Coronavirüsün dönem dönem olumlu ve olumsuz olarak etkilediği sektörlerden bir tanesi de evcil hayvan sektörü oldu. 2020 yılının ortalarında evlere kapanan insanların evcil hayvan alımına yönelmesi ile pet shop ve çiftlikler yakın zamanın en iyi dönemini yaşıyordu.

2021 ortalarına doğru gelindiğinde durum hiç de aynı değil. Geçen seneye göre kıyaslandığında, internet üzerinden evcil hayvan satışı ve sahiplendirme için başarılı sonuçlanan işlemlerin %50 – %60 oranında bir azalma olduğuna işaret eden Petcim yetkilileri, bu düşüşe sebep olarak birden fazla etkeni işaret ediyor.

Peki insanlar şu an neden evcil hayvan sahiplenmek ya da satın almak istemiyor?

İşte bu sebeplerden bir kaç tanesi;

Pandemi süreci devam ederken, okulların açılması ve yasakların esnetilmesi ile insanlar yaz ayları içinde aynı şekilde devam edeceğini tahmin ettiler. Geçen sene tatile çıkamayan insanlar tüm heveslerini önümüzdeki yaz aylarına bıraktı. Sebeplerden bir tanesine yaz ayları için yasakların kalkma ümidini ekleyebiliriz. Çünkü insanlar tatile çıkmak üzereyken bir hayvanın sorumluluğunu üzerlerine almak istemeyecektir. Pandemi sürecinin uzun sürmesi ve bu süreçte yıpranan bütçelerin özellikle etkili olduğu da düşünülüyor. Çünkü sektörde yaşanan bu düşüş için istatistiklere bakıldığında, düşüşün özellikle pahalı cins satılık köpeklerde (Örneğin; Pomeranian Boo, Toy Poodle, Maltese vb.) görülmesi bu tezi desteklemektedir. Ayrıca zaman zaman köpek sahiplenmeleri durma noktasına geldi. Yine pandemi kısıtlamalarına bağlı olarak günlerini evlerinde geçiren insanlar köpek yerine kedi sahiplenmeye yönelmişlerdi.

Bir diğer sebep ise, kısıtlamaların tekrar başlamasına ek olarak Ramazan Bayramı’nın yaklaşması. Yine bunu yıpranan bütçelere bağlarken, birçok sektörün Ramazan Ayı içerisinde tekrar kapatılacağı haberleri insanları ellerindeki parayı sıkı tutma yönüne götürdü. Çünkü insanlar yavaş yavaş, pandemi durumunun daha uzun süreceğini anlayarak, paralarını daha önemli şeylere harcama eğilimi içerisine giriyorlar. 2020 yılında araç satışlarının patlaması buna örnek gösterilebilir.

Geçen sene alınan araçların, kredilerin veya tüketilen her türlü bütçenin etkisinin evcil hayvan piyasasını vurmaya başlamasına şaşırmamak gerek. Çünkü tüm bu kredi ve desteklerin tam olarak geri ödeme zamanındayız. Evcil hayvanı ise yalnızca almak ile bitmiyor. Hayvan için yapılacak tüm masrafları göz önünde bulundurarak insanların çekimser davrandığını gözlemleyebiliyoruz.

Tüm bunlara ek olarak cins köpeklerin çoğunluğunun ithal yolla ülkemize geldiği ve bu yüzden köpek fiyatlarının dolara bağlı olması. Dolar kurunda, Türk Lirası karşısında yaşanan yükselmeler ve zaman zaman evcil hayvan ithalatının koronavirüs sebebi ile durdurulması fiyatların “Dolar bazında” artışına sebep oldu.

Kısacası tüm bu yaşananların, evcil hayvan satışı ve sahiplenilmesini etkilediğini düşünüyoruz. Şu dönemde internette evcil hayvan ilanlarına bakanların da alım niyetinde olmadığını söyleyebiliriz. Alım kararlarını ileriki bir zamana ertelediklerini, pet shop ve evcil hayvan üretim çiftliklerinden aldığımız geri dönüşlerden de anlayabiliyoruz.

Güncel evcil hayvan fiyatlarını öğrenmek için Petcim kurumsal satıcıları ile iletişime geçebilirsiniz.