İnceleme

Elektronik sigara rehberi #kendi deneyimlerim

elektronik sigara rehberi
elektronik sigara rehberi
Yazar: Çağrı

Eylül 2017’den beri kullandığım için size de faydalı olması açısından bir elektronik sigara rehberi hazırlamak istedim. Bu zamana kadar 3’ü benim olmak üzere 4 farklı elektronik sigara denedim. Bu yazıda sadece kendi kullandığım elektronik sigaraları anlatacağım. Şimdi kalkıp da elektronik sigaranın ne olduğundan uzun uzun bahsetmeyeceğim. Zaten onunla ilgili sayısız yazı ve video var internette. Benim yazım daha çok kullanıcı deneyimi üzerine olacak.

Kullandığım elektronik sigaralar

Başta da dediğim gibi şimdiye kadar 3’ü benim olmak üzere toplamda 4 farklı cihazı deneyimleme imkanı buldum. Sırasıyla Eleaf iStick Pico, Smok Qbox ve Vaporesso Revenger kullandım. Ayrıca bir arkadaşımın cihazı olan Smok Alien’ı da kısa bir süre deneyimledim.

Eleaf iStick Pico

Elektronik sigara kullanmaya ilk olarak Eylül 2017’de başladım. Aldığım cihaz, elektronik sigara kullanmaya başlayanların genelde ilk tercihlerinden biri olan Eleaf iStick Pico adı verilen modeldi. Üzerinde gelen atomizeri Melo III’tü ve likit kapasitesi 2 ml’ydi. Ayrıca yanında 18.650’lik pil almanız gerekiyor. Benim önerim Sony VTC 6 almanızdır, başka pil kullanmadığım için diğerleri konusunda bir şey diyemiyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim: Başlangıç için de orta seviye için de son derece ideal bir cihaz Pico. Modifiye edebiliyor, atomizerini değiştirebiliyorsunuz. Ben hiç pişman olmadım. “Peki neden değiştirdin?” diye soracaksanız. Farklı cihazlar da kullanmak istedim.

Smok Qbox

Pico’mu bir arkadaşıma satıp ardından daha kibar ve küçük olan Smok Qbox aldım. Üzerinde TVF 8 Baby adı verilen atomizer vardı ve pil dahiliydi. Yani pili değiştiremiyorsunuz. Şarjını cihaz üzerinden yapmak zorundasınız. Pili bozulduğu zaman cihazı da atmanız gerekiyor ya da alanında uzman birine tamir ettirebilirsiniz ama tamir eden sayısı çok az. Atomizerinin kapasitesi ise benimkinde 2 ml’ydi ama 3 ml olanları da varmış. Smok Qbox, gerçekten son derece şık bir cihaz ama ne yazık ki şarjı çabuk bitiyor. Sahile falan inerken ya da dışarı çıkarken yanımda hafif bir cihaz olsun derseniz mantıklı ya da çok sık buharlamıyorsanız yani kullanmıyorsanız da mantıklı ama tek cihazınız buysa biraz zor durumda kalabilirsiniz çünkü gün ortasında şarjı bitecektir. Bu kötü yanına rağmen atomizeri dolayısıyla buharda tat alma hissini tam anlamıyla veriyor. Pico’dan daha fazla tat ve buhar doyumu  verdiğini söyleyebilirim.

Vaporesso Revenger

Qbox’ın ardından şu anda da keyifle kullandığım Vaporesso Revenger adlı cihaza geçtim. Kullandığım cihazlar arasında açık ara en önde olan cihaz Revenger. Bunu çok net söylüyorum. Revenger alırken yanında mutlaka 2 pil almanız gerekiyor çünkü cihaz 2 harici pille çalışıyor. Pil için de yine önerim Sony VTC 6’dır. Cihaz yanında 5ml’lik NRG likit tankı ile geliyor. Bu da demek oluyor ki gün boyu likitiniz de pilleriniz de sizi idare eder. Yalnız bu özelliklerde bir cihazdan hafif ve küçük olmasını beklemeyin. Bayağı kallavi bir cihaz. Diğer modeller cebe rahatlıkla sığarken Revenger’ı cebinize koyarsanız resmen çöküyorsunuz. Gerçi zamanla alışıyorsunuz ama yine de çanta içinde taşımakta fayda var. Tüm bu deneyimlerim ışığında söyleyebilirim ki Revenger alırsanız pişman olmazsınız. Buhar yoğunluğu ve tat verme konusunda şimdiye kadar kullandıklarım arasında en beğendiğim oldu. Revenger’ların fiyatı diğerlerine göre biraz daha pahalı ama yine de değer.

