Elmas mı Pırlanta mı?

Elmas ve pırlanta iki farklı taş değil, dünyanın en değerli ve en sert madeni elmasın (İngilizce’de diamond) farklı kesim türlerine verilen isimdir.
Pırlanta, 1919’da Marcel Tolkowsky tarafından yaratılan bir kesim türüdür. 57 yüzeyden (faset) oluşan ve alt kısmı külah şeklinde sivri olan kesim, en çok kullanılan türdür. Bu kesimde ışık taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir parlaklık vererek geri yansır.
Ülkemizde “elmas kesim” olarak bilinen kesim türü ise, dünyada “rose cut” (gül kesim) diye bilinir. Elmas kesimin altı düzdür ve 12 ile 37 arasında değişen yüzeyden oluşur.
Elmasa çarpan ışık sadece yüzeyden yansıdığı için pırlanta kesimdeki kadar yoğun bir parlaklık ve ışık yansıması elmas kesimde bulunmaz.

tektaş pırlanta yüzük

Bu kesim türlerinin tercihi kişisel zevklere göre değişiklik gösteriyor. Genellikle tektaş, beştaş, tamtur gibi klasiklerde en çok pırlanta kesim tercih edilirken, daha antik görünümlü bir mücevher isteyenler elmas kesimli tasarımları tercih ediyorlar.
Büyük anneden yadigar gibi duran vazgeçilmez bir klasik olan elmas, çok farklı tasarımlarla artık günlük hayatımızda da tercih edilir oldu.
Elması modern çizgilerle yorumlayarak genç tarza sahip olanların da tercih ettiği modeller sunuyoruz. Farklı giyim tarzlarına ve farklı mekanlara göre hem elmas hem de pırlantalı tasarımlar her zaman beğeniyle seçilip kullanılıyor.