Eylül 2017’den beri kullandığım için size de faydalı olması açısından bir elektronik sigara rehberi hazırlamak istedim. Bu zamana kadar 3’ü benim olmak üzere 4 farklı elektronik sigara denedim. Bu yazıda sadece kendi kullandığım elektronik sigaraları anlatacağım. Şimdi kalkıp da elektronik sigaranın ne olduğundan uzun uzun bahsetmeyeceğim. Zaten onunla ilgili sayısız yazı ve video var internette. Benim yazım daha çok kullanıcı deneyimi üzerine olacak.

Kullandığım elektronik sigaralar

Başta da dediğim gibi şimdiye kadar 3’ü benim olmak üzere toplamda 4 farklı cihazı deneyimleme imkanı buldum. Sırasıyla Eleaf iStick Pico, Smok Qbox ve Vaporesso Revenger kullandım. Ayrıca bir arkadaşımın cihazı olan Smok Alien’ı da kısa bir süre deneyimledim.

Eleaf iStick Pico

Elektronik sigara kullanmaya ilk olarak Eylül 2017’de başladım. Aldığım cihaz, elektronik sigara kullanmaya başlayanların genelde ilk tercihlerinden biri olan Eleaf iStick Pico adı verilen modeldi. Üzerinde gelen atomizeri Melo III’tü ve likit kapasitesi 2 ml’ydi. Ayrıca yanında 18.650’lik pil almanız gerekiyor. Benim önerim Sony VTC 6 almanızdır, başka pil kullanmadığım için diğerleri konusunda bir şey diyemiyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim: Başlangıç için de orta seviye için de son derece ideal bir cihaz Pico. Modifiye edebiliyor, atomizerini değiştirebiliyorsunuz. Ben hiç pişman olmadım. “Peki neden değiştirdin?” diye soracaksanız. Farklı cihazlar da kullanmak istedim.

Smok Qbox

Pico’mu bir arkadaşıma satıp ardından daha kibar ve küçük olan Smok Qbox aldım. Üzerinde TVF 8 Baby adı verilen atomizer vardı ve pil dahiliydi. Yani pili değiştiremiyorsunuz. Şarjını cihaz üzerinden yapmak zorundasınız. Pili bozulduğu zaman cihazı da atmanız gerekiyor ya da alanında uzman birine tamir ettirebilirsiniz ama tamir eden sayısı çok az. Atomizerinin kapasitesi ise benimkinde 2 ml’ydi ama 3 ml olanları da varmış. Smok Qbox, gerçekten son derece şık bir cihaz ama ne yazık ki şarjı çabuk bitiyor. Sahile falan inerken ya da dışarı çıkarken yanımda hafif bir cihaz olsun derseniz mantıklı ya da çok sık buharlamıyorsanız yani kullanmıyorsanız da mantıklı ama tek cihazınız buysa biraz zor durumda kalabilirsiniz çünkü gün ortasında şarjı bitecektir. Bu kötü yanına rağmen atomizeri dolayısıyla buharda tat alma hissini tam anlamıyla veriyor. Pico’dan daha fazla tat ve buhar doyumu  verdiğini söyleyebilirim.

Vaporesso Revenger

Qbox’ın ardından şu anda da keyifle kullandığım Vaporesso Revenger adlı cihaza geçtim. Kullandığım cihazlar arasında açık ara en önde olan cihaz Revenger. Bunu çok net söylüyorum. Revenger alırken yanında mutlaka 2 pil almanız gerekiyor çünkü cihaz 2 harici pille çalışıyor. Pil için de yine önerim Sony VTC 6’dır. Cihaz yanında 5ml’lik NRG likit tankı ile geliyor. Bu da demek oluyor ki gün boyu likitiniz de pilleriniz de sizi idare eder. Yalnız bu özelliklerde bir cihazdan hafif ve küçük olmasını beklemeyin. Bayağı kallavi bir cihaz. Diğer modeller cebe rahatlıkla sığarken Revenger’ı cebinize koyarsanız resmen çöküyorsunuz. Gerçi zamanla alışıyorsunuz ama yine de çanta içinde taşımakta fayda var. Tüm bu deneyimlerim ışığında söyleyebilirim ki Revenger alırsanız pişman olmazsınız. Buhar yoğunluğu ve tat verme konusunda şimdiye kadar kullandıklarım arasında en beğendiğim oldu. Revenger’ların fiyatı diğerlerine göre biraz daha pahalı ama yine de değer.

