üzerinde kendinizi görünür kılmak zorunda olduğunuzu görürsünüz. Yani, eğer ürün satıyor ya da hizmet veriyorsanız sadece bulunduğunuz bölgeye değil, ülke geneline hizmet vermeye aday olduğunuzu kendinize ifade etmeniz gerek.

Ülkenin, metropol adı verilen şehirlerine göre daha düşük ticaret hacmi olan bir ilinde olsanız da internette görünür olmak zorundasınız. Diyelim ki Sakarya’da yedek parça satan bir dükkanınız var. Satışlarınızı arttırmak ya da daha fazla müşteri tarafından tercih edilmek için ne yaparsınız? Gazeteye reklam mı verirsiniz? Broşür mü bastırıp dağıtırsınız? Tamam, bu yöntemler 10 yıl öncesine kadar maksimum fayda sağlıyordu ama artık çok daha uygun maliyetlere daha iyi bir tanıtım ve görünürlük mümkün. Üstelik Sakarya web tasarım konusunda diğer birçok ile göre daha fazla seçeneğin bulunduğu bir vilayet. Çok kısa bir zaman dilimi içerisinde internet sitenizi yaptırarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Artan satışlar ile birlikte daha büyük bir ticaret hacmine sahip olarak farklı yatırımlar da yapmanız riski bölmek açısından mantıklı olacaktır.

İnternet Sitesini Açtıktan Sonra

Burada bir noktayı açık açık belirtmek gerek; internet sitenizi açtınız diye bir anda kapınızın önünde kuyruklar oluşmayacak. Dükkan açtığınızda da kapınızın önünde kuyruk oluşmadığı gibi… Siteniz açıldıktan sonra web tasarımcınızdan mutlaka sosyal medya hesaplarını oluşturmasını isteyin. Sosyal medya, firmalar için bulunmaz bir nimet. Oradan size gelecek sorulara doyurucu cevaplar verirseniz ve müşterilerinizi ya da ileride müşteriniz olabilecek memnun ederseniz sizinle sürekli olarak alışveriş yapmalarını sağlamış olursunuz.

SEO adı verilen arama motoru optimizasyonu çalışmaları da yaptırmanız gerekir. Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için bu çalışmaları yaptırmanız müşteri potansiyelinizi arttıracaktır. Sakarya veya Adapazarı web tasarım için birçok seçeneği bulabileceğiniz, aynı zamanda da İstanbul gibi büyük şehirlerden bile müşteri çekebileceğiniz bir il. Dolayısıyla küçük vilayetlerde de yakın çevredeki illeri göz önünde bulundurmanızı öneririz.