Eyfel kulesi Paris’in en önemli sembollerindendir. Eyfel Kulesi ilk inşaatın yapıldığı dönemde utanç simgesi olarak adlandırılmıştır. Mimarının büyük emekle ve hayal gücüyle inşa ettiği bu eser Fransızlar tarafından ilk zamanlarda beğenilmemiştir.

Büyük yapıtın tamamıyla demir parçalarından inşa edilmesi ilk etapta tepkilere sebep olmuştur. Yapıtın demirden inşa edilmesi kıymetli bir eser olarak görülmemesine neden olmuştur. Eyfel kulesi ile ilgili dışarıdan alınan olumlu dönüşler ve beğeniler ile Eyfel kulesine olan bakış açısı zamanla değişmiştir. Normalde kısa süreli duracak olan yapıt büyük beğeniler sonucu yapıtın uzun süreli kalmasına olanak sağlamıştır.

Eyfel Kulesi Tarihi

Eyfel kulesi yapımı 3 sene kadar sürmüştür. Eyfel kulesi zaman içinde hem beğenilmiş hem de tepkilere sebep olmuştur. Yüksekliği ve görseli beğenilse de demir parçası ile inşa edilmesi tepkilere neden olmuştur.

Kulenin belli süreli inşa edilmiş olması ve yıkılma kararı alınması döneminde yeni gelişen radyo dönemi için aracı olabilecek kaynak oluşturmak için kaldırılması durdurulmuştur. Eyfel kulesi aslında böyle aracı bir kaynak için değil tamamıyla özgün ve görsel halindeki yapıtın bu denli muamele görmesi de üzücüdür. Mimarının kendinden emin oluşu tüm yapılan olumsuzluklara rağmen bu eserin ilgi göreceğine inanmıştır.

Fransızlar tarafından ilk zamanlar anlam verilemese de zamanla benimsenmiştir. Yapılan anıtın devasa büyüklüğü ve tamamıyla özgün oluşu ilk dikkat çekici yönünü oluşturmuştur. Fotoğraf çekmek ve o görselliğin içinde muhteşem manzarasıyla çok ilgi çekici olmuştur.

Eyfel Kulesi’nin İçi

Eyfel kulesi dışındaki görsellikten mi ibaret yoksa iç kısmında keşif yapmak mümkün müdür? Dış görünüşüne bakıldığında sadece demir yığını olarak görünen anıtın aslında iç kısmında özel noktaların olduğu da bir gerçektir. Eyfel kulesi 3 kattan oluşmuştur. Bu katların özelliklerini sıralarsak;

Birinci kat: İlk katta Eyfel kulesinin tarihi, yapımı ve oluşumu gibi bilgiler içeren müze tarzındadır. Eyfel kulesi hakkında tüm merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz.

İkinci kat: Kafeler ve restoranlar var ve manzarası son derece güzeldir.

Üçüncü kat: devasa yüksekliği ile sadece belli kişilerin çıkış yapabileceği cesaret isteyecek yüksekliği vardır. Manzarası birçok kişinin diyebileceği gibi devasa muhteşemdir.

Eyfel Kulesi Hakkında Diğer Bilgiler

Eyfel kulesi yapıldığında büyük ilgi çekeceği ve görselliği ile beğenilmesi beklenmiştir. Kimi kişiler tarafından yapılan eleştiriler hayal kırıklığına neden olmuştur. Zamanla yapılan görselliği hiçe sayılması ve yıkım kararı alması ve eserin devasa büyüklüğünde olması sebebi ve başka gereçlere olanak sağlayacağı için yıkılması vazgeçilmiştir. Şuan büyük ilgi görüldüğü için tamamıyla zamanla insanların görüşlerindeki olumsuzluğun artış göstermesi kaynaklıdır. İlk zamanlar ölüm oranları çok olabilme gibi fikirler ortaya sunulsa da aslında hiçbir vaka ile karşılaşılmamıştır. Bütün bu ön yargıların yıkılışı ve dış görünüşünün birçok kişi tarafından beğenilmesi Eyfel kulesinin dönüm noktasıdır.

Eyfel kulesi dış görünüşten ibaret değildir sadece içinde bulunan kafe ve restoranlar sayesinde oldukça ilgi görmüştür. Özel zamanlarda yapılan ışıklar onu daha özel ve mükemmel kılmıştır. Eyfel kulesinin manzarasının anlatılamaz şekilde büyüleyici oluşu onu mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer haline getirmiştir.

Birçok turisti kendine çeken bu muhteşem anıt ülkeye de büyük bir katkı sağlamıştır. Anıt sayesinde giriş biletleri ile gelir sağlanırken Paris dünyanın en çok turist çeken şehri haline gelmiştir. Eyfel kulesi sayesinde birçok turist ülkeye giriş yapmış ve Eyfel kulesi dışında Louvre Müzesi gibi başka noktaları da keşfetmiştir. Sonrasında Eyfel kulesi etrafındaki otellerin fiyat ve popülerliği artmıştır.

Eyfel Kulesi günlük zamanlar dışında özel zamanların da ilk kutlanma yeri halini almıştır. Işık gösterileri ile yıl başlarında kutlanılan nokta haline gelmiştir. Eyfel kulesine belli saatlerde ve ücret tutarında girişler yapılmasına rağmen dış kısmındaki ışıklandırma ile onun etrafında olabilmek çok kişi için yetebiliyor. Eyfel Kulesi’nde intihar girişimlerin olması ve bazı kişilerin hayatını kaybetmiş olması gibi olumsuz durumlarla da karşılaşılmıştır.

Eyfel Kulesi resmi bilet fiyatları ve diğer tur bilgileri için Muzebiletleri sitesinin Eyfel Kulesi yazısını okumanızda fayda var.