Yaşamın her anında enerjinin korunması ve daha tasarruflu kullanılması için çeşitli adımlar atıyoruz. Özellikle su, elektrik, doğalgaz gibi enerji giderlerinin azaltılması ya da fazla sarfiyata neden olan cihazların daha az kullanılması enerji tasarrufunun en önemli önceliklerinden biridir.

Tasarruf edilen enerji ile birlikte hem ülkemizin kaynaklarını daha az tüketmiş oluyoruz hem de bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya ve çevre koşulları bırakabiliyoruz. Bu açıdan düşünüldüğünde oldukça önemli olan enerji tasarrufunu evimizde yapıyor olmamız atılması gereken ilk adımlardan biri.

Evde enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Öncelikli olarak enerji sarfiyatına neden olan cihaz ya da eylemlerinizi belirleyerek bunların fazla tüketilmesi, kullanılmasının önüne geçmelisiniz. Bunu örneklerle açıklayacak olursak;

  • Diş fırçalarken, yüzünüzü yıkarken, duş alırken mümkün mertebe işinizi çabuk halletmeye ve suyun boşa akmamasını sağlamaya çalışmalısınız.
  • Kullanmadığınız elektronik aygıtların fişlerini mutlaka prizden çekmelisiniz.
  • Işıklarınızın gereksiz yere yanmasını engellemelisiniz.
  • Isı tasarrufu için kalorifer, doğalgaz peteklerinizin ön kısımlarına bir şey koymamalısınız. Eğer peteğin önünde bir şey olursa ısı iletimi zorlaşacağından eviniz daha geç ısınır ve bu da faturalarınızın yüksek gelmesine neden olabilir.
  • Evinizde bulunan pencereler, kapılar gibi dışarıya açılan kısımların yalıtımlarını iyi yapmalısınız.

Evde enerji tasarrufu ile ilgili olarak son yıllarda gözle görülür ciddi gelişmeler var. “Enerjini Koru” sloganı ile karşımıza çıkan EnerjiSa, evde enerjinin daha etkin kullanılması, fazla sarfiyatın önüne geçilmesi, gelecek nesillere bu bilincin aktarılması gibi konularda son derece takdir edilesi bir reklam politikası izliyor.

EnerjiSa iPhone6s kampanyası

Söz konusu kampanyanın internet sitesine girdiğinizde sizi manşet ekranında karşılayan kampanya da enerji tasarrufuna ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Bu kampanya kapsamında EnerjiSa yetkili ödeme noktaları ya da müşteri hizmetleri merkezlerine giderek abonelik bilgilerinizi güncellemeniz yeterli. Bu güncelleme sonrasında size bir tasarruf kitapçığı veriliyor ve çekilişe dahil ediliyorsunuz. Çekilişte 150 şanslı kişiye iPhone 6S hediye ediliyor. Kampanya ve enerji tasarrufu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz buradan sitelerine gidebilirsiniz.

Ayrıca yine site içerisinde abonelik, abonelik iptali, abonelik taşıma, enerji tasarrufu, işyeri abonelik taşıma, işyeri abonelik yapma gibi birçok işlemi de yapabiliyorsunuz. Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde sitede istediğiniz bilgilere ve işlemlere ulaşmak son derece kolay.