Elektronik sigaralarla ilgili en çok sorulan sorular

Elektronik sigara zararlı mı?

Elektronik sigaralarla ilgili en çok sorulan sorular arasında sağlıkla ilgili olanlar var. Özellikle İngiltere’de yapılan akademik araştırmalar neticesinde elektronik sigaraların da zararlı olduğu belirtiliyor. Türk usulü bir benzetme yapmak gerekirse normal sigaraların zararı balina ise elektronik sigaraların zararı hamsidir. Bu benzetme için de Elektronik Sigara Uzmanı Burak Göç‘e teşekkür ederim. Bağlantıya tıklayarak kendisinin elektronik sigara ve likit ile ilgili yazılarına da ulaşabilirsiniz. Anlatım tarzı çok samimidir 🙂

Hangi elektronik sigara daha iyi?

Açıkçası ben sadece kullandıklarım arasında bir seçim yapıp size sunabilirim. Deneyimlemediğim cihazları anlatmak pek etik olmaz. Benim kullandıklarım arasında sıralama yapmam gerekirse şu şekilde sıralayabilirim:

 1. Vaporesso Revenger
 2. Eleaf iStick Pico
 3. Smok Qbox
Elektronik sigara patlar mı?

Evet patlar. Şaka yahu! Aslında elektronik sigaraların patlaması olarak lanse edilen haberlerin aslı şudur: Elektronik sigaraların pilleri patlayabilir ya da yanabilir. Yalnız bu sizi endişelendirmesin, yanlış kullanılan her pilde bu durum başınıza gelebilir. Bu cep telefonunuz için de geçerlidir.  Cep telefonu pillerinizi de yanlış kullanırsanız patlama riski doğar. Bir de şunu belirtmem gerek; patlamalar çok büyük oranda mekanik mod olarak bilinen cihazlarda meydana geliyor. Benim önerdiğim ve kullandığım bütün cihazlar dijital olan cihazlar ve akım koruma özellikleri var. Yani ateşleme tuşuna bastığınızda belirli bir süre sonra akımı otomatik olarak kesiyor ve olası patlama çatlama olaylarını önlüyor. Yani panik atak durumuna geçmeyin.

Elektronik sigara ile sigara bırakılabilir mi?

Ben sigara kullananlar safında yer almadığım için kesin bıraktırır ya da bıraktıramaz diyemem. Yalnız elektronik sigara kullanan arkadaşlarımdan sigarayı bırakanlar var. Aynı zaman da bırakamayan arkadaşlarım da var. Ya da ikisine birden devam eden arkadaşlarım da var. Burada biraz da direnç meselesi devreye giriyor sanırım. Yani kendinizi inandırmanız şart. Yoksa elektronik sigara da içeyim normal sigara da içeyim diyenlerden olursunuz. Siz sigarayı bırakacağınıza inanarak elektronik sigara alın ki olaya 1-0 önde başlayın.

Likit seçimi

Elektronik sigaranıza karar verdiğiniz zaman sıra elektronik sigara likiti seçmeye geliyor. Zaten ondan sonra da keyifle buharlama sırası. Elektronik sigara likitleri ile ilgili geniş bir yazı yazdım ve kullandığım tüm likitleri anlattım.

Yakında evde likit yapımı konusunu da işleyeceğim. Uzun bir süre yazmamışsam beni rahatsız edip yazmamı isteyebilirsiniz.

Önemli not:
Ayrıca sorularınız olursa lütfen konu altından sorun ki onları da cevaplayayım.

