Günümüzde insanlar maddi ve manevi imkansızlıklar yüzünden sık sık ev değiştirmektedirler. Bazen kira fiyatlarının artışından bazen de evlerinin bulunduğu konumdaki olumsuzluklardan dolayı ev değiştirmek istenebilir ancak ev ararken dikkatli olmak gerekmektedir.

Yasalar Kiracılardan Yana

Son yıllarda çıkan kanunlar ile kiracılık haklarının korunmasına dair pek çok yasa yürürlüğe girmiştir. Herhangi bir mağduriyete yol açılmaması için, sık sık değişen kanunlar mutlaka takip edilmelidir. Son çıkan yasalara göre kiracıların hakları kanunlar tarafından korunmaktadır.

Önemli Noktalar Nelerdir?

Kiralık ev ararken öncelikle kendinize bir liste hazırlamanızda fayda vardır. İlk akla gelen bütçenize uygun ev bulmaktır ancak bütçeniz ne kadar geniş olursa olsun taşınacağınız evin beklentilerinizi karşılaması gerekmektedir. Kiralık ev araştırması için ne kadar kira bedeli istendiği ve depozito miktarı ilk düşünülmesi gerekenler arasındadır. Size en uygun semtten kiralık daire bakılmalıdır. İş ve okul gibi her gün gittiğiniz yerlere yakın olmalıdır. Ayrıca çevresinde eczane, market gibi acil ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız yerler olması önemli bir noktadır. Güvenlik açısından evin bulunduğu semt ve komşuların araştırılması gerekmektedir. Bulduğunuz evin tesisatında, görünümünde sorun olup olmadığı dikkatle incelenmelidir.

Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun evi bulduktan sonra evi ve sahibini araştırmalısınız. Evler genelde internetten bulunduğu için yakından görülmeli ve ev sahibi ile tanışılmalıdır. Sizin için her açıdan uygun evi bulduktan sonra mutlaka bir kira sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Maddi ve manevi bir zarara uğramamak için hukuki açıdan sağlam bir sözleşme yapmanız, sizin faydanıza olacaktır. Kira sözleşmesi yaparken bazı noktalara dikkat edilmelidir. Herhangi bir sorun olduğunda kanıtlanmasının kolaylığı açısından noter huzurunda yazılı bir sözleşme yapılmalıdır. Evin ne şekilde teslim alındığı ve teslim edileceği sözleşmede bildirilmeli, evin içinde var olan ve eksik olanlar belirtilmelidir. Elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarındaki tutar sözleşmede yer almalıdır. Eve ait fatura borcu olmamasına dikkat edilmeli, eğer varsa, hangisinin kiracıya hangisinin ev sahibine ait olduğu belirlenmelidir. Aynı durum apartman giderleri için de geçerlidir. Depozito bedeli ve giderler sözleşmeye eklenmelidir. Sözleşmede yer alması gereken en önemli noktalardan biri de kira artış oranıdır. Böylece ev sahibi sözleşmenin dışında bir artış yapamayacaktır. Ayrıca kirayı banka yolu ile yatırmanız her iki taraf için de doğru olanıdır.

Yukarıda sıralanan noktalara dikkat edilmesi, kiracının herhangi bir mağduriyete uğramaması açısından oldukça önemlidir. Bu sayede rahat bir kira dönemi geçirebilir, hukuksuz uygulamaların sizi mağdur etmesinin önüne geçebilirsiniz.