Bir e-ticaret işletmesi kurmaya karar verenlerin sağlam stratejilerle yola çıkması oldukça önemlidir. Çünkü bu cesur karar; resmi yükümlülükler, seo detayları, tedarik zinciri, sanal sunucu seçenekleri, crm yazılımı, domain seçimi gibi çok sayıda bileşene hakim olmayı ve tüm süreçlerin özenle yönetilmesini zorunlu kılar. Halihazırda bir e-ticaret girişimi bulunanların da benimsedikleri pazarlama stratejilerini ayrıntılı olarak gözden geçirmeleri, işletmeleri için gerçekten neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamaya çalışmaları gereklidir.

E-ticaret gelirlerini artırmak isteyenler için son zamanların en etkili taktiklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • E-ticaret siteniz aracılığıyla bir e-posta listesi oluşturmak, sıfırdan başlıyorsanız zorlu bir görev gibi görünebilir. Ancak bu şekilde sadık bir müşteri tabanı edinmenin avantajları sandığınızdan daha büyüktür. Sosyal medya platformlarının aksine, e-posta listenizin kontrolü tamamen sizdedir ve sosyal medya reklamları için ödeme yapmak zorunda kalmadan hedef kitlenize promosyonlar gönderebilir, yeniden hedeflemeler yapabilirsiniz. Dahası e-posta listenizde segmentasyon, etkili bir şekilde iletişim kurmanızı ve müşteri yolculuğunu özelleştirmenizi kolaylaştıracaktır.
  • Web sitenize canlı sohbet sistemi entegre etmeniz, e-ticaret yolculuğunuzun en işlevsel adımlarından biri olabilir. Yapay zeka (AI) destekli sohbet robotlarıyla yapılan konuşmalar, bu tür teknolojiler önceki etkileşimlerden öğrendikleri için kişiselleştirilebilmekte ve bu sistemler tekrarlayan müşteri sorgularını ve sohbet kuyrukları azaltarak destek temsilcilerinin yükünü hafifletmektedir. Ancak müşteri hizmetlerindeki özenin, marka itibarı ve güvenilirliğinde belirleyici olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle tamamı yerine en azından belirli işlemler için chatbot’lardan yararlanmak daha isabetli olabilir.
  • Web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda referanslar ve mutlu müşteri yorumları yayınlamak sosyal kanıt sağlayacak, güven oluşturmanızı kolaylaştıracak ve satışları artıracaktır. Müşterilerinizi yorum bırakmaya teşvik etmek için nazik e-posta metinleri işe yarayabilir. Influencer’larla çalışmak da bu tür çabalarınızı olumlu etkiler.
  • Mobil kullanıcılar için e-ticaret sitenizin optimize edilmesi önemlidir çünkü e-ticaret satışları her geçen yıl daha yüksek oranlarda mobil cihazlardan gerçekleştirilmektedir.
  • Bir e-ticaret girişimcisinin kabul etmesi gereken şey, terkedilmiş sepetlerin hiçbir zaman tamamıyla engellenemeyeceğidir. Ancak, müşterileri satın alma işleminden alıkoyan şeyin ne olduğunu belirleyerek dönüşüm oranınızı artırmak mümkündür.
  • E-ticarette müşterilerinizi anlamak, müşterilerinizin sadece cinsiyetini, yaşını veya yerini bilmekle sınırlı değildir, müşterilerin satın alma davranışlarını yakından gözlemlemenizi de gerektirir. Müşterinizin işletmenizle nasıl etkileşime girdiğini analiz etmeli, markanızla bağlantı kurmak için kullandıkları farklı kanalları incelemeli, müşteri yolculuğunun haritasını çıkarmalısınız.
  • Bilindiği üzere Google gibi arama motorlarının kullanıcılara en alakalı arama sonuçlarını sağlamak için kullandığı algoritmalara göre e-ticaret sitenizin optimize edilmesi gerekir. Potansiyel müşterilerin, sattığınız ürünleri aradıklarında sayfanıza ulaşabilmeleri için anahtar kelimelerin kullanımı gibi seo tekniklerinden yararlanmak artık tek başına çok da anlamlı değildir. Görsel SEO için de anahtar kelimelerin optimal kullanımı gibi çok sayıda detay göz önünde bulundurulmalı, gerektiğinde seo eklentileri ve danışmanlarından destek alınmalıdır.
  • Sosyal medya platformlarında ürünleri hakkında bilgilendirici, esprili, yaratıcı video içerikleri ve canlı yayınlarla sağlam dönüşümler alan çok sayıda işletme bulunmaktadır. İçerik pazarlamasında oldukça popüler bir teknik olan e-ticaret sitelerine blog eklemek de arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmenize ve web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır.
  • Müşterileri yaş, cinsiyet, ilgi alanları, konum gibi çeşitli faktörlere göre hedeflemenizi sağlayan Facebook ve Instagram reklamları sandığınızdan daha verimli olabilir.

Özetle e-ticaret, yalnızca doğru pazarlama stratejilerine sahip olduğunuzda daha fazla müşteriye hitap edebileceğiniz zorlu bir kulvardır. Düzenli olarak size değerli bilgiler sağlayabilecek pazarlama verilerini incelemeli, otomayon ve analiz araçlarından yararlanmalı, süreçlerinizdeki zayıf noktaları belirlemeli, geliştirmeniz gereken alanlara odaklanmalısınız.

Ancak pazarlama stratejilerinizi geliştirmenin en güçlü yollarını bulsanız da hızlı çıkış yapabileceğiniz trendlere ayak uydurmaya çalışsanız da e-ticaret siteniz güçlü bir hosting alt yapısına dayanmıyorsa tüm çabalarınız boşa gidecektir. Bu nedenle kullanıcı deneyimini, site hızını, Google sıralamalarını ve dönüşüm oranlarını etkileme potansiyeli çok yüksek olduğundan başlangıçtan itibaren web sitenizin barınacağı sunucu ortamının orijinal yazılımlar ve modern donanımlarla yapılandırıldığından emin olmanız, sunucu kiralama kararını bu bilinçle ve acele etmeden almanız önerilir.