Elektronik sigaralarla ilgili en çok sorulan sorular

Elektronik sigara zararlı mı?

Elektronik sigaralarla ilgili en çok sorulan sorular arasında sağlıkla ilgili olanlar var. Özellikle İngiltere’de yapılan akademik araştırmalar neticesinde elektronik sigaraların da zararlı olduğu belirtiliyor. Türk usulü bir benzetme yapmak gerekirse normal sigaraların zararı balina ise elektronik sigaraların zararı hamsidir. Bu benzetme için de Elektronik Sigara Uzmanı Burak Göç‘e teşekkür ederim. Bağlantıya tıklayarak kendisinin elektronik sigara ve likit ile ilgili yazılarına da ulaşabilirsiniz. Anlatım tarzı çok samimidir 🙂

Hangi elektronik sigara daha iyi?

Açıkçası ben sadece kullandıklarım arasında bir seçim yapıp size sunabilirim. Deneyimlemediğim cihazları anlatmak pek etik olmaz. Benim kullandıklarım arasında sıralama yapmam gerekirse şu şekilde sıralayabilirim:

  1. Vaporesso Revenger
  2. Eleaf iStick Pico
  3. Smok Qbox
Elektronik sigara patlar mı?

Evet patlar. Şaka yahu! Aslında elektronik sigaraların patlaması olarak lanse edilen haberlerin aslı şudur: Elektronik sigaraların pilleri patlayabilir ya da yanabilir. Yalnız bu sizi endişelendirmesin, yanlış kullanılan her pilde bu durum başınıza gelebilir. Bu cep telefonunuz için de geçerlidir.  Cep telefonu pillerinizi de yanlış kullanırsanız patlama riski doğar. Bir de şunu belirtmem gerek; patlamalar çok büyük oranda mekanik mod olarak bilinen cihazlarda meydana geliyor. Benim önerdiğim ve kullandığım bütün cihazlar dijital olan cihazlar ve akım koruma özellikleri var. Yani ateşleme tuşuna bastığınızda belirli bir süre sonra akımı otomatik olarak kesiyor ve olası patlama çatlama olaylarını önlüyor. Yani panik atak durumuna geçmeyin.

Elektronik sigara ile sigara bırakılabilir mi?

Ben sigara kullananlar safında yer almadığım için kesin bıraktırır ya da bıraktıramaz diyemem. Yalnız elektronik sigara kullanan arkadaşlarımdan sigarayı bırakanlar var. Aynı zaman da bırakamayan arkadaşlarım da var. Ya da ikisine birden devam eden arkadaşlarım da var. Burada biraz da direnç meselesi devreye giriyor sanırım. Yani kendinizi inandırmanız şart. Yoksa elektronik sigara da içeyim normal sigara da içeyim diyenlerden olursunuz. Siz sigarayı bırakacağınıza inanarak elektronik sigara alın ki olaya 1-0 önde başlayın.

Likit seçimi

Elektronik sigaranıza karar verdiğiniz zaman sıra elektronik sigara likiti seçmeye geliyor. Zaten ondan sonra da keyifle buharlama sırası. Elektronik sigara likitleri ile ilgili geniş bir yazı yazdım ve kullandığım tüm likitleri anlattım.

Bunu da okumalısın!

Yakında evde likit yapımı konusunu da işleyeceğim. Uzun bir süre yazmamışsam beni rahatsız edip yazmamı isteyebilirsiniz.

Önemli not:
Ayrıca sorularınız olursa lütfen konu altından sorun ki onları da cevaplayayım.

Elektronik sigaralar konusunda hiçbir şey bilmezken bana cihaz seçimi, likit seçimi gibi birçok konuda yardımcı olan başta Burak Göç olmak üzere İsmail Usluer‘e, Esigara.eu adlı foruma teşekkür etmezsem olmaz. Ayrıca çeşitli Facebook gruplarından da çok şey öğrendim. Hepsine teşekkürler.