Elektronik sigaralar konusunda hiçbir şey bilmezken bana cihaz seçimi, likit seçimi gibi birçok konuda yardımcı olan başta Burak Göç olmak üzere İsmail Usluer‘e, Esigara.eu adlı foruma teşekkür etmezsem olmaz. Ayrıca çeşitli Facebook gruplarından da çok şey öğrendim. Hepsine teşekkürler.

Yazar hakkında

Çağrı

Ekim 87'den bu yana nefes alıp veren bir beşer. Çokça şaşar.

Yorum bırak

26 yorum

 • Selam Çağrı, bir meyhanede denk gelmiştik ve kullandığım likiti çok beğenmiştin. 🙂 Aynı cihazı kullandığımızı söylemiş, bana 1 şişe 0 nikotinli Ice Cold likit vermiştin. O gün teşekkür ettim ama içtikten sonra sana daha çok teşekkür edebilirim. Nikotinli (3) olanını almak için Kadıköy’de yer arıyorum. Senin satın aldığın yer neresi bana yardımcı olursan çok sevinirim. Ayrıca sitene bayıldım sitende elektronik sigaraya ve hayatına dair birçok şey varmış. Sitene sarmaya başladım, sindire sindire vakit geçireceğim. Senden ricam bir yazı yazarak likitleri, pilleri, pil şarj aletlerini (mümkünse linkler adresler vererek) paylaşırsan çok sevinirim. Özellikle pil ve şarj aleti konusu benim için oldukça önem arz ediyor. İnsanların çok para kazanmak için kopya cihazlar sattıklarına ve bunlardan ötürü can ve mal zararına uğrayan arkadaşlarım da oldu. Bu yüzden nereden hangi pili ve şarj aletini almalıyız paylaşırsan çok sevinirim 🙂 Bir de ileri de farklı atomizerler önermeye başlayacak mısın? Buna dair içeriklerini de açıkcası merakla bekliyorum.

  • Selam Utku, seni çok net ve güzel hatırlıyorum. Evet, likitini çok beğenmiştim. Rica ederim, ne demek. Hatta deneyip pek beğenmediğim birkaç likit daha var. Arzu edersen onları da sana getirebilirim. Yazıcıoğlu’nun hemen yan pasajında; Palas Elektronikçiler Pasajı’nda dönercilerin o taraftan girince sağdan üçüncü dükkan olması lazım. Orada mevcut. 30 TL olması lazım. Emrah Elektronik ya da adamın adı Emrah olabilir. Müsait bir zamanımda yani yarın telefon numarasını alıp sana ulaştırabilirim bulamazsan.

   Blogumu beğendiğine sevindim, keyifli okumalar dilerim.

   Pillerimi hiç şarj aleti üzerinden şarj etmedim ve bir zararını da görmedim açıkçası ama yine de bir şarj aleti tavsiyesi istersen Nitecore i2 adlı cihazı tavsiye edebilirim. Esigara.eu adlı forum üzerinde sorunsuz ürünler satan çok fazla tedarikçi var. Pillerim VTC4 denilen türden ama VTC6 türü piller daha sağlıklı ve uzun ömürlü. Onları da aynı forum üzerinden tedarik edebilirsin. Yine yardıma ihtiyacın olursa hem buradan, hem mailden hem de bizim mekana gelirsen yüzyüze yardımcı olmak isterim. Likitler konusunda da bir yazım var: Elektronik sigara likiti rehberi 3 farklı likit daha ekleyeceğim oraya.

   Ben şimdiye kadar cihazlarım ve likitlerimle ilgili büyük bir sorun yaşamadım hiç. Şimdiye kadar 4 farklı atomizer kullandım. Onlarla ilgili yazılacak çok fazla bir şey yok çünkü biri Blitzen RTA’ydı ve ilk günden deckini yamulttuğum için kullanamadım. Diğer hepsi modlarla gelen dahili atomizerlerdi ama Peerless Rda alacağım yakında. Onunla ilgili bir yazı yazmayı düşünüyorum.

   Dediğim gibi Pazar hariç haftanın 6 günü 16.00 – 02.00 arası aynı yerdeyim. Çaya, kahveye de beklerim haftaiçleri ve elimden geldiği kadar bildiklerimi aktarabilirim.
   İyi ki varsın, bol buharlar 🙂

 • Uzun süre wismec 2/3 kullandım atomizer markası da geekvape marka bir şeydi. Çift tel bağlanan cinsten. Çok fazla likit markası denemedim fakat Natura adlı marka beni tatmin ediyordu. Tabi arada ev yapımı çok güzel likitler denemedim değil. Her şeyden memnun olmama rağmen sırf atomizer kaçırıyor diye bütün seti birine verdim fakat şimdi şu blogu okunduktan sonra alsam mı diye düşünüyorum. Hatta önceki wismec gibi Çin’den mi sipariş etsem diye siteden bile kontrol ettim. Son zamanlarda bu gibi alet satın alan var mı ? AliExpress tarzı bir siteden. Merak ettim hala geçiyor mu gümrükten bu aletler.

  • Keşke sadece atomizeri değiştirip devam etseydin. Natura’yı hiç denemedim ama hakkında pek de iyi şeyler duymadım diyebilirim. Eğer sigara gibi bir alışkanlığın yoksa bence alma ama ille de alacaksan gümrükten geçmesi çok düşük ihtimal.

 • Bu elektronik sigaralar bazen o kadar güzel ve aromatik kokuyor ki insanın sigara içmese bile gidip bir tane alası geliyor. Ben mesela kavunlu, çikolatalı buram buram seviyorum.

  • Eğer sigara içilmiyorsa başlanmasının bir mantığı yok ağabey. Ben yakın arkadaşlarımın neredeyse hepsi sigara içiyor diye aldım. Onların yanında ben de sigaraya başlardım mazallah bu olmasa.

 • Yaklaşık 2 yıldır bende elektronik sigara kullanıyorum. Elektronik sigaraya başlama amacım sigarayı bırakmaktı. Senin amacın ne kardeşim sigara bile içmiyorsun başladın :). Gerçekten güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık.

  • Ben tamamen keyif gibi başladım ama en önemli faktör yakın arkadaşlarımın neredeyse tamamının sigara içiyor olması. Ben de ateşli kullanmaktan korktuğum için böyle bir yol izledim. Teşekkür ederim, beğendiğine sevindim.

 • Merhaba,

  Zamanında bir likit aldım. Öldürdü beni sigarayı bıraktırmak için yapılmış sanırım adını hatırlamıyorum şuan evde kutusu olması lazım gidince tekrar yazarım size arkadaşlar. Hatırladığın kavun aromalıydı.

 • Hiç sigara kullanmayan birinin elektronik sigaraya başlamasını tartışalım bence abi. 😀 Elektronik sigara zararsızdır algısını kırmak lazım. Birde elektronik sigarayı, sigarayı bırakmak için bir araç olarak kullanmalıyız. Tabi ben ve sen ve çoğunluğumuz elektronik sigarayı bir araç olarak değil de zevk olarak kullanıyoruz. Bu arada ciğer çekiminden sıkıldıysan MTL içimi de araştırmanı tavsiye ederim abi.

  • Bence o konuyu hiç tartışmayalım 🙂 Sigara içen çok arkadaşım var. Bunu kullanmasam bir iki derken sigaraya başlamaktan korkuyordum. MTL şekline bakacağım ama DL daha iyi tat veriyor diyorlar. Bu konuya ne diyorsun?

   • MTL’i askerde bir arkadaşımından kısa süreli kullanmıştım. Aroma olarak herkes DL’den daha iyi olduğunu söylüyor fakat ben çok iyi bir aroma performansı aldığımı söyleyemem. Fakat tekrar bir şans daha vermek istiyorum. DL’de ciğer çok fazla yoruluyor bir süre sonra. Bir de kapalı mekanlarda DL çok fazla dikkat çekiyor. Nikotin oranını biraz yükselterek MTL’e geçmeyi planlıyorum.